top of page

Termoterapi Nedir?


Termoterapi-Nedir-?

Termoterapi


Ağrı kesiciler ilaç şeklinde gelse de, pek çok kişi rahatsızlıklarını yönetme açısından doğal bir yaklaşım tercih eder. Termoterapi ya da ağrının giderilmesi adına ısının kullanılması böyle bir seçenektir. Bunun yanı sıra iyileşme sürecini hızlandırmak adına kan akışını arttırmak gibi sağlık ihtiyaçları adına da kullanılabilir. Isı terapisi olarak da adlandırılan termoterapi, türlü yollar ile uygulanır. Bir hasta, ısıtma yastığı, sıcak bir bez ya da sıcak su vb. Gibi çok basit bir şey kullanılabilir.


Daha karmaşık olan uygulamalar, daha yaygın olarak sıcak paket olarakta bilinen ultrasın tedavisi, bir ısı terapisi sargısı, hidrokollatör paketi ya da jakuzi banyosu yolu ile uygulanabilir. Bir ısıtma hissi üretmek adına tasarlanmış olan merhemler ve kremler de ağrıları hafifletmek adına uygulanabilir, kullanılabilir. Diğer ısı terapisi formları parafin dipleri ve diatermi ya da mikrodalga termoterapisini içermektedir. Mikrodalga ısı terapisi, etkilenen bölgeye, alana bir mikrodalga kateterin sokulması yolu ile idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek adına kullanılabilir. Bu katater, enfekte olmuş olan dokuyu yok etmek adına ısıtıyı yönetir.


Pek çok durumdan kaynaklı olan ağrı termoterapi ile kısmen ya da tamamen giderilebilir. Artritin sebep olmuş olduğu vücut sertliği, derin doku yaralanmaları, zedelenmeleri ya da çekilen kaslar ısı ile tedavi edilebilir. Ağrıya sebep olan iltihaplanma termoterapi ile azaltılabilir, en aza indirgenebilir. Adet krampları, tendiniti, enfeksiyon, ödem, bursit, kas spazmları ve bazı kanserler de ısı uygulaması ile hafifletilebilir. Rehabilitasyon merkezleri çoğunlukla ağrı kesici özelliklerinin ötesinde termoterapi kullanır. Fiziksel bir terapist, hasarlı bir kıkırdak, kemik, tendon, bağ ve cildin onarılmasına yardımcı olan kollajen dokusunun elastikiyet durumunu arttırmak adına ısı uygulayabilir. Bunun yanı sıra vücudun, bedenin kan akışını arttırmak için de ısı kullanılabilir, bu da vücudun, bedenin her yerine, her alanına oksijen ve besin iletimini teşvik etmekte yardımcı olur. Bu iyileşme süresini hızlandırma da yardımcı olur, katkı sağlar.


Termoterapi cildin sıcaklığını arttırarak çalışmaktadır. Bu şekilde, vücudun, bedenin hücrelerinin sıcaklığı ılık olur, kan damarlarının genişlemesine ve hızlı bir biçimde kanın cilde akmasına izin verir. Isı aynı zamanda da kas gevşetici ve olası bir ağrı reseptörü bloke edici olarakta işlev görebilir. Su, ısının taşıma hızını arttırmış olduğundan işlem adına nemli ısı tercih edilir. İndüklenmiş olan termoterapi bitki açısından da kullanılabilir. Üzümleri çoğaltırken, bahçıvanlar bitki büyümesine müdahalede bulunan viroidler ya da virüslerden daha küçük olan parçacıklar ile ilgili problemlerle, sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu zararlılar ile savaşmak adına bahçıvanlar bazen viroidleri ve virüsleri yok etmek için ısı kullanabilirler.


1 comentario


Invitado
27 sept 2021

güzel özetlenmiş

Me gusta
bottom of page