top of page

Tetik Noktası Nedir ve Neden Ağrıya Sebep Olur?


Tetik Noktası Nedir ve Neden Ağrıya Sebep Olur?

Tetik noktalarına genellikle düğüm denir. Vücudun hassas bölgeleri olarak tanımlanırlar. Tetik noktalarının basıncı, uyarılması veya tahrişi vücudun başka bir bölümünde belirli bir etkiye neden olabilir. Aşırı uyarıldığında genel ağrıya neden olan bir kasta hassas bir alan olabilirler.


Tetik noktası, belirli hassasiyet noktalarından daha geniş bölgelere, bazen de tetik noktasından uzak bölgelere yayılan açıklanamayan ağrı olduğu anlamına gelir. Buna genellikle yansıyan ağrı denir.


Tetik Noktalarına Ne Sebep Olur?


Tetik noktalar, ağrının son derece yaygın bir nedenidir. Miyofasyal kas dokusu içindeki ve çevresindeki bağ dokusu anlamına gelir. Miyofasyal ağrı genellikle kas travması, yaralanma veya tekrarlayan zorlanma ve ayrıca kötü duruş ve stresten kaynaklanır.

Vücut stres altındayken doğal olarak kendini korumaya çalışacaktır, ancak bu vücutta güç ve esneklik dengesizliklerine neden olabilir.


Bu nedenle, stresli veya yaralı olduğunda, kaslar genellikle ağrıya ve gerginliğe neden olan büzülen düğümler gibi tetik noktaları ortaya çıkar. Tetik noktaları ayrıca kan dolaşımını ve sinirleri kısıtlayabilir, bu nedenle de ağrıya sebep olur. Tetik noktalarına dokunulduğunda ağrıya ve kas liflerinin kısalmasına neden olur. Örneğin, trapeziusun bir tetik noktası olduğunda, boynunuzun ve başınızın yanında ağrıya ve baş ağrısına neden olur.


Tetik Noktasının Serbest Bırakılması ve Tedavisi


Herkesin tetik noktaları vardır ama farklı derecelerde. Semptomlar, aktif tetik noktalarının neden olduğu dayanılmaz ıstırap verici ağrıdan, zayıf duruş ve gizli tetik noktalarından zayıflık ile azalan hareket aralığına kadar değişebilir.


Masaj, tetik noktaları tedavi etmeye ve kaldırmaya ve duruş, esneklik ve gücü iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Tetik noktaları mevcut olduğunda, kas lifinin bir kısmı küçük, kalınlaşmış bir alana büzülür ve kas lifinin geri kalanı ince bir şekilde gerilir. En iyi sonuçlar için düğümlü bölgeye derin ve yavaş, sürekli basınç gerekir. Ağrıda bir değişiklik olana veya rahatsızlık hafifleyene kadar basınç korunmalıdır. Bu, vücudun yumuşak doku salınımına maruz kalmasına yardımcı olarak kan akışının artmasına, kas spazmının azalmasına ve yara dokusunun parçalanmasına izin verir.


Masöz

Ayrıca vücutta biriken toksik metabolik atıkların giderilmesine yardımcı olacaktır. Tetik noktalarına baskı uygulandıktan sonra gevşemiş olan kas gerilmelidir. Kaslar normal uzunluğuna döndürülmezse, tetik noktaların tekrar oluşma olasılığı daha yüksektir. Tetik noktalar tedavi edildikten sonra germe daha güvenli ve daha az ağrılıdır.


Tetik noktalardan kurtulmak, tetik noktasının ciddiyetine ve bulundukları sürenin uzunluğuna bağlıdır. Terapistiniz size bu konuda tavsiyede bulunabilecektir, ancak muhtemelen tekrar randevular gerekebilir. Tetik noktalarının altında yatan nedenin de belirlenmesi gerekecektir, yoksa basitçe geri dönmeleri muhtemeldir. Bu, postüral bir değerlendirmeyi içerebilir.


Tetik noktaların tedavisinin faydaları arasında artan hareket kabiliyeti ve esnekliğin yanı sıra sırt, boyun ve omuz ağrısı semptomlarında ve ayrıca diz ağrısı, kas ve eklem ağrısı, siyatik ve baş ağrılarında azalma yer alır. Terapistlerimizden bilgi almak ve masaj randevunuzu oluşturmak için web sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Comentários


bottom of page