top of page

Tendiniti Yönetmek için Masaj Kullanmak


Tendiniti Yönetmek için Masaj Kullanmak

Masaj terapisinin geleneksel ağrı tedavisine harika bir alternatif olduğu kanıtlanmıştır. Tendinitten muzdarip insanlar için ağrının giderilmesine yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Tendinitin iyileşmesi haftalar alabileceğinden, iltihaplı tendonu hem gevşetmek hem de güçlendirmek için bir masaj terapisi programı kullanmak, hastaya tam ve hızlı bir iyileşme şansı verebilir.


Tendinit Nedir?


Tendonlar, bir kişinin vücudundaki kasları kemiklere bağlayan güçlü bağ dokusu bantlarıdır. Tendinit, bir tendon iltihaplandığında veya tahriş olduğunda ortaya çıkar. Tendinitten mustarip biri bunu genellikle boyunlarında, dirseklerinde, pazılarında, bileklerinde veya dizlerinde hissedecektir.


Bir tendonun iltihaplanması genellikle aşırı kullanımdan kaynaklanır. Örneğin, bir tenis oyuncusu topa vurmak için düzenli olarak kollarını kullandığında, omuzlarında, dirseklerinde veya bileklerinde tendinit gelişebilir. Aşırı kullanım, küçük yırtıklar oluşmaya başlayana kadar tendonun tekrar tekrar gerilmesine neden olur. Tendinitin diğer nedenleri arasında ağır ağırlık kaldırmak, egzersiz yaparken uygun olmayan form, egzersizler arasında yeterli iyileşme süresine izin vermemek ve tendon çevresinde kalsiyum birikintileri veya anormal bir eklem veya kemik gibi anatomik sorunlar sayılabilir. Tendinit belirtileri şunları içerebilir:

  • Hassasiyet,

  • Ağrı,

  • Etkilenen bölgenin çevresinde şişlik veya yumru,

  • Sertlik veya kısıtlı hareketlilik,

  • Kas güçsüzlüğü,

  • Etkilenen bölgenin etrafındaki cildin sıcaklığı.

Masaj Tendiniti Nasıl Yönetebilir?


Tendinit tedavisi genellikle dinlenmeyi, ağır kaldırmamayı veya ilk etapta hassasiyete neden olan herhangi bir hareketi durdurmayı ve ayrıca anti-inflamatuar ilaçların kullanımını içerir.


Bu geleneksel tedavi çözümlerinin yanı sıra, masaj terapisi de tendinit için yaygın ve etkili bir tedavi yöntemidir. Bunun nedeni, masaj eyleminin yaralı tendon liflerini ve çevresindeki kas dokusunu hedef alması ve çalıştırmasıdır. Bu, kasları gevşetir ve etkilenen bölgede ve çevresinde kan dolaşımını ve sağlıklı kolajeni arttırır.


Evde Masaj

Kronik tendinit, bir kişinin hareketini, konforunu ve yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir ve bu da artan stres ve depresyona yol açabilir. Masaj terapisi sadece tendinitle ilişkili fiziksel ağrıyı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda kişinin sinir sistemini gevşeterek ve sakinleştirerek ve iyi hissettiren hormonların salınımını teşvik ederek herhangi bir duygusal acıyı azaltmaya da yardımcı olabilir. Dışarıda birçok farklı masaj türü vardır, ancak tendinit için en iyileri aşağıdakilerdir:

  • Spor Masajı

Spor masaj terapisi, tendinitin neden olduğu ağrıyı yönetmenin ve tedavi etmenin etkili bir yoludur. Özellikle topukta veya aşilde tendinit yaşayanlar için idealdir. Spor masajı, kasları germek ve uyarmak için farklı masaj ve kas manipülasyon biçimlerini birleştirir. Ağrı ve hareketliliği iyileştirmek için tendona sürekli basınç ve sürtünme uygulayarak tendiniti tedavi edebilir.

  • Derin Doku Masajı

Derin doku masajı, tendinit tedavisi için en iyi masaj çeşitlerinden biridir. Kronik ağrıyı tedavi ederek derin kas ve fasya katmanlarına ulaşmak için sıkı basınç ve yavaş vuruşları birleştirir. Bu teknik dolaşımı artırır ve yara dokusunu parçalayarak şişmeyi de azaltabilir.


Comments


bottom of page