top of page

Tetik Nokta Masajı

Güncelleme tarihi: 2 Kas 2021


Tetik Nokta Masajı

Tetik Nokta Masajı Nedir?


Tetik nokta masajı kas kramplarının ve spazm olarak adlandırılan sinir sıkışmalarının sebep olduğu ağrıları azaltmak ve tamamen yok etmek için uygulanır.

Kaslarda oluşan ağrı yüzünden hareket kısıtlılığına sebep olur. Kasların daha fazla veya az çalışmasına ve kaslar arasında dengesizliğe neden olur. Kaslarda oluşan bu dengesizlik sebebiyle, bir süre sonra vücudun diğer bölgelerinde de benzer ağrılar ortaya çıkmaktadır.


Bireyin yaşadığı ağrı sorunlarını ortaya çıkarmak için öncelikle kasların merkezi tetik noktalarının bulunması gerekir. Vücudumuzdaki tetik noktalar, her zaman kas liflerinin merkez noktasında bulunmaktadır. Bu noktalar, motor sinirlere baskı yaparak, kaslara kasılmasını söylediği ve sinyalleri ilettiği noktalardır. Bu bölgeler aynı zamanda kendini kilitlediği zaman tetik noktanın ortaya çıktığı noktalardır. Kasların içerisindeki yapıyı tanıyıp yapılacak olan bölgeyi bilmek, aynı zamanda tetik noktalarının bulunmasına yardımcı olur.


Tetik Nokta Masajı Nasıl Uygulanır?


Tetik nokta masajı kas kramplarının ve sinir kasılmalarının neden olduğu ağrıları azaltmak ve hatta tamamen ortadan kaldırmak için uygulanır. Özellikle baş ağrısı, boyun tutulması, omuz, sırt ve bel ağrıları, omuz ve bel tutulmaları için son derece yararlıdır. Tetik nokta masajında kaslar en detaylı şekilde incelenmektedir. Yapılan bu masajda yüzeye yakın kaslar, bağlar, dokular, eklemler ve daha derindeki bağ dokulara da detaylı bir biçimde etki eder.


Gerilme ve kasılmalar tetik noktaları uyararak ağrıyı da arttırır. Bu da kişide hareket etmeye karşı isteksizlik arzusunu oluşturur. Bu vücudun oluşturmuş olduğu koruyucu doğal bir durumdur. Fakat bu olay diğer kasların bu durumu azaltmak amacıyla yükü üstlenmesine neden olur. Sonuç olarak yardımcı kaslara öncesinde yapmaya alışkın olmadıkları bu işten dolayı aşırı yük biner ve kısa sürede o kaslarda da tetik noktalar oluşturup bütün vücudun bu olaya karışmasına sebep olur.


Masöz


Tetik nokta masajında, tetik noktalar sebebiyle kısalıp uzayan kaslar sinirleri sıkıştırdığı için uyuşma, karıncalanma, yanma ve his artışı gibi anormal durumlara sebep olabilmektedir. Baldır bölgesinde bulunan bir kas tetik nokta dolaşımını etkileyerek bilek ve ayakta şişkinliğe sebep olabilir. Boyun kaslarında da aynı durum el ve bilekte şişkinliğe sebep olur. Tetik nokta, kasların kısa ve sert duruma gelmesini sağlayarak hareketlerin kısıtlanmasına, kasların hızlı ve çabuk yorulmasına, eklem hareketleri esnasında tutukluğa yol açabilir.


Tetik Noktalar Nasıl Ortaya Çıkar?


Kaza, düşme, gerilme ve aşırı çalışma tetik noktaların en yaygın bilinen sebepleri arasındadır. Kişiler çoğunlukla alışkın olmadığı kadar yük itip kaldırır, alışık olmadıkları işte durmadan çalışırlar. Bütün bunlar kasların kötü kullanımına yol açar. Tetik noktaları tedavi etmek oldukça kolaydır, fakat onların oluşumuna sebep olacak iş koşulları değiştirilmezse de kolaylıkla geri gelebilirler. Ayrıca aşırı kilolu ve bozuk olan bir vücut yapısı, kaslarda aşırı yüklenmeye de yol açar.

Comments


bottom of page