top of page

Şu Anda Ne Tür Bir Masaja İhtiyacınız Var?


Şu Anda Ne Tür Bir Masaja İhtiyacınız Var

Sağlık sorunlarınız ve öncelikleriniz için hangi masaj terapisi tekniğinin en iyi olduğunu nasıl bileceksiniz? Masajınızdan en büyük terapötik faydayı elde edebilmeniz için seçeneklerinizi nasıl öğreneceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


İsveç masajı; gevşeme, stres atma ve ilk masaj deneyimi için idealdir. En yaygın masaj terapisi şekli olan İsveç masajı, toksinleri, gerginliği ve ağrıyı atmak için kas dokusunu ısıtmak için tasarlanmıştır. Vuruşlar, diğer birçok masaj türünden daha uzun ve daha yavaştır. Genellikle eller kullanılarak, bazen ön kollarla yapılır. İsveç masajı daha hafif veya daha derin basınç kullanılarak yapılabilir, ancak vuruşlar uzundur. Bu masaj şekli tipik olarak çok rahatlatıcıdır ve daha önce hiç masaj yapmadıysanız deneyimlemek için ideal bir tekniktir.


Derin doku masajı; Kronik olarak gergin veya ağrılı kaslar, tekrarlayan zorlanma, duruş sorunları, yaralanma sonrası iyileşme için uygulanır. Derin doku masajı, vücuda uygulanan basınç seviyesini artırmak için kullanılan çeşitli tekniklerin bir kombinasyonudur. Dokuya daha fazla baskı uygulanmasına yardımcı olmak için genellikle önkol veya dirsek ile daha fazla yapılır. Derin doku masajının en yaygın özel biçimlerinden ikisi;

  • Petrisaj, yoğurmaya çok benzeyen bir masaj hareketidir; terapist bu tekniği kan akışını vücudun travmatize olmuş bir bölgesine sağlamak için kullanır. Tam vücut tedavisi olarak kullanılmaz, genellikle vücudun belirli bir bölgesine uygulanır.

  • Tapotement, genellikle parmak uçlarını kullanarak veya eller kapalıyken başka şekillerde de yapılabilir. Tapotementin ana özelliği hızlı, ritmik bir vurma hareketidir, genellikle dokulara diğer birçok masaj türünden daha yüksek yoğunlukta basınç uygulanır.


Derin doku tekniklerinin çoğu, terapist ve danışan arasında çok fazla iletişim ile daha yavaş bir hızda yapılır. Terapist, tedavi sırasında soru sorarak sizi kontrol etmelidir.


Tetik noktası çalışması; Vücudun gergin olduğu zaman uygulanabilir. Tetik noktası çalışması, küçük düğümlere girmek için tasarlanmıştır. Bu noktalara statik basınç uygulamak için genellikle başparmak, mafsal veya dirsek kullanılarak yapılır. Terapist, gevşediğini algılamak için bu düğümü hissedebilir ve bir kasın normal olarak nasıl hissetmesi gerektiğini ve düğümler halindeyken nasıl hissettiğini bilmek üzere eğitilmiştir.


Tetik noktası çalışması, yaralı bir müşterinin kas dokusunu daha normal bir duruma getirmeye yardımcı olacaktır, ancak ilk masaj, o yaralı bölgenin etrafındaki her şeyi daha rahat hale getirmekle ilgili olabilir. Bazen hastanın dokusu daha derin baskı işini kaldıramaz veya müşteri derin doku çalışması hissini sevmez ve bazı müşteriler için rahatsız edici olabilir.


Sıcak taş masajı; Derin baskı olmadan kas gerginliğini azaltmak; masaj süresini en üst düzeye çıkarmak için idealdir. Sıcak taş masajı terapötik olamayacak kadar iyi görünebilir ve hissettirebilir, ancak bu taşlar aslında klinik bir amaca hizmet eder. Taşların şekli, terapistin daha fazla terapötik fayda sağlayabilecek özel teknikleri kullanmasını sağlar. Bir terapist, kaslar ve kemik arasındaki dokuyu gerçekten gevşetmek için kürek kemiğinin etrafındaki veya bel veya boyun bölgesindeki bir taşın yuvarlak kenarını kullanabilir.


Doğum öncesi masajı şunlar için idealdir; Şişliği azaltmak, ağrıları gidermek, hamileliğin fiziksel ve duygusal streslerini azaltmak. Hamileyseniz, doğum öncesi masaj konusunda eğitim almış bir terapistle çalışmak çok önemlidir. Doğum öncesi masaj eğitimi, bebeği korumaya yardımcı olmak, hamilelik sırasında yaygın olan ödem ve bel ağrısı gibi semptomları hafifletmek ve hem masaj sırasında hem de sonrasında anneyi daha rahat hale getirmek için kullanılan spesifik modifikasyonlara ilişkin talimatları içerir.


Masöz

Spor masajının yaralanmayı önleme, tedavi etme ve atletik performansı artırma gibi faydaları vardır. Spor masajı, çoğunlukla spor öncesi veya sonrası etkinlikler için tasarlanmıştır. Örneğin, vücudu gerçekten aktiviteye hazırlamak için yarı maraton gibi bir etkinlikten bir gün önce bir spor masajı yaptırabilirsiniz. Spor masajı tipik olarak diğer masaj türleri kadar rahatlatıcı değildir - genellikle İsveç masajından daha hızlı hareket eder; terapistin vücuda baskı uygulamak için kullandığı teknikler daha hızlıdır.


Masaj terapistlerinin çoğu İsveç ve derin doku masajı konusunda eğitimlidir. Bazıları diğer teknikler konusunda ileri düzeyde eğitim almıştır ve herkesin özellikle yetenekli veya deneyimli olduğu teknikler vardır. Bu nedenle, yüksek kaliteli bir terapötik masaj sağlayıcısı, durumunuza en uygun terapistle sizi eşleştirmek için sağlık geçmişinize, hedeflerinize, zorluklarınıza ve yaşam tarzınıza bakacaktır.


Comments


bottom of page