top of page

Tüm Vücut Masajının Faydaları


Tüm Vücut Masajının Faydaları

Tüm vücut masajı bileşenleri, hafif bir müzik, loş aydınlatma, huzur hissi ve mutluluk olarak tanımlanabilir. Ancak çoğu insanın bilmediği, siz tam bir rahatlama halindeyken vücudunuzun masaj sırasında tam aktivasyon moduna geçtiğidir. Bir masaj sinir sisteminizi uyarır; kaslarınızı ve organlarınızı uyandırır; kan ve lenf sıvısını harekete geçirir ve çok sayıda hücrenin kimyasal ve hormon üretip salmasını sağlar. Vücudunuzun kendini yenilemek ve stresin olumsuz etkilerini azaltmak için bir masaja ihtiyacı vardır.

  • Cilt Yenileme

Masaj losyonu ve yağı ile birlikte masaj terapistinizin ellerinin hafif sürtünmesi cildin pul pul dökülmesine neden olarak taze cilt hücrelerinin ortaya çıkmasına izin verir.

  • Sinir Sistemi Gevşemesi

Siz gevşerken, sinir sisteminiz dinlen ve sindir moduna girer. Vücudunuzda ağrı ve gerginlik bölgeleriniz varsa, bunların gergin kasların sinirlere yaptığı baskının sonucu olması muhtemeldir ve masaj bunu rahatlatabilir.


Rahat bir sinir sistemi, hormon üretiminin dengeleneceği anlamına gelir. Endorfin gibi iyi hissetme hormonları arttıkça stres hormonlarının üretimi azalır. Uyku ve uyanıklık döngülerini, adet döngülerini, bağışıklık sistemini ve kan şekerini düzenleyen hormonların tümü, tüm vücut masajına eşlik eden gevşemeye olumlu tepki verir.

  • Kas-İskelet Faydaları

Kaslarınız sünger gibidir, kasıldıklarında kan ve lenf sıvısı sıkılır ve gevşediğinde taze kan girer ve taze besin, oksijen ve bağışıklık hücreleri getirir. Masaj terapistiniz, eklemleri harekete geçiren ve kaslarınız, bağlarınız ve tendonlarınız üzerinde faydalı bir gerilim oluşturan masaja germe hareketlerini de dahil edebilir.

  • Lenfatik Detoks

Lenfatik sistem, sıvıyı ve bağışıklık sisteminizin işlevini dengelemek için çok önemlidir. Lenfatik damarlar vücudunuzdaki kan damarlarına paraleldir ve boyun, koltuk altı ve kasıkta büyük lenf düğümleri grupları bulunur.,


Masaj terapistiniz kanı kas ve doku yoluyla temizlemeye çalışırken, aynı zamanda lenf düğümlerindeki ölü hücreleri, atık ürünleri ve olası patojenleri süzdüğü lenfatik sistemi de boşaltır. Yavaş lenf akışı, sıvı tutulmasına katkıda bulunur ve lenfatik sistemin boşaltılması vücudun belirli bölgelerindeki ödemi azaltabilir.

  • Sağlıklı Bir Kalp

Tüm vücut masajı kalbiniz için de iyidir. Vazodilatasyon masaj tarafından üretilen sırayla, tüm organlara giden kan akışını ve oksijen iletimini arttırır, sizin venöz dönüşü artırır. Tüm kardiyovasküler sisteminiz gevşer ve vücudunuzdaki dolaşım iyileşir.


Masöz

  • Sindirim Sağlığı

Stres, sindirim sistemine zarar verir ve tüm vücut masajı, vücudunuzun yiyecekleri ve besinleri sindirimi üzerinde çok sağlıklı bir etkiye sahip olabilir. Parasempatik sinir sistemi, sindiriminizi düzenler, gerekli kimyasalları (tükürük, mide suyu ve insülin gibi) üretir ve yiyecekleri bağırsaklarınızda hareket ettiren peristalsisi uyarır.


Klasik İsveç masajı, sindirimin son aşamalarını düzenlemek için doğrudan kalın bağırsağınıza etki eden isteğe bağlı bir karın masajı içerir. Yiyecekler sindirim sisteminde düzgün bir şekilde hareket ettiğinde mideniz, safra kesesi, pankreas ve bağırsaklarınız, genel refahınızı destekleyen maksimum besin emilimi için birlikte çalışır.

  • Geliştirilmiş Solunum

Omuz, göğüs ve boyun kaslarında çok fazla gerilim biriktiğinden, stresli olduğumuzda nefesimizin kısıtlanması şaşırtıcı değildir. Siz masajın içinde daha da rahatladıkça ve nefesiniz derinleşip düzleştikçe masaj terapistiniz, solunuma yardımcı olan kaslardaki gerginliği azaltmak için gergin kasları çalıştırabilir.

Comments


bottom of page