top of page

Terapötik Masajın HIV ve AIDS Hastaları Üzerindeki Etkileri


Terapötik Masajın HIV ve AIDS Hastaları Üzerindeki Etkileri

İmmün yetmezlik virüsü (HIV) ve edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS) ile yaşayan bireylerin yaygınlığı nedeniyle, masaj terapistlerinin hastalığın etiyolojisini, patogenezini ve tedavi eğilimlerini anlamaları esastır. HIV veya AIDS ile yaşayan bir kişinin bir masaj terapistinin bakımı altında olması muhtemeldir. Masaj terapisi uygulamasında HIV ve AIDS'i anlamanın önemi, sürekli eğitim ve bir lisansın sürdürülmesi için müfredata dahil edilmesiyle yinelenir.


HIV ve AIDS Hastalarında Masaj Terapisi


Masaj terapistleri, hastaların HIV veya AIDS'in çeşitli semptomlarıyla baş etmelerine yardımcı olmada hayati bir rol oynar ve aynı zamanda dolaylı olarak bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bağışıklık güçlendirmeye katkıda bulunan faktörler, basınç darbeleri, dozaj ve masaj tedavisinin süresidir. Sağlıklı bir kişiye uygulanan uzun süreli çoklu doz masajlarla baskı uygulandığında bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi daha da yoğundur. Derin vuruşlar, basınç noktaları ve tetik nokta masajı, HIV ve AIDS ile yaşayanlarda bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir.


Tedavinin faydalı olması için terapistin tüm vücut stres yönetimi yaklaşımını kullanması önerilir. Teknik, akupresür, tetik nokta tedavisi ve derin vuruşlar gibi yaklaşık bir saat sürmesi gereken ve bağışıklık güçlendirici sonuçlar için uzun bir ay boyunca haftada en az bir veya iki kez gerçekleştirilmesi gereken basınç vuruşlarını içermelidir.


HIV veya AIDS hastasına masaj yaparken eldiven kullanmak bakıcı ve hastanın tercihidir. HIV ve AIDS'in bulaşması ile dokunma veya terapötik masaj arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur ancak HIV ve AIDS hastaları rutin olarak ayrımcılık yaşarlar. Yıllarca süren sağlık eğitimine rağmen, hastalık yanlış anlaşılmaya devam etmiştir.


Koruma önemlidir, ancak hastaya zarar vermek, profesyonel paranoya beslemek veya HIV veya AIDS ile yaşayan insanlara karşı ayrımcılık yapmak değildir. Eldiven kullanımının garanti edildiği zamanlar olabilir, ancak hastaya tedavi sağlarken eldivenlerin geleneksel olarak giyilmesi için hiçbir neden yoktur. Hastanın terapistten bir patojen kapma riskinin daha büyük olduğunu unutmayın.


AIDS ile yaşayan insanlar yaygın mikrop ve enfeksiyonlardan hastalanabilirler. Sarılmak, el ele tutuşmak, masaj yapmak ve diğer birçok dokunma türü sizin için güvenlidir ve AIDS'li kişinin ihtiyacı vardır. Kan bulunması nedeniyle eldiven kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, tedaviden önce hastayı bilgilendirmeniz ve onayını almanız önerilir. En güvenli eldivenler lateks ve vinil çeşitleridir.


Masaj

Aşağıda, masaj terapistlerinin HIV ve AIDS hastalarıyla çalışırken izleyebileceği bazı genel yönergeler yer almaktadır;

  • Hastalık hakkında eğitimli olun ve geçmişini araştırın.

  • Kesik, açık yara veya kanama olmadığından emin olmak için hastayı ve kendinizi inceleyin.

  • Masajdan önce ve sonra ellerinizi ılık su ve sabunla iyice yıkayın.

HIV ve AIDS ile ilgili çoğu masaj terapisi araştırması başlangıç ​​niteliğinde olsa da, yapılan çalışmaların sonuçları cesaret vericidir. Masaj HIV ve AIDS hastalarının tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Tıbbi ekibin bir parçası olarak masaj terapistleri, diğer terapilerin genellikle sağlayamadığı kişisel teması sağlayarak, fiziksel ve psikolojik alanlarda HIV veya AIDS ile yaşayan insanların yaşamlarını büyük ölçüde iyileştirebilir.


Commentaires


bottom of page