top of page

Tetik veya Basınç Noktası Masaj Terapisi Nedir?


Tetik veya Basınç Noktası Masaj Terapisi Nedir?

Enflamasyondan veya başka bir travma türünden kaynaklanan ağrı yaşadıysanız, basınç noktası masajı denemeyi düşünmeniz gereken bir masaj terapisi olabilir. Bu tür masaj terapisi, ağrıyı tetik noktalarından tedavi etmek için tasarlanmıştır. Masaj terapistinizle basınç noktası masajı hakkında konuşmadan önce, bunun ne olduğu ve ağrıya nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz.


Basınç Noktası Masajı Nedir?


Tetik veya basınç noktası masajı, ağrınız için tetik noktaları belirlemek ve ağrıyı gidermek ve rahatlatmak için bu tetik noktalarına hedeflenen basınç uygulamakla ilgilidir. Bu masaj tekniği, aşırı kas kullanımı, iltihaplanma, yaralanma, duruş, elektrolit dengesizlikleri, enfeksiyonlar veya sinir hasarının neden olduğu ağrıya yardımcı olabilir.


Basınç noktası masajının arkasındaki fikir, vücudun genellikle ağrıyı vücudun başka bir bölümüne göndermesidir. Bu tür tetiklenen ağrı, bursit olarak bilinir. Örneğin, sırttaki iltihaplı bir tetik noktası, omuzda şiddetli ağrıyı tetikleyebilir.


Bir basınç noktası masajı yapmak için masaj terapisti, basıldığında ağrılı olan belirli tetik noktalarına (genellikle ağrıdan etkilenen bölgeden uzakta bulunur) odaklanarak parmak, dirsek veya aletle sert bir baskı uygular. Tetik noktayı sıkı bir baskıyla serbest bırakarak ve diğer masaj teknikleriyle birleştirerek, orijinal sorun hafifletilebilir ve hatta iyileştirilebilir.


Basınç noktası masajıyla desteklenebilecek sorunlara örnek olarak ağrıyan omuzlar, ağrıyan dizler, baş ağrıları, ayak ağrısı veya açıklanamayan ağrıya sahip diğer fiziksel rahatsızlık türleri dahildir.


Tetik ve Basınç Noktası Masajı Arasındaki Fark Nedir?


Tetik ve basınç noktası masajı aslında aynı şeydir. Tetik nokta masajı adı, ağrının vücudun başka bir bölgesindeki iltihaplanma veya travma tarafından tetiklenmesi gerçeğine atıfta bulunur. Basınç noktası masajı terimi, tedavinin ağrıyı iyileştirmeye yardımcı olmak için vücuttaki doğru noktalara basınç uygulamakla ilgili olduğu gerçeğini vurgular.


Bir basınç noktası masajı, tetik noktaları bulmak ve bu bölgelerin gevşemesine yardımcı olmak için basınç uygulamak üzere tasarlandığından, tetik nokta tabanlı ağrıya fayda sağlayabilir.


Evde Masaj

Basınç Noktası Masajının Faydaları


Basınç noktası masajının en büyük faydası, ağrı kesici potansiyelidir. Sorunu kökünden ele alarak, basınç noktası masajları etkili, kalıcı ve iyileştirici bir sonuç yaratabilir.

Başlamak için, masaj terapisti yaralanma veya ağrı sorununuzu değerlendirecek ve devam etmeden önce uygun tedavi türlerini sizinle tartışacaktır. Basınç noktası masajını gerçekleştirirken, masaj terapisti belirlenen tetik noktalarına 60 saniyeye kadar basınç uygular, ancak her bir basınç uygulamasının zaman çerçevesi, soruna neyin uygun olduğuna bağlı olarak 10 saniye kadar kısa da olabilir.


İşlem sırasında masaj terapisti uygun tetik noktalarına baskı uyguladığında spazmlar veya ağrılar yaşayabilirsiniz. Nitelikli masaj terapistleri, tetik noktasını aşırı uyarmadan yeterli basıncı nasıl uygulayacaklarını bileceklerdir.


Tüm masaj terapistleri, bir basınç noktası masajına aynı şekilde yaklaşmaz. Bazı masaj terapistleri, sorunu gidermek ve serbest bırakmak için tetik nokta masajını kullanmadan önce sorunlu bölge üzerinde çalışacaktır. Bu, ilgili tüm kas gruplarını serbest bırakmanızı sağlar ve daha nazik bir yaklaşım sağlar.


Özel ağrı sorununuza bağlı olarak, yalnızca birkaç tedavi seansına ihtiyacınız olabilir. Şiddetli ağrınız veya kronik bir rahatsızlığınız varsa, aylarca veya daha uzun bir süreye yayılan daha fazla tedaviye de ihtiyacınız olabilir ve bu, diğer masaj stratejileriyle birlikte kullanılan tamamlayıcı bir teknik olabilir. Basınç noktası masaj tedavi planınız ayrıca ilaç, fizyoterapi ve diğer tedavi biçimleriyle birlikte de verilebilir.


Comments


bottom of page