top of page

Tetik Nokta Rehberi


Tetik Nokta Rehberi

Masaj terapisi seansı geçirmek, birçok insanın uzun bir çalışma haftasından sonra sabırsızlıkla beklediği bir şeydir. Yorgunluk ve bitkinlik yaşadıktan sonra hissettiğiniz ağrılardan kurtulmanız için vücudunuzdaki tetik noktalar uzmanlar tarafından titizlikle ele alınır.


Tetik noktalar, kaslarınızın maruz kaldığı herhangi bir yaralanma, zorlanma veya travmadan kaynaklanır. Vücudunuz çok fazla egzersiz, esneme veya diğer yorucu veya tekrarlayan faaliyetler nedeniyle zayıflamış bir durum yaşadığında, dokularınızda küçük yırtıklar oluşur ve bu sadece ağrı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda hareket kapasitenizi de sınırlar. Bu tetik noktalarının vücudunuzda nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Tetik Nokta Geliştirme


Geniş bir hareket aralığı gerçekleştirirken etkilenen dokular sonunda kasılacaktır. Bu olduğunda, vücudunuzdaki kan serbestçe akamaz, kaslarınıza ulaşamaz ve çalışması için ihtiyaç duydukları uygun beslenmeyi sağlayamaz. Durumla başa çıkmak için kaslarınız, vücudunuzu bir yaralanmaya neden olmaktan korumak için hareketlerini otomatik olarak kesecektir. Tetik noktaları geliştirmenin diğer yolları arasında sisteminizdeki dengesizlikler, verimsiz vücut mekaniği, besin eksikliği ve stres sayılabilir.


Bir masaj terapisti, kasılan kaslarınızı gevşetmeye ve ağrıyı hafifleterek daha hızlı iyileşmenize ve ayaklarınızın üzerinde durmanıza yardımcı olabilir. Aktiviteniz sırasında etkilenen tetik noktalarını hedefleyecek ve vücudunuzu daha önce olduğu gibi besleyecekler.


Tetik Noktalarınızı Bulma


Tetik noktalar, sıkı düğümlü bir kas parçası şeklinde gelir. Vücudunuzun bir yerine dokunduğunuz ve rahatsızlık hissettiğiniz an, bunun bir tetik noktası olduğunu hemen anlayacaksınız. Nokta içeren ağrılı kaslar, herhangi bir ani dokunma veya harekete karşı da hassas hale gelebilir, bu yüzden bunlara dikkat edin.


Daha önce ameliyat geçirmiş veya yaralanma yaşamış olsanız da etrafınızdaki kaslar nedeniyle vücudunuzda tetik noktalara tanık olmanız mümkündür. Aynı şey eklemlerinizin etrafındaki kaslar için de geçerlidir.


Hızlı masaj teknikleri uygulayan terapistler, tipik olarak birçok tetik noktasının bulunduğu kürek kemiklerinizi hedef alır ve ardından diğer sorunları tespit etmek için vücudunuzda gezinir. Onları kendi başınıza bulmak istiyorsanız, nerede ağrılı ve hassas olduğunu anlamak için vücudunuzu esnetmeyi deneyebilirsiniz.


Evde Masaj

Tetik Noktaların Vücudunuza Etkileri


Çok fazla güç uygulamaktan veya stresten geliştirdiğiniz tetik noktalar, kaslarınızın düzgün çalışmasını sınırlayabilir. Kaslarınızın gevşeyememesi ve günlük rutinlerinizi düzgün bir şekilde yerine getirememesi nedeniyle kramplara veya spazmlara yol açabilirler.


Ayrıca vücudunuzun etkilenen kısmını hareket ettirmeye çalıştığınızda daha yorgun olacak, daha yavaş iyileşme sağlayacak ve kas kasılmaları yaşayacaksınız. Tetik noktaları, dikkatli olmazsanız eklemlerinizi yerinden çıkarabilecek kas dengesizliğine de neden olabilir.


Hareket etmeniz gerektiğinde, kaslarınız otomatik olarak genişler ve orijinal konumlarına geri döner. Yapmayı başardığınız çaba, tetik noktalarınızı sıkıntıya sokacak ve daha fazla acıya yol açacaktır. İyi bir masaj terapisti, durumunuzu iyileştirmek ve ağrıdan kurtulmak için miyofasyal gevşeme gibi çözümler önerebilir.


Artık tetik noktaların nasıl çalıştığını bildiğinize göre, vücudunuza iyi bakarak bunlardan kaçınılabileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca uygun bir egzersiz rutininiz varsa, duruşunuzu iyileştirmeye odaklanırsanız, sağlıklı bir diyet geliştirirseniz, susuz kalırsanız, uygun bir uyku çekerseniz ve her gün esnemeyi alışkanlık haline getirirseniz yardımcı olacaktır. Kayıtlı bir masaj terapisti, çok fazla acı hissetmekten ve kendinize daha fazla zarar vermekten kaçınmanıza yardımcı olmak için tetik noktalarınızla da ilgilenebilir.


Kommentarer


bottom of page