top of page

Thai Masajının Faydaları: Nasıl Farklıdır?


Thai Masajının Faydaları: Nasıl Farklıdır?

Masajın birçok faydasına zaten aşina olabilirsiniz. İyi bir masajdan kaynaklanan stres giderme, ağrı kesici ve rahatlama sonuçlarını biliyorsunuz. Düzenli bir masaj yapıyor olsanız bile, farklı masaj türlerinin vücudunuza nasıl farklı şekillerde fayda sağlayabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Thai masajını ve benzersiz faydalarını duymuşsunuzdur, ancak bunların pek çok kişinin geleneksel masaj terapisi olarak kabul ettiğinden farkı nedir?


Thai Masajı Daha Enerjiktir


Bir Thai masajı seansı sırasında, terapistiniz vücudunuzu yoga pozisyonlarına en çok benzeyen çeşitli pozisyonlara gerecektir. Bu germe sayesinde kas gerginliğini azaltacak, kas esnekliğini artıracak, kas tonusunu artıracak ve eklem hareketliliğine yardımcı olacaksınız. Tüm bu faydalar stresin azaltılmasına da yardımcı olur. Ayrıca, siz aktif olarak mevcut ve tedaviyle meşgul olduğunuz sürece, bedeninizde daha fazla merkezlenmenize ve kendi içinizde yerleşmenize izin verirler. Thai masajı, masaj dünyasında benzersiz bir deneyimdir, ancak hem işlem sırasında hem de sonrasında kesinlikle faydalarını göreceksiniz.


Bir Thai masajı sırasında, terapist sizinkini manipüle etmeye yardımcı olmak için vücudunun her bölümünü kullanacaktır. Thai masajının amacı, vücudunuzu canlandırmak, eklemlerdeki kan akışını ve hareketliliğini artırmak ve kasları daha fazla gevşemeye yönlendirmektir. Terapist bu hedeflere ulaşmak için ellerini, ayaklarını, dizlerini ve dirseklerini kullanacaktır.


Thai Masajından Sonra Daha Merkezli ve Dengeli Hissedeceksiniz


Thai masajı tedavisini takiben, iyi bir yoga antrenmanından sonra hissedeceğiniz gibi, daha merkezlenmiş ve dengeli hissettiğinizi keşfedeceksiniz. Terapist vücudunuzun her bir parçasına dikkat çekerken, önceden göz ardı edilen gerilim kaynaklarını tanır ve onları serbest bırakabilirsiniz. Thai masajı, süreç boyunca sizi vücudunuzda daha fazla hazır tutar, böylece sadece gittikleri için rahatlamak yerine, masajın ardından bu gerilim kaynaklarını daha iyi tanımlayabileceğinizi ve geri gelmelerini önleyebildiğinizi keşfedeceksiniz.


Thai Masajı Nereden Geldi?


Thai masajı yüzyıllar önce Budist rahipler tarafından geliştirildi. Batı masaj stillerinin aksine, Thai masajı nesiller boyu aktarılan zengin bir tarihe sahiptir. Sonuç olarak, Thai masajı iyi gelişmiştir ve faydaları iyi araştırılmıştır. Taylandlı terapistlerin vücutta dolaştığını düşündükleri enerji hatlarına inanmayabilirsiniz, ancak tekniklerine giren yılların deneyiminden kesinlikle yararlanacaksınız.

Thai Masajından Ne Beklemelisiniz?

Birçok insan, özellikle ne bekleyecekleri hakkında hiçbir fikirleri yoksa, ilk kez bir masaj randevusuna gitmek konusunda gergindir. Thai masajı, deneyimlemiş olabileceğiniz diğer masaj türlerine benzemez. Thai masajı sırasında masa yoktur. Bunun yerine, yerdeki özel bir mat üzerinde masaj yapacaksınız çünkü masaj sırasındaki aktif esneme, terapistinizin etrafınızda ve üzerinizde kolaylıkla hareket etmesini gerektirir. Giysilerinizi çıkarmanız gerekmeyecek; yağ uygulanmadığı için tedaviniz için tamamen giyinik kalabilirsiniz. İdeal olarak bu, elastik belli rahat kıyafetler giymeniz gerektiği anlamına gelir. Egzersiz kıyafetleri bu tip masaj için uygun olacaktır çünkü hareket kolaylığı sağlar.


Masöz

Thai Masajı Öncesi İpuçları ve Püf Noktaları

Herhangi bir masajda olduğu gibi, ilk ziyaretinizse, kendinize bolca zaman ayırmak için en az on dakika erken gelmeye çalışın, herhangi bir soru sorun ve masajdan önce rahatlayın. Daha önce gitmiş olsanız bile, masajdan önce rahatlamak için en az beş dakika kendinize izin verin. Masaj sırasında kendinizi rahat hissetmeniz için hafif bir yemek veya atıştırmalık yeterli olacaktır. Rahatsızlık hissettiğiniz her an, terapistinize haber vermelisiniz. Ayrıca masaj sırasında sizi etkileyebilecek herhangi bir tıbbi durumunuz veya endişeniz varsa terapistinizi önceden uyarmalısınız.


Thai Masajının Özel Faydaları

Thai masajı, diğer masaj türleri gibi, bir dizi koşul ve rahatsızlığa özellikle fayda sağlamak üzere tasarlanmıştır. Thai masajı için siyatik, bel ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, diz ağrısı veya topuk ağrısı gibi kas ve eklem ağrıları; kötü duruş, eklem sertliği ve karpal tünel sendromunun yanı sıra germe ve gevşetme tekniklerinden yararlanan çeşitli diğer durumlar vardır.


Thai masajı, özellikle kas gerginliğinin bir sonucu olarak tekrarlayan baş ağrılarından muzdarip hastalara da fayda sağlayabilir. Thai masajını takiben, birçok kişi derin gevşeme tekniklerinin uykusuzlukla mücadelede yardımcı olduğunu fark eder. Thai masajı, muhtemelen zihni ve bedeni merkeze alma eğilimi nedeniyle, duygusal travma ve düşük özgüven durumlarında da yardımcı olabilir.


Comments


bottom of page