top of page

Tui Na Masajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Tui Na Masajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muhtemelen İsveç masajı, derin doku masajı, doğum öncesi masajı ve spor masajı gibi yaygın Batı masaj tekniklerini biliyorsunuzdur. Giderek daha yaygın ve popüler hale gelen bir Çin masaj yöntemi olan Tui na masajını da duymuş olabilirsiniz.


Tui Na Masajı Nedir?


Tui na masajı, geleneksel Çin tıbbı ilkelerine dayanan bir vücut çalışması şeklidir. Vücut boyunca enerji kanalları üzerinde çalışan tui na uygulayıcısı, vücudun hayati enerjisini dengelemek için esnemeler, basınç noktaları ve eklem rotasyonları kullanarak bu enerji noktalarından yararlanır.


Bu masaj terapisi modalitesinin adı, tedavideki eylemleri tanımlayan iki kelimeden gelir; tui “itmek” ve na “tutmak veya sıkıştırmak” anlamına gelir. Tui na masajı, bir Japon vücut çalışması uygulaması olan Shiatsu ve akupresür masajının bir kombinasyonu olarak ortaya çıkmıştır.


Tui na masaj seansları genellikle otuz dakika veya bir saat sürer ve bir masaj masasında uygulanır. Tui na'nın hem rahatlatıcı hem de canlandırıcı olması amaçlanmıştır. Tui na masajında kullanılan bazı teknikler ve vuruşlar, kayma, yoğurma, sallama, çekme, sürtünme ve yuvarlama gibi rahatlatıcı bir İsveç masajında kullanılan tekniklere çok benzer.


Tui Na Masajının Batı Masajlarından Farkı Nedir?


Çin tıbbına dayanan Tui na masajı, Batı masaj terapilerinden oldukça farklıdır. Batı masaj tekniklerinden farklı olarak Tui na, daha derin ve enerjik bir seviyede çalışmak için kasların, kemiklerin ve eklemlerin ötesine geçer. Tui na uygulayıcıları, müşterinin enerjisini elleriyle hissetmeyi ve seans sırasında bu enerjinin akışını ve dağılımını etkilemeyi amaçlar.


Tay masajı ve Shiatsu gibi, Tui na masajı da geleneksel olarak tamamen giyinik şekilde uygulanmaktadır. Uygulayıcının eklemlerinizi rahatça hareket ettirebilmesini sağlamak için bol, rahat giysiler giymelisiniz. Tui na masajında masaj yağları sadece boyun, eller ve ayaklarda kullanılır.


Evde Masaj

Geleneksel Çin tıbbı felsefesi hastaları fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığa odaklanarak bütünsel olarak tedavi eder. Tui na masajı, vücutta gerginlik, kötü alışkanlıklar ve kötü sağlık nedeniyle tıkanmış olan enerji kanallarının engelini kaldırarak fizyolojik ve duygusal dengeyi yeniden sağlamayı amaçlar.


Bir çalışma, Tui na masajının kronik boyun ağrısı olanlar için hoş bir rahatlama olduğunu göstermektedir. Boyun ağrısı için bu masajı alan çalışma katılımcıları, ağrılarından ve rahatsızlıklarından önemli ölçüde rahatlama yaşadıklarını söylemişlerdir.


Tui na masajı, yüzyıllardır Çin genelindeki geleneksel Çin tıbbı uygulanan hastanelerde ve kliniklerinde standart ve tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Ve günümüzde halen modern geleneksel Çin tıbbı uygulanan hastanelerde de kullanılmaya devam etmektedir. Bel ağrısı ve diğer kronik ağrılar gibi belirli durumları tedavi etmek için genel sağlığı ve enerji kanallarını kullanılabilir hale getirmek için kullanılabilir. Doğal bitkiler ve akupunktur ile kombine edilen Tui na masajı, geleneksel Çin tıbbının hayati bir parçasıdır.

Kommentare


bottom of page