top of page

Stresli Misiniz? Masaj Terapisine İhtiyacınız Var!


Stres ve Masaj Terapisi

Farklı stres türlerinin vücudunuzu etkilemesi ve onu zayıflatması nedeniyle stres çok zararlı olabilir. Masaj terapisi kadar basit bir şeyin, bu zarar verici stresi atmak için mükemmel bir çözüm olabileceğini biliyor muydunuz? Stres seviyeleri yükselmeye başladığında, masaj terapisi büyük bir iyileşme faydası sağlayabilir.


Stresin Vücut Üzerindeki Etkilerinin Farkına Varmak


Herhangi bir masaj terapistinin bileceği gibi, stres vücudumuz için zarar verici bir şeydir. Bazen endişe veya kötü ruh hali yaşadığınız için stresli olduğunuzu anlamak kolaydır. Stresin vücudunuzda daha fiziksel şekillerde ortaya çıktığı diğer zamanlarda, bunu tespit etmek o kadar kolay olmayabilir. Bu strese neden olan şey, iş, ilişkiler ve hatta fiziksel hastalık olsun stres hayatı zorlaştırabilir.


Nedeni ne olursa olsun masaj uzmanları, stresin herhangi birinin vücudunu birçok yönden olumsuz yönde etkileyebileceğini ve aşağıdakilere neden olabileceğini bilir;

  • Kaygı ve huzursuzluk,

  • Depresyon,

  • Sinirlilik ve ruh hali değişimleri,

  • Baş ağrıları ve sırt ağrıları,

  • Uyku sorunları,

  • Yüksek kalp atış hızı,

  • Sindirim sorunları,

  • Bağışıklık sistemi sorunları,

  • Kas ve eklem ağrısı,

  • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi bağımlılıklar.

Bu sorunlar, zayıf uykunun depresyona, sinirliliğe ve bağışıklık veya fiziksel vücut sorunlarına yol açması gibi, birbirini daha da karmaşık hale getirebilir. Bu yollarla stres, yaşamınızda çok zararlı bir unsur haline gelebilir.


Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Neyse ki, özellikle stresli bir yaşam süren herkes için masaj terapisi yardımcı olabilir. Eğitimli bir terapist tarafından uygulanan masaj, en temel seviyesinden başlayarak stresin neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırabilir.


Stres altındaki bir vücut daha fazla kortizol üretecek ve daha sonra yukarıda bahsedilen koşulların birçoğunu yaratacaktır, stres için terapötik masaj, onunla savaşan iyileştirici endorfinleri serbest bırakır. İşte vücut masajıyla stresten kurtulmanın hayatınızı iyileştirebileceği yollardan bazıları;


Kortizol Salınımını Azaltır - Vücuttaki kortizol salınımını azaltır ve onunla savaşır, genel zararlı etkilerini azaltır.


Ruh Halini İyileştirir ve Kaygıyı Azaltır - Terapötik masaj sırasında salınan iyileştirici endorfinler, kaygıyı azaltmaya ve ruh hallerini iyileştirmeye yardımcı olur; depresyon ve sinirlilik duygularını azaltmak, uykuyu iyileştirmek ve uyku eksikliğinden kaynaklanan sorunları azaltır.


Masöz

Ağrı ve Fiziksel Durumları Azaltır - Stresi zihinsel olmaktan çok daha fazla uzaklaştıran masaj terapisi, kasları ve eklemleri gevşetir, esnekliği arttırır ve kronik rahatsızlıkların ve stresin neden olduğu ağrıları azaltır, kortizolün olumsuz etkilerini azaltarak bağışıklık sistemini iyileştirir. Genel olarak fiziksel ve zihinsel esenlik duygularının yaratılmasına yardımcı olur.


Kardiyovasküler ve Sindirim İşlevini İyileştirir - Kortizol, ağrı kesici ve kaygıdaki azalmanın yanı sıra masaj terapisiyle sıklıkla elde edilen zihinsel stres azalması da kardiyovasküler işlevi iyileştirecek, kalp üzerindeki yükü azaltacak, sindirimi iyileştirecek ve vücutta dolaşımı iyileştirecektir.


Masaj Terapisi ile Yaşamı İyileştirin

Masaj terapisi, hayatınızdaki tüm stres faktörlerini ortadan kaldıramayabilir; ancak olumsuz etkileri azaltarak onlarla daha sağlıklı bir şekilde mücadele etmenize yardımcı olabilir. Masaj terapisi yoluyla müdahalesiz, tıbbi olmayan stres giderme, kişinin yaşamını fiziksel ve zihinsel olarak iyileştirebilir, bu nedenle iyileştirici, stres giderici masajla yaşam kalitenizi arttırmanız mümkün olabilir.

Comments


bottom of page