top of page

Uyku Getiren Masaj Teknikleri


Uyku-Getiren-Masaj-Teknikleri

Uykusuzluk sorunu bir çeşit hastalık olarak da değerlendirilir. Geçmişte bu konu üzerine çin tıbbi vücudun çeşitli noktalarına baskı uygulayarak bireyi uykuya geçiren masaj teknikleri geliştirmiştir. Üzerinde çok fazla araştırma yapılmamış olsada vücudun belirli noktalarına baskı yöntemiyle tedavi, özellikle asya ülkelerinde oldukça yaygındır.


Konu uyku olunca masaj tekniklerinin yanında bireyi uykuya hazırlamak adına dinlendirici bir müzik, ortama loş bir ışık ve baskı uygulanacak olan bölgelerin losyonlarla yumuşatılması, masaj uygulamasının etkili olmasında büyük ölçüde rol oynar. Aşağıda vücutta hangi noktalara baskı uygulanır ise, kişinin uyutulabileceği konusunu maddeler halinde bulabilirsiniz.


An Mian Noktası


An mian noktası geleneksel çin tıbbında en sık kullanılan noktalardan birisidir. Bazı uzmanlar bu noktayı baş ağrısı ve baş dönmesini tedavi etmek adına da kullanmaktadır. An mian noktaları boyun kısmının her iki tarafında da bulunur. Noktayı bulmak için kulak memesinin arkasına parmağı yerleştirerek, parmağı kemikli çıkıntının hemen arkasına getirip o noktaya hafif bir şekilde baskı uygulanması gerekmektedir. Bazı araştırmacılar bu noktanın depresyonun yol açmış olduğu uykusuzlukları da tedavi ettiğini savunmaktadırlar.


HT7 Noktası


Shen men olarak da isimlendirilen HT7 noktasını bulmak için elinizi hafif bir şekilde öne doğru bükün ve kırışıklık oluşan alandaki serçe parmak tarafında bulunan en uç tarafa parmağınızı yerleştirin. Bulduğunuz noktaya hafif bir şekilde baskı uygulayın. Uyku sorunu olan 50 yetişkinin üstünde denenen bu noktayla uyku problemleri büyük ölçüde giderilmiştir. Uyku bozukluğu olan bireylerin yanında Alzheimer hastalarının günlük tedavisinde uyku süreleri ve uyku kalitelerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Ancak denenen hastalar yeterli sayıda olmadığından doktorlar bu tedavi yönteminin kesin sonuç verdiğini de kabul etmiyorlar.SP6 Noktası


San Yan Jiao olarak isimlendirilen baskı noktası regl ağrıları, idrar problemleri ve pelvik sorunlarına yardımcı olduğu söylenmekte. Bu noktaya ulaşmak için de ayak bileğinin dört parmak üstünde bulunan kemiğin hemen arkasına baskı uygulayın. Meme kanserinden kurtulan kişilerin yorgunluk ve uykusuzluk problemi SP6 noktasına günlük baskı uygulayarak tedavi edilmiştir. Fakat hamile kadınların SP6 noktasına baskı uygulanmasından kaçınması gerekmektedir.


LV3 Noktası


Uzmanların Tai Chong olarak da isimlendirdikleri bu nokta stres temelli olan uyku bozukluklarının tedavisi için de kullanılmaktadır. Ayak baş parmağıyla yanındaki parmağın kesiştiği noktaya derin ve sağlam bir baskı uygulanması gerekir. Meme kanserinden kurtulan hastalar için uygulanan bu rutinde, düzende 3 dakikalık baskılar uygulanarak tedavi sürdürülür.


KD3 Noktası


Uykusuzluğun yanında hipertansiyonu ve kan basıncını dengeleyen bir nokta olan KD3 noktası ayağın iç tarafında topuğun hemen üstünde yer alıyor. Orta ve yaşlı hastalar üstünde denenen bu nokta 75 kişi gibi az bir sayı üstünde tecrübe edildiğinden dolayı uzmanlar tarafından kesin bir tedavi yöntemi olarak kabul görmemektedir.


Yan Tang Noktası


Vücudun önemli noktalarından birisi olan Ying Tang noktası iki kaşın arası olan burun hizasındaki noktayı temsil etmektedir. Bu noktaya baskı uygulandığı zaman uykusuzluğun yanında psikolojik huzursuzluk ve korku gibi sorunlar için rahatlama yaşatır.

Akupresür Nedir? Nasıl Yapılır?


Akupresür, iğnesiz akupunktur olarak da bilinebilir. Bu tedavi yönteminin çin tarihinde önemli bir yeri vardır. Çin tıbbının büyük kısmını içeren akupresür vücudun farklı noktalarında bulunan baskı noktalarına baskı uygulayarak vücuttaki Qi dengesini kurmayı hedefler. Prensip olarak aynı işlevi görsede iğne kullanmadığından uzmana ihtiyaç duyulmadığı da anlaşılmasın. Tıpkı akupunktur gibi bir uzman aracılığı ile yapılırsa yarar görülecek bir tedavi yöntemidir. Yapılan araştırmalarda ise akupunkturun akupresüre oranla daha etkili olduğu da saptanmıştır.

Comments


bottom of page