top of page

Terapötik ve Gevşeme Masajı: Fark Nedir?


Terapötik ve Gevşeme Masajı: Fark Nedir?

Birkaç tür masaj vardır, ancak genellikle iki kategoriye ayrılırlar. Bu kategoriler terapötik masaj ve gevşeme masajıdır. Her türün bir amacı vardır ve bunların ne olduğunu bilmek, sizin ve vücudunuzun ihtiyaçları için doğru olanı seçmenize yardımcı olabilir. Bazıları için bu bir rahatlama içinken, diğerleri için ağrı veya diğer sağlık sorunlarını tedavi etmenin bir yoludur. Her iki türde de kullanılan bazı tekniklerin benzer olduğunu görebilirsiniz, ancak amaç farklıdır. Terapötik ve gevşeme masajı söz konusu olduğunda bilmeniz gereken şeyleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.


Gevşeme Masajı Nedir?


Bir masaj yaptırmayı düşündüğünüzde, biraz rahatlama ve gevşemeyi dört gözle bekliyorsunuzdur. Bu, insanların masaj randevusu almalarının en önemli nedenlerinden biridir.


Gevşeme masajı, kas gerginliğini hafifletmeye ve dolaşımı hızlandırmaya yardımcı olmak için tasarlanmış nazik bir uygulama şeklidir. Birçok insan bunu stresi azaltmanın bir yolu olarak arar. Rahatlama masajı söz konusu olduğunda, diğer bir amaç da o sırada iyi hissetmektir. Günlük hayata ara vermek ve öz bakım için biraz zaman ayırmak için önemlidir.


İnsanların bu tür bir masaj için rezervasyon yapmasının ana nedeni, gelecekte faydalar aramak yerine, hemen bir huzur bulmaktır, hızlıca bedeni ve zihni tedavi etmenin bir yolu olarak görülür. Rahatlama masajı yapmak için çoğu masaj terapisti bunu gerçekleştirmek için eğitilmiştir.


Terapötik Masaj Nedir?


Terapötik bir masajın birçok faydası vardır. Geleneksel bir masajın sunduğu rahatlama ve stres gidermenin ötesine geçerler. Genellikle kronik sağlık koşullarını tedavi etmek veya vücuttaki ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Geleneksel bir rahatlama masajından farklı olarak, masajdan önce sağlık geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında konuşmalısınız. Bunun nedeni, amacın sadece rahatlamanıza yardımcı olmak değil, bir sağlık sorununu tedavi etmektir.


Bu nedenle, uygulayıcınızın sağlık durumunuzun ne olduğunu, nerede ağrı hissettiğinizi ve bu sorunların vücudunuzda hangi semptomlara neden olduğunu bilmesi gerekir. Terapötik masaj, gevşeme masajından daha acı verici olabilir. Kullanılan tekniklerin bazıları benzer olsa da genellikle ağrı, gerginlik, şişlik ve diğer semptomlardan kurtulmak için ek teknikler ve araçlar kullanılır.


Masaj sırasında rahatsızlık verici olsa da terapötik faydalar, semptomlarınızdan hafifleme hissedeceğiniz sonraki günlere ve haftalara yayılma eğilimindedir. Tüm masaj muhtemelen acı verici olmayacak, bu yüzden baştan sona mutsuz olacağınızdan endişelenmeyin. Bazı kısımlar çok nazik ve rahatlatıcı olacak ve bu da aradığınız rahatlamayı sağlayacaktır.


Kalça ve bacak kaslarınızı çalıştırmak kanın tekrar akmasını sağlayabilir. Bu, aşırı kompanzasyonun bir sonucu olarak ortaya çıkan kas gerilmelerini ve çekmelerini önlemeye yardımcı olabilir.


Masaj Terapisinin Faydaları


Yukarıda bahsedildiği gibi, bir gevşeme masajının ana faydası, biraz huzur ve rahatlama bulmanıza yardımcı olmak ve hayatın neden olabileceği stresi azaltmaktır. Bu tür bir masaj, beyinde iyi hissettiren kimyasalların salınmasına yardımcı olur.


Bu olduğunda, ruh haliniz düzelir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ayrıca daha uyanık ve enerjik hissedebilirsiniz. Düzenli masaj ayrıca kan basıncınızı düşürebilir ve bağışıklığı artırabilir. Ayrıca anksiyete, depresyon ve diğer zihinsel sağlık endişelerinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.


Terapötik masaj, aşırı kullanım yaralanmaları, ameliyat sonrası, spor yaralanmaları, kronik gerginlik gibi çok çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Spor yaralanmaları, yumuşak doku yaralanmaları ve eklem ağrısı ile ilişkili ağrıları gidermek için de harikadır. Sindirim sorunları, fibromiyalji, bel ağrısı, uykusuzluk, baş ağrısı, sinir ağrısı ve omuz ağrısını tedavi etmek için idealdir.


Terapötik masaj, beklediğiniz geleneksel masaj tekniklerini içerebilir, ancak hareket açıklığınızı geliştirmek için egzersizlerden de yararlanabilir. Ayrıca derin doku masajı, tetik nokta çalışması ve miyofasyal gevşetme içerebilir. Bu durumda, faydalar, masaj sırasında deneyimlediklerinin ötesine geçecektir. Tutarlı bir terapötik masaj programı, seanslar arasında semptomlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Masaj, çok çeşitli koşullar için tedavi planınızı iyileştirebilir.


Masaj

Terapötik ve Gevşeme Masajı Seçimi

Peki hangisi sizin için doğru? Günlük yaşamınız için sadece bir mola arıyorsanız ve biraz huzur ve rahatlama ihtiyacınız varsa, tam da aradığınız şey bir gevşeme masajıdır. Öte yandan, bir sağlık sorununun etkilerini yaşıyorsanız, tedavi edici bir masaj en iyi seçiminiz olabilir. Bu, fiziksel, zihinsel veya duygusal semptomlar yaşadığınızı içerir.


Masajınızdan En İyi Şekilde Yararlanmak

Artık terapötik ve gevşeme masajı arasındaki farkı bildiğinize göre, muhtemelen hangi seçeneğin sizin için doğru olduğuna dair iyi bir fikriniz vardır. Masajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için deneyimli bir masaj terapisti seçtiğinizden emin olun. En fazla faydayı elde etmek için masaj boyunca talimatları izleyin ve daha fazla veya daha az baskıya ihtiyacınız varsa terapistinizle iletişim kurun.


Kommentare


bottom of page