top of page

Tendon Yaralanmasının İyileşmesinde Masaj Terapisinin Rolü


Tendon Yaralanmasının İyileşmesinde Masaj Terapisinin Rolü

Vücuttaki yüzlerce tendon kasları kemiklere bağlar. Bunlar hareketi mümkün kılan bağlantı yapılarıdır. Vücuttaki bazı tendonlar sıklıkla yaralanırken diğerleri nadiren hasar görür. Tek bir tendon birden fazla türde hasar görebilir.


Yaygın Tendon Yaralanmaları Nelerdir?

Tendinopati, bir tendonun her türlü hasarını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bu hasarların arasında tendinit, tendinoz ve tenosinovit gibi daha spesifik yaralanmalar vardır. Tabii ki, her ikisi de ameliyat gerektiren kısmi tendon kopması veya tam bir tendon kopması olabilir.

Tendinit terimi bir tendonda iltihaplanma anlamına gelir. İnflamatuar hücreler tendon lifleri içinde mikroskop altında görülebilir. Uzun yıllar boyunca tendinit, çoğu tendon yaralanmasını tanımlamak için kullanılan terimdi.

Tendinoz olduğunda, tendon dokusu yapısında ve bileşiminde bir dejenerasyon vardır ve tendon, zayıflığa ve gelecekteki tendon yaralanmasına karşı artan hassasiyete yol açan olgunlaşmamış, zayıf hizalanmış kollajen lifleri ile karakterize edilir. Tendona giden dolaşım azalır ve bazen rengi parlak beyazdan donuk kahverengimsi bir renge dönüşür. Bu iki tip tendon hasarı arasındaki ilişki konusunda anlaşmazlık vardır. Tendinit bazen tendinozun öncüsü olarak tanımlanmıştır, ancak klinik araştırmalar tendinozun herhangi bir başlangıç ​​inflamatuar fazı olmadan gelişebileceğini düşündürmektedir.


Paratendinit olarak da adlandırılan tenosinovit, sinovyum veya tendon kılıfında iltihaplanma ağrıyı içeren bir durumdur. Vücudumuzdaki bazı tendonlar, bazen sinovyal membran veya sinovyal kılıf olarak adlandırılan sinovyum adı verilen bir kılıfla sarılır. Sinovyum, tendon ile kılıfı arasında bulunan ve tendonun daha düzgün ve kolay hareket etmesini sağlayan az miktarda sıvı üretir.

Bu duruma genellikle tendonun kendisinde hafif bir sıcaklık ve şişlik eşlik eder. Kişi etkilenen tendonu hareket ettirdiğinde masaj terapistleri, sanki kılıf ve tendon arasında bazı granüler parçacıklar varmış gibi, hafif bir gıcırtı veya gıcırtı sesi duyabilir.

Evde Masaj

Tendon Yaralanmalarında Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?

İyi haber şu ki, birçok tendon yaralanması masaj terapisine olumlu yanıt vermektedir. Örneğin hem tendinit hem de tendinoz, biraz farklı olsa da friksiyon tedavisinden yararlanır. Tendinit vakalarında, friksiyon tedavisi yara dokusunu parçalar ve hizalanmış dokunun oluşmasını sağlar. Tendinoz ile sürtünme, fibroblast ve kollajen üretimini uyarır.

Bu iki durumun tedavi sürecinde farklılık gösteren şey zamandır. Tendinit, birkaç haftadan birkaç aya kadar başarı ile sonuçlandırılarak tedavi edilebilir. Buna karşılık, tendinoz tedavisi üç ila dokuz ay veya daha uzun sürebilir.

En iyi sonuçlar için, masaj terapistleri, özellikle tendinoz vakalarında, mümkün olan en kısa sürede ve olabildiğince kapsamlı bir şekilde herhangi bir tendon yaralanması üzerinde çalışmaya başlamalıdır. Tendonun yapısal bütünlüğü tehlikeye girdiğinde, tam kullanıma devam edilirse uygun tedavi eksikliği tam tendon kopmasına neden olabilir. Gördüğünüz gibi, bir tendonun sürdürebileceği birçok hasar türü vardır. Bunları ayırt etme becerisine sahip olmak sizi daha tercih edilen bir masaj terapisti yapar.


Comments


bottom of page