top of page

Travmatik Beyin Hasarı Belirtilerini Hafifletmek İçin Masaj Uygulaması


Travmatik Beyin Hasarı Belirtilerini Hafifletmek İçin Masaj Uygulaması

Travmatik Beyin Hasarı Nedir?


Travmatik beyin hasarı, kafaya bir darbe, sarsıntı veya beynin normal işlevini bozan bir kafa travmasından kaynaklanır. Bir travmatik beyin hasarının boyutu, "hafif", yani zihinsel durumda veya bilinçte kısa bir değişiklik, "şiddetli", yani yaralanmadan sonra uzun bir bilinç kaybı veya amnezi dönemi arasında değişebilir. Her yıl meydana gelen travmatik beyin yaralanmalarının çoğu, sarsıntı veya diğer hafif travmatik beyin hasarı formlarıdır.


Travmatik beyin hasarının sonuçları, çocuğun yaşamının neredeyse her yönünü etkileyebilir. Gelişim yoluyla devam eden sorunlar ortaya çıkar, çoğu zaman çocuklar iyi görünür ve öyle oldukları varsayılır, ancak eğitimsel, davranışsal veya sosyal sorunların bir yaralanmadan yıllar sonra ortaya çıkması nadir değildir. Arkadaki yaralanma ile bu sorunlar ile geçmiş yaralanma arasındaki bağlantıyı kurmak daha zordur.


Gelişimsel gecikmeler veya gelişimdeki sorunlar, başlangıçta travmatik beyin hasarından kaynaklanmış olsalar da, olayı takip eden yıllara kadar görülmeyebilir. Yetişkinlerin aksine, çocuklar gelişmektedir ve bu yaralanmalar uzun vadede potansiyel olarak sakatlayıcı hale getirir. Bilimsel araştırmalar, çocuklukta gerçekleşen travmatik beyin hasarının, yaralanma anında bilişsel, sosyal veya davranışsal becerilerde önemli bir düşüş yaşadığı ve ayrıca bilişsel, davranışsal veya sosyal gelişmede başarısızlığın olduğu daha sonraki bir "duraklama" izleyebileceğini göstermiştir. Kaza ve ilk teşhisin ardından hasta ve ailesi çok çeşitli tedavi seçeneklerini değerlendirmelidir.


Masaj ve Travmatik Beyin Hasarı


Masaj terapisi, ağrıyı hafifletmek, rahatlık sağlamak ve bilişsel ve nörolojik sorunları gidermek için uzun süredir kullanılmaktadır. Şu anda, uygulamalarını yalnızca baş ağrılarına, sporla ilgili sarsıntılara ve travmatik beyin hasarı ile ilgili diğer konulara odaklayan birçok masaj terapisti vardır.


Bir travmatik beyin hasarı ile olası komplikasyonlara ek olarak, uygulayıcının, pediatrik masaj tedavisi ile ilgili bilinen tipik kontrendikasyonları ve önlemleri takip etmenin dışında başka endişeleri vardır. Çocuklar hala gelişmektedir ve tam bilişsel seviyelerine ulaşmamışlardır. Bu durum, hasta ile en iyi nasıl iletişim kuracağınızı öğrenene kadar iletişimi zorlaştırabilir. Her zaman olduğu gibi, terapist, en iyi nasıl izin alınacağı ve güvenli iletişime nasıl geçileceği konusunda ebeveynlerden ve sağlık ekibinden rehberlik almalıdır.


Masöz

Doktorlar, diğer sağlık personeli ve ebeveynler, masaj terapisi vermeden önce ve etkili bir tedavi planı tasarlarken çocuğun sağlık ihtiyaçlarının dikkatli bir şekilde incelenmesi için masaj terapistlerine bakacaktır. Tıbbi ve sağlıkla ilgili ihtiyaçları olan bir çocuk için sağlık personeli ile iletişim, masaj terapistlerine bakım için etkili bir plan ve yaklaşım geliştirmeleri için gerekli bilgileri sağlar.


Masaj terapisinin arandığı spesifik endikasyonları anlamak için ilk seansa başlamadan önce ebeveynler, hasta ve sağlık ekibi ile endişelerini konuşmalıdır. Her seans bir öncekiyle aynı olmayabilir ve bu nedenle hastanızı bireysel tedavi planı ve potansiyel olarak her seansta yaklaşım gerektiren bir birey olarak görmek en iyisidir. Her çocuk için kalıba uyan tek bir protokol yoktur, ancak benzersiz bir yaklaşımla faydalı bir fark yaratmak için büyük bir potansiyel vardır.


Travmatik beyin hasarı ve kafa travması oranlarının arttığını görmeye devam ederken, masaj ve sağlık pratisyenlerinin uygun terapötik bakım için güvenli ve etkili yaklaşımlar araştırması önemlidir.


Comments


bottom of page