top of page

Yaralanmalar için Miyoterapi


Yaralanmalar için Miyoterapi

Miyoterapi Nedir?


Miyoterapi, kas-iskelet sistemi sorunlarının rahatlamasını ve iyileşmesini sağlamak için kullanılan bir tedavi türüdür. Kas-iskelet ağrısını çözmek için özel bir yaklaşım sunar. Miyoterapi, hem kas-iskelet hem de miyofasyal olabilen farklı hastalık türlerini tedavi eder. Peki miyoterapi ile tedavi edebileceğimiz yaralanma türleri nelerdir?


Miyoterapi İle Tedavi Edilebilen Yaralanma Türleri


Miyoterapiden fayda görebilecek yaralanmaların çoğu egzersiz ve spor sırasında meydana gelir. Egzersizler, insan vücudunun sağlığını iyileştirir ve onu hareketli tutar. Ancak yanlış yapılırsa yaralanmalara ve kas sorunlarına neden olabilir. Spor sırasında meydana gelen yaralanmalar, yapılan aktivitenin türüne bağlı olarak vücudun birçok farklı bölgesinde meydana gelebilir. Örneğin koşucular en sık diz, ayak ve bacak yaralanmaları yaşarlar.


Miyoterapi, aşağıdakiler gibi herhangi bir kas veya tendon problemleri için faydalı olabilir;

  • Tenisçi dirseği,

  • Golfçü dirseği,

  • Kötü duruşun neden olduğu ağrılar,

  • Kronik sırt ağrısı,

  • Omuz sıkışma sendromu gibi eklem ağrısı,

  • Kas burkulmaları.

Miyoterapi Tedaviye Nasıl Yardımcı Olabilir?


Sporcular da dahil olmak üzere birçok insan aktiviteleri sırasında rahatsızlık hissedebilirler. Yaşanan bu rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde çoğunlukla şiddetli ağrıya dönüşebilir. Aktiviteyi sürdürme kabiliyeti azalır, bu da yavaş yavaş daha az hareket ve daha fazla kas gerginliği, ağrı ve zayıflık ile sonuçlanır. Miyoterapi sadece bu sorunları azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tekrarlama olasılığını en aza indirmek için de tedavi de sağlar.


Miyoterapi Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir miyoterapi uzmanı ile ilk randevuda, müşterinin kendisine yaralanma ve ağrı ile ilgili birkaç soru sorulacağını bilmelidir. Bir miyoterapist, hastanın tıbbi geçmişini (geçirdiği kazalar, ameliyatlar veya tedaviler) ve hastanın aldığı ilaçları mutlaka öğrenmelidir. Miyoterapi tedavisinde;

  • Derin doku masajı: Derin doku masajı çok sıkı bir basınç uygulanarak yapılan bir tedavidir. Derin doku masajı, genel olarak sertlik ve gerginlik hissi olan müşteriler için harika bir tercih olabilir.

  • Miyofasyal gevşetme: Miyofasyal gevşetme, tetik noktalarındaki gerilimi azaltarak ağrıyı da azaltır. Miyofasyal gevşetme, genellikle tek tetik noktalarından ziyade geniş bir kas ve doku alanı üzerinde kullanılır.

  • Kuru iğneleme: Kuru İğneleme, miyofasiyal ağrı ve disfonksiyon tedavisi için uygulanılabilecek en iyi tedavidir. Bu yaklaşım, tetik noktaların anatomik ve nörofizyolojik anlayışına dayanmaktadır. Tetik noktalar genellikle hem akut hem de kronik ağrı durumlarında görülür.

  • Düzeltici egzersiz: Miyoterapist genellikle müşteriye, tedaviye yardımcı olan ve sorunun tekrarlayan değişikliklerini azaltan birkaç egzersiz ve esneme yapmasını önerir.


Evde Masaj

Kişinin yaşadığı sorunlara ve tedavi planına göre haftalık veya aylık olarak uygulanabilen miyoterapi esnekliği arttırmaya, performansı artırmaya ve daha uzun süre aktif kalabilmeniz için yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Fiziksel durumunuza ve konfor seviyenize bağlı olarak terapistiniz yukarıda belirtilen tekniklerinden birini kullanabilir.


Terapistlerimizden biriyle semptomlarınız ve tedavi süreciniz hakkında iletişime geçmek isterseniz web sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Comments


bottom of page