top of page

Viseral Lenfatik Dengeleme Teknikleri


Viseral Lenfatik Dengeleme Teknikleri

Birçok masaj terapisti, lenfatik drenajı, günlük masaj uygulamasını etkilemeyen özel bir teknik olarak görür. Birçoğu, bu özel lenfatik tekniklerin yalnızca lenfödemli müşteriler için geçerli olduğunu düşünmektedir. Bu yaygın yanılgı, birçok masaj terapistinin özel lenfatik çalışmaları tedaviye dahil etmesini engellemiştir. Bununla birlikte, lenfatik sistemi dengelemek için ilkeye dayalı bir tedavi yaklaşımı eklemek, yaygın olarak inanıldığından daha kolaydır ve mevcut tedavi protokolüne yanıt vermeyen zor hastalar için kalıcı sonuçlar almanın anahtarı olabilir.


Bir başka tedavi efsanesi, masaj terapisinin viseral sistemi çok az etkilemesidir. Kas-iskelet sistemi semptomlarını yaymak veya maskelemek dışında, viseral patoloji, dahiliye sağlayıcılarının tedavi alanı olarak kabul edilir. Lenfatik drenaj durumunda olduğu gibi, visseral manipülasyon, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının, özellikle kas-iskelet şikayetine katkıda bulunan gözden kaçan bir viseral bileşenin tedavisinde etkili olabilir.


Lenfatik Sistem


Düzgün işleyen bir lenfatik sistem, vücudun homeostazı sürdürmesi ve dokuyu yenilemesi için kritik öneme sahiptir. Spesifik olarak, lenfatik sistem normal kan hacmini ve basıncını korumaya, hücresel metabolik atıkların vücuttan atılmasına ve dokularda ve çevresinde aşırı sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, lenf sistemi doku rejenerasyonunu sağlar ve fazla sıvıyı, artıkları, toksinleri ve hasarlı hücreleri yaralı dokudan uzaklaştırarak bağışıklık sistemini destekler.


Yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle lenf dolaşımı durursa, dokular tıkanır ve doku hücrelerinin sağlıklı kan alma yeteneği tehlikeye girer. Bu, dokularda ağrı, gerginlik ve ödem oluşturan hücresel atık ürünlerin birikmesine yol açar. Tıkanmış veya bozulmuş bir lenfatik sistem, yaralı dokuların metabolik atıkları filtrelemesini ve onarım için gerekli besinleri ve yapı taşlarını almasını zorlaştırır. Hasarı önlemek ve iyileşmeyi desteklemek için bu birikmiş atık ve ödem derhal kaldırılmalıdır.


Masaj

Viseral Sistem


Viseral sistemin sağlığı ve homeostazı sürdürmesi için her organın kan akışı, dengeli sinir sistemi girdisi ve sınırsız enerji akışı alması gerekir. Bununla birlikte, aynı ilke viseral sisteme uygulandığında, bir organın genel sağlığı sadece içeri akışına değil, aynı zamanda dışarı akışına da bağlıdır.


Viseral lenfatik dengeleme, ağrıyı azaltmak, tam işlevi geri kazanmak ve optimal iyileşmeyi sağlamak için organlarda biriken atık ve ödemi gidermek ve tıkanıklığı gidermek için etkili bir manuel terapi tedavisidir.


Viseral lenfatik dengeleme prosedürü, sıvı hareketini uyaran ve venöz ve lenfatik akışın yeniden dolaşımına yardımcı olan nazik, spesifik dalga benzeri hareketleri simüle etmek için hem kısa hem de uzun manuel pompalama ve drenaj tekniklerini içerir. Bu ince manuel teknikler sadece lenf ve interstisyel sıvı dolaşımını aktive etmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini uyarır ve otonom sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur.


Viseral dengeleme tedavisinin etkilerini sürdürmek ve genişletmek için destekleyici teknikler uygulayın. Aktif lenfatik pompa egzersizleri şişkinliği azaltır ve derin dolaşımı iyileştirir. Ek olarak, sürekli destek sağlamak ve tedavi alanının sürekli drenajını teşvik etmek için temel lenfatik bantlama kullanılabilir.


Commentaires


bottom of page