top of page

Terapötik Masaj Kronik Baş Ağrılarını Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?


Terapötik Masaj Kronik Baş Ağrılarını Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir

Çalışanların çoğu migren benzeri semptomlar yaşamaktadır. Peki, bu stres salgınına neden olan nedir? En büyük suçlulardan biri günlük yaşamın stresi ve gerilimidir. Buna elektronik cihazların her yerde bulunan doğasını ve günlük olarak ekranların önünde geçirdiğimiz süreyi ekleyin. Bu faktörlerin kombinasyonu, sempatik sinir sistemimizin aşırı hızlanmasına neden olur ve çok iyi bildiğimiz nabzı hızlandıran baş ağrıları olabilir.


Peki, reçetesiz satılan ağrı kesiciler gibi olağan müdahaleler yerine, masaj terapisine başlanması bu semptomları nasıl iyileştirebilir? Masaj terapistlerinin attığı ilk adım, sizi neyin rahatsız ettiğini olabildiğince ayrıntılı bir şekilde anlayabilmek için müşterilerle iletişim kurmaktır. Çoğu durumda, danışanlar gizli ağrı yaşıyor olabilir, ancak ağrının nereden kaynaklanabileceğinin tam olarak farkında değildir. Daha fazla ayrıntıyı araştırmak özellikle önemlidir, böylece ilgili kasları, baş ağrılarının yoğunluğu, süresi ve potansiyel stres tetikleyicileri belirlenebilir. Ardından, sizin için en kısa ve uzun vadeli rahatlamayı sağlamaya yardımcı olacak doğru masaj tekniklerini bulunabilir.


Masaj Baş Ağrılarına Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj terapisti ne tür bir ağrı yaşadığınızı daha iyi anlamak için sizinle iletişime geçecektir. Oradan, en kısa ve uzun vadeli rahatlamayı sağlamaya yardımcı olacak doğru masaj tekniklerini bulacaktır. Tetik nokta terapisi, kronik ve yaralanmaya bağlı ağrıyı hafifletmek için vücudun iç kas ve doku ağına dokunur. Bu masaj türü, altta yatan baş ağrısı sorunlarını tedavi etmenin özellikle etkili bir yoludur.


Örneğin, suboksipital grup kafayı omurganın üstünde dengede tutmak için fazla mesai yapan, kafatasının arkasında bulunan küçük ama güçlü bir kas grubudur. Kas çalışmaları, çene kaslarının, suboksipital kaslarla birlikte bir itme-çekme ilişkisi içinde çalıştığını ve işlev gördüğünü göstermiştir. Her iki kas grubu da rutin olarak baş ağrısına neden olan tetik noktaları barındırır ve birlikte birçok gerilim tipi baş ağrısı ve migrenin kaynağıdır. Bu kas gruplarına uygulanan masaj, yaşayabileceğiniz şiddetli ağrıların hafiflemesine büyük ölçüde yardımcı olabilir.


Masaj

Gerilim Baş Ağrıları İçin Nasıl Bir Masaj Uygulanır?


Gerilim tipi baş ağrıları için, sıcak taş masajının bir parçası olarak kullanılan ısının kullanılması, sinir sistemi üzerindeki olumlu faydaları nedeniyle danışanlara önerilen bir hizmettir. Bununla birlikte, müşteri şiddetli migrenlerle mücadele ediyorsa, en iyisi kafasına doğrudan ısı vermekten kaçınmak ve bunun yerine eller ve ayaklar da dahil olmak üzere çevreye doğru kan çekmeye çalışmaktır. Devam eden migreni olan müşteriler için, aromaterapi tedavisinin bir parçası olarak kullanılan lavanta gibi esansiyel yağın daha iyi bir seçenek olabileceğini önermek için araştırmalar yapılmıştır. Kokuların, parasempatik bir tepkiyi tetiklemeye yardımcı olabilecek, limbik sisteme doğrudan bir yolu vardır.


Masajın migren ve baş ağrılarının tedavisindeki etkinliğine ilişkin sıkı araştırmalar sınırlı olsa da anekdot niteliğindeki kanıtlar, masaj terapisini diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları, rahatlama ve kişisel bakım faaliyetleriyle birleştiğinde, daha iyi sağlıkları için son derece faydalı bulduklarını göstermektedir.

Comments


bottom of page