top of page

Tenis Oyuncuları İçin En İyi Masajlar


Tenis Oyuncuları İçin En İyi Masajlar

Eklemler ve kaslar üzerindeki tekrarlayan hareket ve güçlü etki, tenisi birçok yaralanmaya neden olabilen bir spor haline getirir; bu, tenisçilerin kas yırtılmalarına, eklem ağrılarına ve burkulmalara eğilimli olduğu anlamına gelir. Masaj terapisi, tenisçilerin ağrıyı yönetmesine ve aktif iyileşme ve rahatlamayı desteklemeye yardımcı olabilir. Bir tenis oyuncusu olarak masajı rutininize dahil etmenin, sahaya rahat, ağrısız ve odaklanmış olarak gelmenize yardımcı olmak için harika bir yol olduğu anlamına gelir.


Tenisçiler İçin Masajın Faydaları


Daha önce de belirtildiği gibi, bir tenisçinin vücudu kortta çok fazla stres altındadır. Oyuncular, kollarıyla tekrarlayan vuruşlar yaparken sert bir yüzeyde koşmalıdır. Bu sürekli hareket, vücudu çok fazla stres altına sokar ve setler arasındaki kısa dinlenme süreleriyle birleştiğinde iltihaplanma ve yaralanma riski vardır. Bir tenis maçı sırasında en çok kullanılan ve bu nedenle yaralanmaya en yatkın vücut parçaları şunlardır:

 • Omuzlar/döndürücü manşetler,

 • Ayak bilekleri, ayaklar ve baldır kasları,

 • Dirsekler ve bilekler.

Lateral epikondilit olarak da bilinen tenisçi dirseği, tenisçilerde sık görülen bir yaralanmadır. Bu durum, bir topa vururken kolların yaptığı tekrarlayan sallanma hareketinden dirseğin aşırı kullanılmasından kaynaklanır. Ayak bileği burkulmaları tenisçiler arasında kort boyunca koşarken ve yön değiştirirken kullandıkları stop-start hareketleri nedeniyle de yaygındır.


Masaj, tenis oyuncularına iyileşmelerini destekleyerek ve oyun oynarken veya antrenman yaparken maruz kaldıkları yaralanmaları veya rahatsızlıkları tedavi ederek yardımcı olabilir. Tenis oyuncuları için masaj terapisinin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Eklem iltihabının azalması,

 • Geliştirilmiş kas kurtarma,

 • Kas gerginliğinin önlenmesi,

 • Sakatlanma önleme,

 • Geliştirilmiş rahatlama.


Masaj

Tenisçileri Desteklemek İçin Masaj Türleri


Çeşitli masaj türleri genel sağlığı iyileştirmek ve rahatlamak için etkili olsa da tenis oyuncularına en çok fayda sağlayabilecek özel masaj türleri vardır. Tenis antrenmanınızı desteklemek için masaj terapisini düşünüyorsanız, aşağıdaki masaj türlerini programınıza dahil etmeyi düşünmelisiniz.

 • Maç sonrası ve maçlar arası için: Tüm Vücut Masajı

Maçtan hemen sonra tüm vücut masajı, toparlanmayı hızlandırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, tüm vücut masajının vücut kaslarını uzatmaya ve gevşetmeye odaklanmasıdır. Tüm vücut masajı konusunda eğitimli bir masaj terapisti, kas gerginliğini azaltmak ve güvenli bir deneyim sağlamak için kendi vücutlarından yararlanarak sert ancak hafif bir baskı uygulayabileceğinden , bu aynı zamanda ruh haliniz üzerinde lüks bir etkiye sahip olabilir.

 • Yaralanmalar için: Spor Masajı veya Derin Doku Masajı

Spor masajı, tenisçi dirseği gibi kortla ilgili yaygın yaralanmalardan muzdarip tenisçiler de dahil olmak üzere sporcular için özellikle etkili olabilir. Bu masaj türü ile masaj terapisti, ağrıyı hafifletmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olmak için etkilenen bölgeye odaklanacaktır. Spor masaj terapisi, ağrıdan etkilenen bölgeleri güçlendirmek ve iyileştirmek için fizyoterapi gibi alanlardan teknikler ödünç alır. Derin doku masajı, sporla ilgili yaralanmaların tedavisinde de etkili olabilir. Bu teknik, gerilimi azaltmak, iyileşmeyi desteklemek ve iyileşmeyi iyileştirmek için derin kas ve bağ doku katmanlarına odaklanır.

 • İyileşme için: Rahatlama Masajı

Tenis oynamak kasları ağrılı ve şişmiş hissettirebilir. Oyundan sonra bir rahatlama masajı yaptırmak, iyileşme süresini kısaltmaya ve bedeni ve zihni rahatlatmaya yardımcı olabilir. Hafif, akıcı vuruşlar, yumuşak doku liflerini hizalamak , kan akışını hızlandırmak ve sinir sistemini sakinleştirmek, tüm vücudu rahatlatmak için kullanılır. Uygun şekilde gevşetildiğinde, vücut hem sahada hem de saha dışında daha iyi performans gösterebilir.


コメント


bottom of page