top of page

Tüm Vücut Masajı Nedir?


Tüm Vücut Masajı Nedir?

Bazen vücudunuzun belirli bir bölgesine odaklanan bir masaj yeterli olmayabilir. Belki de tam bir rahatlama ya da vücudunuzun her bölgesine uygulanan bir tedaviden tamamen iyi bir sağlık hissi almak isteyebilirsiniz. Tüm vücut masajı, yaygın olarak uygulanan bir dizi tedavide farklı masaj stillerini ifade edebilir. Bu kadar çok farklı tekniği kapsayan terimle, masaj yaptırmaya yeni başlayanlar, tüm vücut seansından ne bekleyeceklerini bilmekte zorlanabilirler. Bireysel tedaviler arasında bazı önemli farklılıklar da vardır. Bunların ne olduğuna bir göz atalım.


Tüm Vücut Masajının Faydaları


Araştırmalar, genel olarak kendinizi daha hafif ve rahat hissetmenizi sağlamanın yanı sıra, tüm vücut masajı özellikle aşağıdakiler yoluyla beden ve zihne fayda sağlayabileceğini göstermiştir:

  • Kronik ağrı için ağrı yönetimine yardımcı olmak,

  • İyileşme sürecini hızlandırmak,

  • Uyku kalitesini iyileştirmek,

  • Sindirime yardımcı olmak,

  • Kaygıyı azaltmak,

  • Baş ağrısını hafifletmek.

Tüm Vücut Masajı Türleri


Masaj uygulamasını ilk kez yaptıracaksanız, İsveç masajı güvenli bir tercih olabilir. Uygulayıcılar, hafif ve sıkı bir basıncın dengeli bir karışımını kullanırlar ve süreç rahatlamak ve canlanmak için tasarlanmıştır. Nadiren rahatsız edicidir ve uygulayıcılar, siz aksini söylemediğiniz sürece, tüm kas gruplarınız üzerinde metodik olarak çalışırlar.


Derin doku masajları biraz daha yoğundur ve iyileşmeyi hızlandırmak için kaslara kan akışını teşvik ederek gerginliği ve sertliği azaltmaya odaklanır. Basınç tipik olarak serttir ve tedavinin hiçbir zaman ağrıya neden olmaması gerekmesine rağmen, masajın gücü arttıkça biraz rahatsız edici olabilir. Tedaviden sonra muhtemelen biraz ağrı hissedebilirsiniz, ancak bu ağrı masajdan sonraki 72 saat içinde hafifleyecektir.


Kaslarınızı gevşetmek istiyorsanız spor masajı kas gerginliğini azaltmak ve hareket açıklığınızı geliştirmek için aktif ve pasif germe dahil olmak üzere çok çeşitli teknikleri kullanan tamamen daha bilimsel bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, uygulayıcılar sorunlu alanlara odaklanmak üzere eğitilmiştir ve tek bir alanın tedavisi, seansınızın tamamını olmasa da çoğunu kaplayabilir.


Masaj

Tüm Vücut Masajından Ne Beklenir?


Tüm vücut masajı en az bir saat sürer ve uygulayıcılar genellikle tedaviden ne istediğinizi anlamak için sorunlu alanlar hakkında hızlı bir konuşma ile başlar. Tedavi sırasında, baskı seviyelerini zevkinize göre ayarlamak için terapistinizle her zaman rahat iletişim kurmanız gerektiğini unutmayın.


Masada rahat olduğunuzda, terapistiniz masaja başlamadan önce vücudunuza biraz masaj yağı uygulayacaktır. Bir masaj için belirli bir rutinin olmadığını unutmayın. Bir uygulayıcının vücudunuz üzerinde çalışmaya başladığı yer, ihtiyaçlarınıza ve uygulayıcının yaklaşımına göre mevcut süreye bağlı olarak değişecektir. Uygulayıcı vücudunuzun farklı bölgelerinde çalışırken havluyu hareket ettirebilir, ancak endişelenmeyin tedavi boyunca bir havluyla örtüleceksiniz.


Randevudan sonra, giyinmeniz için size biraz zaman verilecektir. Mümkünse, günün geri kalanını rahatlamak ve dinlenmek için kullanın ve bol su için. Ertesi gün herhangi bir ağrı hissederseniz, ılık bir banyo yapmayı deneyin.


Comments


bottom of page