top of page

Tui-Na Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Tui-Na-Masaji-Nedir-?

Tui Na Masajı


Tui-Na kelimesi bastır ve ovala anlamına gelmektedir. Tui Na masajı, kişinin ruhsal, zihinsel ve duygusal anlamda da sağlığını desteklemekle bilinir. İşaret parmaklarının eklemleri ve baş parmağın kökü ile dokuya derinlemesine tek bir baskı uygulanır. Baskı uygulanan dokudaki durgun enerjiyi yayabilmek adına dairesel hareketlerle hemen ovalama uygulanır. Çoğu çocuk acı bitkisel karışımlar içmek istemezler ve akupunktur iğnelerine büyük tepki gösterebilirler. Bunun için yetişkinlerin yanı sıra, çocukların da kabul edeceği etkili bir terapi olarak uygulanmaktadır.


Tui Na Masajı Tarihçesi


Tui Na masajının kökeni 4000 yıldan daha eskilere dayanır. Akupunktur ve bitkisel tıp ile birlikte gelişmiş eski bir tedavi, iyileştirme sanatıdır. M.Ö. 2300 yılında yazılmış olan Sari İmparator’un iç hastalıkları olan kitabında da Tui na’dan bahsedilmiştir. Günümüzde Çin Tıbbı okullarında akupunktur ve bitkisel tıp derslerine ek olarak Tui Na öğretimine ve eğitimine de büyük yer veriliyor. Tuina masajı Çin’de terapistlerinin tedavi ettiği tüm hastalıklarda kullanılmakta. Tui Na Masajı sadece eklem ve kaslar üzerinde değil tüm vücutta Qi adı verilen yaşam enerjisi olarak bilinen akışında da etkilidir.


Tui Na Masajı Nasıl Yapılır?


Çalışmayan organlar, zarar veren her türlü madde bulunan dokuları baz alır. Bu bölgelere, sinir noktaları boyunca derin baskı uygulanarak, enerji akışı harekete geçirilir. Toksinlerin atılımı, hücrelerin tekrar faaliyete geçirilmeleri ve fonksiyonlarını tekrar dengelemeleri amaçlanır. Derin basınç ve düzenli ovalama, dokularda bulunan toksik atıkların serbest kalmasını sağlayarak atılması üzerine lenf sistemine sürer.

Tui Na Masajının Faydaları


Strese bağlı nedenlerle yaşam enerjisinin bozulduğu değerlendirilen vücutta son derece etkili çözümleri beraberinde getirir. Tui Na masajı tıp tedavilerinde ek olarak uygulandığında olumlu sonuçlar verir. Tui Na masajı ile tedavi edilen birçok rahatsızlık vardır. Bu masajın faydaları şu şekildedir;


  • Zayıflayan bağışıklık sistemini tekrar güçlendirir.

  • Uykusuzluğu ve yorgunluğu giderir.

  • Depresyonun sonra ermesinde etkilidir.

  • Baş, ense, sırt ve bel ağrılarının azalmasını sağlar.

  • Sinir sıkışmalarını giderir.

  • Spor zedelenmelerini iyileştirerek, kişiyi sağlığına kavuşturur.

  • Kabızlık ve hazımsızlık problemlerini tedavi eder.


Comments


bottom of page