top of page

Thai Masajında Bilmeniz Gereken Unsurlar


Thai Masajında Bilmeniz Gereken Unsurlar

Thai masajı tamamen esneme ile ilgilidir, değil mi? Yanlış! Esnemeler Thai masajında büyüleyici, ​​benzersiz ve oldukça gelişmiş bir unsurdur. Ancak, bu şifa sanatında esnemeden çok daha fazlası vardır.


Thai masajı biraz esneme içeren, ancak daha çok uygulamalı bir yoga seansı veya egzersiz rutini gibi olan bir seanstır. Bazı insanlar için bu tam olarak istedikleri şey olabilir. Thai masajında ​​her tür kişiye ve her yoğunluk derecesine uyum sağlayacak başka unsurlar da vardır. Uzman bir uygulayıcının ellerinde bir seans, nazik veya güçlü, daha hızlı veya daha yavaş, zorlu veya rahatlatıcı, yoğun veya transa yol açan olabilir.


Thai masajı, terapistin tek bedene uyan bir diziden daha fazlasını öğrenmesi koşuluyla, yaş veya esneklik derecesi ne olursa olsun herhangi bir kişi için tam anlamıyla yapılabilir. İyi, akıcı ve etkili bir seans için dört unsurun birleştirilmesi gerekir. Bastırma, eğme, yuvarlama, sallama, sıkma ve çemberleme gibi terapistin kullandığı birçok teknik vardır.


Thai masajı, enerji hatları ve meridyenler boyunca yapılan gerçek fiziksel masaj hareketlerini kullanır. Bu, terapistin kaslar, bağlar ve eklemler gibi anatomik bileşenler üzerinde çalıştığı batı modelinden oldukça farklıdır. Batı modelinde odak anatomi üzerindeyken, doğu modelinde odak, hatlardaki enerji akışını iyileştirmektir. Bu temelde farklı bir kavramdır.


Bu sistemin ünlü olduğu ve Thai yoga masajı adının geldiği yer burasıdır. Esneme hareketleri yoga asanaları ile ilgilidir. Bu şifa sanatının kökleri Hindistan'ın yoga sisteminde olduğu için bu şaşırtıcı değildir. Yanlış bir bilgi olarak, Thai masajının çoğunlukla bir germe sistemi olduğunu düşünmektir.


Diğer bir unsur, Thai masajında önemli olan ve esneme sırasında durumları birbirine bağlayan ve uyum içinde çalışmasını sağlayan şeydir: duyarlılık, duygu ve sezgi. Bu özellikle Thai masajında ​​önemlidir. Örneğin enerji akış çizgileri sadece mekanik bir teknik değildir. Etkili olabilmeleri için hissedilmeleri ve hissedilmeleri gerekir.


Masöz

Thai masajının yalnızca dirsek veya diz çalışması olduğunu düşünün. Hassasiyet veya his olmadan sırtınıza dirsekle baskı yapan bir uygulayıcı hayal edin. Bu oldukça hızlı bir şekilde acı verici ve hatta acımasız olabilir ve bu nedenle bu modalite bazen acı verici bir sistem olma ününe sahiptir. Bu nedenle, tüm masaj tekniklerinde olduğu gibi hem esneme hem de enerji hatları çalışması için duygu ve hassasiyet kesinlikle gereklidir.


Bunun tüm masaj sistemleri için gerekli olduğunu söyleyebilirsiniz ve bu doğrudur. Ancak Thai masajı için daha da önemlidir, çünkü doğrudan enerji hatları ile ilgilenir, sıklıkla masif germe teknikleri ve dirsek, diz ve ayakları kullanır. Bu nedenle Thai masajında aşırı germe veya çok fazla baskı uygulama riski, çoğu batılı modaliteden daha fazladır.


Duygu, duyarlılık ve sezgi, ilk üç unsuru uyumlu bir şekilde birbirine bağlayan unsurlardır. Masaj hareketlerini, enerji hattı çalışmasını ve esnemeleri güzel ve son derece etkili bir şifa sanatları sisteminde birleştiren akıcı ve sanatsal bir yol yaratırlar.


Comments


bottom of page