top of page

Vurmalı Masaj Nedir?


Vurmalı Masaj Nedir?

Neredeyse herkes günlük olarak bir miktar ağrı ile yaşar. Performans sporcuları, yorucu antrenman seanslarını takip eden günlerde kas ağrısı yaşarlar. Masa başında çalışan ofis çalışanları, aylarca, hatta yıllarca kronik boyun ve sırt ağrısı çekiyor. Bu ağrı son derece rahatsız edici olabilir ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir.


Vurmalı masaj, kaslarınızın derin yumuşak dokusunu hedefleyerek ağrının giderilmesini sağlamak için vücudunuzun çeşitli bölgelerine bir dizi hızlı darbe uygulamak için masaj tabancası adı verilen elektrikli bir el cihazının kullanılmasını içerir. Bu masaj tabancalarının sorunlu bölgelerinize etkili bir ağrı kesici sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğine daha yakından bakalım.


Masaj Tabancası Nasıl Çalışır?


Masaj tabancaları şu anda çok popüler. Herkes, kişisel bakım ve ağrı azaltma dünyasında yepyeni bir olasılıklar dünyasının kapısını nasıl açtıklarından bahsediyor. Hem masaj tabancaları hem de geleneksel terapötik masaj, aşağıdaki etkileri vermek için cilt yüzeyine çeşitli miktarlarda basınç ve hareket uygular:

 • Artan kan akışı,

 • Yükselmiş sıcaklık,

 • Gevşemiş kas dokuları,

 • Geliştirilmiş lenf dolaşımı.

Bununla birlikte, masaj tabancalarının geleneksel masaj yöntemlerinden farklı olduğu nokta, amaçlanan sonucu sağlamak için çalıştıkları frekanstır. Masaj tabancaları, bir dizi hızlı ağrısız duyunun aslında ağrı duyumlarını bastırdığını ve bunların merkezi sinir sistemine iletilmesini engellediğini öne süren acı eşiği teorisi olarak bilinen şeye dayalı olarak tasarlanmıştır.


Vurmalı Masajın Faydaları Nelerdir?


Masaj tabancaları, basketboldan futbola kadar profesyonelleri, kas krampları, kas ağrıları ve diğer performansı engelleyen sorunlar gibi yaygın oyun içi ağrıların tedavisi için çok değerlidir. Ancak vurmalı masajın faydalarını deneyimlemek için profesyonel bir sporcu olmanıza gerek yoktur. Pek çok sıradan insan, masaj tabancalarının kullanımının can sıkıcı ağrı semptomlarını hafifletmelerine nasıl yardımcı olduğunu ifade etmiştir. Vurmalı masajın faydaları şunlardır:

 • Artan Kan Akışı

Masaj yoluyla oluşturulan basınç, sıkışık alanlarda kan akışını artırmaya yardımcı olur. İlginç bir şekilde, kan akışındaki bu artış, sadece ağrıyan bölgede değil, tüm vücuttaki dolaşımı etkiler.

 • Yüksek Sıcaklık

Bildiğimiz gibi, bilimsel yasa, herhangi bir yüzeye sürtünme uygulamasının o yüzeyin sıcaklığını artıracağını belirtir. Bu, perküsyon masajı sırasında meydana gelir ve ayrıca vücuttaki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Gevşemiş Kas Dokuları

Genel olarak her yerde masaj terapistleri tarafından kabul edilen gevşeme tepkisi, dokunma hissini yaşadığımızda ortaya çıkar. Dokunma deneyimlendikten sonra beyniniz, solunum hızını azaltmak, kan basıncını düşürmek ve oksitosin gibi hormonları serbest bırakmak için vücudunuza bir sinyal gönderir. Bu süreçte kaslar da gevşer.

 • Geliştirilmiş Lenf Dolaşımı

Masajdan kaynaklanan basıncın kan akışını nasıl artırdığına benzer şekilde, yüzey basıncı da lenf sıvılarının vücutta dağılmasına yardımcı olabilir.


Masöz

Masaj Tabancası Nasıl Kullanılır?


Herhangi biri etkili bir ağrı kesici almak için bir masaj tabancasının nasıl kullanılacağını öğrenebilse de her şeyde olduğu gibi, başarılı olmak için gereken uygun bir teknik vardır. İşte akılda tutulması gereken bazı şeyler:


Rahat bir pozisyonda oturun veya ayakta durun. Masaj tabancanızı vücudunuzdan belli bir mesafede tutarken çalıştırın. Tedaviye başlamadan önce, nefesinizi kontrol ettiğinizden emin olun. Germe sırasında olduğu gibi, uzun ve yavaş nefes alma ve nefes verme en iyisidir.


Masaj tabancasını tedavi etmek istediğiniz bölgeye hafifçe vücudunuza dayayın.

Yavaşça sorunlu bölgede yukarı ve aşağı kaydırın, fark edebileceğiniz herhangi bir düğüm veya sıkı nokta üzerinde fazladan zaman harcayın. Tüm gerginlikleri ve düğümleri attıktan sonra, başlangıç ​​noktanızdan biraz uzaklaşın çünkü bu, ilk bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olur.


Vurmalı Masajın Yardımcı Olabileceği Durumlar Nelerdir?

Her ne kadar herkese uyan tek bir çözüm olmaktan uzak olsa da masaj tabancaları ve vurmalı terapi, birkaç yaralanmayı tedavi etmek için kullanıldığında olumlu bir etkiye sahip olabilir. Vurmalı masaj şunlara yardımcı olabilir;

 • Kas ağrısı,

 • Kas krampları ve spazmları,

 • Bursit,

 • Tendinit,

 • Shin atelleri,

 • Fıtıklaşmış, şişkin diskler,

 • Karpal tünel sendromu,

 • Siyatik,

 • Fibromiyalji.


Comments


bottom of page