top of page

Vücudunuzun Durumu Tam Vücut Masajının Sıklığını Nasıl Etkiler?


Vücudunuzun Durumu Tam Vücut Masajının Sıklığını Nasıl Etkiler?

Tam vücut masajı vücudunuz için çok iyidir, yılda bir masajdan daha fazla fayda sağlar. Vücut için çok canlandırıcıdırlar, yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanan sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilirler. Her hafta masaj yaptırmaya başlamadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Kaslarınızda strese neden olan şeylerin neler olduğunu ve ne sıklıkla masaj yapmanız gerektiğini bilmek çok önemlidir.

  • Sağlığınız yerindeyse: Ayda bir kez

Sağlıklıysanız ve sadece masajdan ek sağlık yararları elde etmek istiyorsanız, ayda bir veya iki kez masaj yaptırmanız en iyisidir. Vücudunuzun her seferinde sıfırdan başlamasını istemediğiniz için masajlar arasında uzun bir ara vermeyin.

  • Hamileyseniz: İki haftada bir

Bir bebek bekliyorsanız, büyük olasılıkla kilo almaya başlayacaksınız. Bebeğin ağırlığının yanı sıra vücudunuzda toksinler de birikmeye başlayacaktır. Tüm bu artan ağırlık, kalçalar ve dizler gibi ana eklemlerinize ve ayrıca belinize daha fazla baskı uygulayacaktır. Tam vücut masajı, bu kısımlardaki stresi hafifletmeye ve daha iyi hareket etmenize ve uyumanıza yardımcı olabilir. İkinci üç aylık döneminizden masaj seansları almaya başlamanız en iyisidir. Bir bebek doğurduysanız, masaj hala çok yardımcı olabilir. Doğum yapmak belinize çok fazla stres bindirir ve sık masaj seansları onu rahatlatmaya yardımcı olur.

  • Uyumakta zorluk çekiyorsanız: haftada bir

Ne yaparsanız yapın uyuyamıyorsanız, masaj yapmak sizin için bir yol olacaktır. Uyku hapları ve sakinleştiricilerin birçok yan etkisi olsa da bunların aksine masaj sadece mutluluk vericidir. Tam vücut masajı, vücudunuzun dinlenme ve sindirme modunu açan parasempatik sinir sistemine ulaşacaktır.

  • Masa başında çok fazla zaman harcıyorsanız: Ayda bir veya iki haftada bir

9'dan 5'e kadar standart bir iş yapıyorsanız, zamanınızın çoğunu bir masaya bağlı kalarak ve bilgisayar ekranına bakarak geçiriyorsanız, vücudunuz çok fazla stres altına girecektir. Zamanla birçok sorun geliştireceksiniz ve bunların farkında bile olmayacaksınız. Bir masöze gitmek boyun, parmaklar ve kollar gibi ağrıyan uzantılarınızı şımartmanıza yardımcı olacaktır. Ancak terapist sizin üzerinizde çalışmaya başladığında, vücudunuzun geliştirmekte olduğu sorunların gerçekten farkına varabileceksiniz.

  • Çok fazla spor ve fiziksel aktivite yapıyorsanız: Haftalık

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşam tarzına doğru atabileceğiniz en büyük adımlardan biridir. Sürekli egzersiz yaparak kas demetlerinizi sıkılaştırabilirsiniz ve bunlar bir süre sonra ağrılı hissedebilir. Tam vücut masajı yaptırmak, egzersiz seanslarınızdan çok daha iyi kurtulmanıza yardımcı olur, hatta antrenmanınıza bağlı olarak vücudunuzun belirli bölgelerini hedefleyebilirsiniz.

  • Hafif bir yaralanmanız varsa: Haftalık veya iki haftada bir

Egzersiz yaparken kendinizi yaralamanız mümkündür. Haftalık masaj seansları ile başlayabilirsiniz. İyileşmeye başladığınızda, her seans arasındaki boşluğu yavaşça artırabilirsiniz. Bu, hissedebileceğiniz ağrı miktarını azaltırken daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.


Masaj

  • Aşırı stresli iseniz: Haftalık

Stres, sağlıklı bir yaşam tarzının en büyük düşmanıdır. Huzur içinde uyumanıza izin vermez, iştahınızı bile etkiler. Her hafta gençleştirici bir masajla önemli miktarda zaman harcamak, genel sağlık için atabileceğiniz ilk adım olabilir.

  • Kronik ağrıya neden olan rahatsızlıklarınız varsa: Haftalık veya iki haftada bir

Depresyon, bağırsak sendromu veya başka bir kronik rahatsızlığınız varsa, masaj size yardımcı olabilir. İyi eğitimli bir masöz, kendinizi iyi ve mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Onlarla hangi hareketin iyi hissettirdiği ve vücudunuzun hangi bölgelerinin ağrıdığı hakkında bir diyalog başlatırsanız, isteklerinizi yerine getirmekten ve size yardımcı olmaktan çok mutlu olacaklardır.


Ağrının çoğu günlük alışkanlıklardan gelir. İster vücudunuzun sadece bir tarafında uyuyun, ister tüm günü bir sandalyede geçirin, hepsinin kaslarınız üzerinde bir etkisi olacaktır. Bir masöz, etkilerini azaltmak için izleyebileceğiniz sağlıklı esneme hareketleri ve alışkanlıkları öğretebilir.


Commenti


bottom of page