top of page

Tapotmen (Vurma) Tekniği

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Tapotmen-(-Vurma-)-Tekniği

Tapotmen Tekniği


Bir masaj tekniği olan Tapotmen tekniği, darbe şeklinde düzenli vurma hareketleri olup, derinin kan dolaşımını canlandırma ve tonusu artmış olan kasların tonuslarının azaltılması amacını güder. Darbelerin vurulmasında, istenilen etkinin kuvvet dercesine göre farklı teknikler uygulanır.


Tapotmen (Vurma) Uygulama Tekniği


Tapotmen tekniğinin en sık uygulanan çeşidi, ellerin ve parmakların dış kenarları ve parmak uçları ile (perküsyon) yapılandır. Parmaklar birbirine yapışmak ve avuç ileri birbirine bakmak üzere havada karşıya getirilecek olan ellerin dış yanları veya küçük parmakların dış yan kenarları ile kaslarda vurulur. Gevşek olarak tutulan parmakların yan kenarları ile yapıldığında vuruş gücü daha hafiftir. Parmaklar her vuruş hareketinde yelpaze gibi açılıp kapanır. Ellerin, daha doğrusu parmakların sırt yüzeyleri ile de tapotmen tekniği yapılabilir.


Sırt ve bel kısmında çoğunlukla parmakların yanları ile, baldır, uyluk ve kabalarda ellerin yan kenarları ile uygulanır. Her el saniyede yaklaşık olarak 4 darbe vurmalı ve tempo bozulmadan aynı şekilde sürdürülmelidir. Bilek kısımları oynatılmadan, hareket dirsekten çıkar ise etki kuvvetlenir. Eğer etki hafifletilmek istenir ise hareket el bilekleri kısmından yapılmalıdır. Her terapist öğrenim, eğitim devresini bitirdiğinde, durmadan 2-3 dakika arayla tapotmen tekniği uygulayabilecek seviyeye erişmelidir. Kuvvetli olarak etki gösteren diğer bir masaj tekniği olan tapotmen tekniği şekli de yumruk şekline getirilen, ancak tam sıkılmadan gevşek bir şekilde bırakılan ellerin dış kenarları ile yapılandır. Her iki alt kol kol kısa zamanlarla dirsek kısmından açılıp kapanırken, eller hafif bir şekilde dışa dönülür ve parmaklar, küçük parmaktan başlayarak, başparmak haricinde kalanlar sıra ile deriye çarpıtılır.


Parmak kısımların deriye değerken yan yana kapanmış olmaları, havaya kalkınca da açılmaları, açılıp kapanan bir yelpazeye benzetilir. Diğer bir tapotmen tekniği ise avuç içleri ile uygulanır. Su içer şekilde hafifçe kapatılan avuç içiyle deri kısmına vurulduğunda, avuç içinde beraber sürüklenen hava, deri ile avuç içinde sıkışmaktadır. Bu sebeple Fransızlar bu manuplasyona ‘Tapotment al air komprime’ demektedirler. Tapotmen tekniği iletleyici bir manüplasyon olmayıp, aralıksız olarak devam eden deri temasları olduğu için ven ve lef akımı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Kaslar üzerinde her yönde uygulanabilen bir tekniktir.


Tapotment Tekniği Bölümleri

  • Hacking (Darbeleme)

  • Clabbing (Darbeleme)

  • Slapping

  • Tapping

  • Beating (Yarım Yumruk - Darbeleme)

  • Pouring (Tam Yumruk)

1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

Tekniği beğendim 😊

Like
bottom of page