top of page

Visseral Manipülasyon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Visseral Manipülasyon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Birçok kişi, bir tür masaj terapisi olan ve ayrıca manuel osteopatinin bir parçası olan iç organ manipülasyonunun sindirim sorunlarını, stresi ve kronik sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini bildirmektedir.


Visseral Masaj Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Visseral manipülasyon (iç organ masajı olarak da bilinir) organlara odaklanır ve birincil vurgu genellikle karın üzerindedir. Amaç, stresi azaltmak, bağ dokusu hareketliliğini artırmak ve sindirim işlevini geliştirmektir. Birçok insan, iç organ masajına olumsuz tepki verme riski olup olmadığını merak eder. Gerçek şu ki, visseral manipülasyon, nitelikli bir uygulayıcı tarafından yapıldığında çoğu kişi için genellikle güvenlidir.


Visseral Manipülasyon Nedir?


Masaj terapisi bir tür iç organ manipülasyonudur. Profesyonel bir uygulayıcı, karın hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olmak için nazik manipülasyonlar kullanacaktır. Şişkinlik, kramplar ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını tedavi eder. Ayrıca stres ve sırt rahatsızlığına da yardımcı olabilir.


Visseral Manipülasyon Etkili mi?


İşte iç organ manipülasyonunun faydalarından bazıları;

  • Sindirime Yardımcı Olur

Karın bölgesinin iç organlarının manipülasyonu ile sindirime yardımcı olunabilir. Bir çalışma, üç gün boyunca günde iki kez 15 dakikalık karın masajı yaptıktan sonra kabızlık ve şişkinliğin azaltılabileceğini buldu.

  • Sırt Ağrısını Hafifletir

Üst sırt rahatsızlığının tedavisinde visseral manipülasyon da faydalı olabilir. Karaciğer ve mide merkezli tek bir osteopatik viseral manipülasyon seansından sonra üst trapez kas fonksiyonu geliştirilebilir ve servikal omurga rahatsızlığı azaltılabilir. Alt sırt ağrısı, vücuda ve alt sırta bağlanan kas dokusu üzerinde çalışırken karnın ön tarafından da ele alınabilir.

  • Menstrüel Kramplara Yardımcı Olur

Regl tarihinden en az altı gün önce masaj yaptıran kişiler, yapmayanlara göre daha az kramp ve rahatsızlık hissettiklerini bildirdiler.

  • Şişkinliği Azaltmaya Yardımcı Olur

Üç gün boyunca günde iki kez 15 dakikalık karın masajı yaptıranlar daha az şişkinlik hissettiklerini ve genel sağlıklarının düzeldiğini söylediler. Masajın katılımcılar arasında ağrı, yorgunluk, vücut ağırlığı veya mide bulantısı üzerinde hiçbir etkisi olmadı.

  • Kabızlığı Giderir

Karın masajı yaptıranların, yapmayanlara göre daha fazla bağırsak hareketi olduğu için, visseral masajlar kabızlık sorunlarınızda size yardımcı olabilir.


Masoz

Visseral Manipülasyon Güvenli mi?

Profesyonel bir masaj terapisti tarafından yapıldığında, iç organ masajları güvenlidir. Ancak, tedaviye gelmeden önce aşağıdakilere dikkat edin:

  1. Yakın zamanda karın ameliyatı geçirdiyseniz, karın masajı yaptırmaktan kaçının.

  2. Hamileyseniz veya herhangi bir kronik sağlık sorununuz varsa, karın masajı randevusu ayarlamadan önce doktorunuza danışın.

  3. Hazımsızlığı önlemek için masajdan birkaç saat önce yemek yemekten kaçının.

Visseral Manipülasyon Alternatifleri

Ağrı kesici ve karın sorunları, iç organ manipülasyonu da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde giderilebilir. Düzenli yoga uygulaması, vücudunuzun ve zihninizin gevşemesine ve güçlenmesine de yardımcı olabilir. Meditasyon, stresi azaltmak için iyidir ve araştırmalar, fiziksel rahatsızlık ve uykuya da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.


留言


bottom of page