top of page

Yaralı Kaslar İçin Derin Doku Masajı Terapisinin Faydaları


Yaralı Kaslar İçin Derin Doku Masajı Terapisinin Faydaları

Egzersiz veya spor yapan herkes, bir kası incitmenin veya zorlamanın ne kadar kolay olduğunu bilir. Spor yaparken yaralanan kasların iyileşmesi zaman alır ve derin doku masajı, sporla ilgili kas yaralanmaları için rehabilitasyon sürecinin etkili bir bileşeni olabilir. Ancak bu tür bir masaj ne yapar ve gerçekten nasıl yardımcı olur? Derin doku tedavisi hakkında tam bilgi almak için okumaya devam edin.


Derin Doku Masajı Terapisi Yaralanan Kaslara Nasıl Yardımcı Olur?


Derin doku masaj terapistleri, kaslarınızın en gergin bölgelerini çalıştıracak kadar derine inmek için parmaklarını, eklemlerini ve hatta dirseklerini kullanabilirler. Bu sabit, sert basınç, etkilenen bölgedeki kan dolaşımını artırır ve bu da bölgenin daha hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.


Profesyonel masaj terapistleri ayrıca, derin kas ve bağ dokusu katmanlarını yeniden düzenlerken oksijen ve temel iyileştirici besinlerin kas dokusundan akmasına izin vererek belirli yaralanma tipini ve yerini hedefleyebilir.


Derin Doku Masajları Spor Masajlarıyla Aynı Şey Midir?


Spor ve derin doku masajları benzerdir ancak birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Spor masajları, sporcunun sporunun veya aktivitelerinin biyomekaniklerini hesaba katar ve genel kas yeniden düzenlenmesi ve iyileşmesinden ziyade, vücudun güç, esneklik ve hareket aralığını belirli ihtiyaçları için etkileyen bölgelerine daha derine iner.


Derin Doku Masajının Faydaları


Bir yaralanma veya kronik ağrı durumundan kurtulmak için derin doku terapisini kullanan bir sporcu, profesyonel bir masaj terapistinden derin doku masajının diğer faydalarını da görebilir:

  • Kronik ağrı,

  • Üst veya alt sırt ağrısı,

  • Hareketlilik ve esneklik sorunları,

  • Osteoartrit ağrısı,

  • Siyatik,

  • Fibromiyalji,

  • Kas spazmları.

Derin doku terapisinin genel faydalarına ek olarak, bu masajlar dolaşımı artırabilir, gergin ve ağrılı kasları gevşetebilir ve oyuna geri dönmek için vücudunuzu gençleştirebilir.


Masöz

Derin Doku Masajından Ne Beklemeli?

Deneyimli, lisanslı bir masaj terapisti tarafından gerçekleştirilen, sporla ilgili bir yaralanma için derin doku masajı zarar verebilir. Ancak bu ağrı yaralanmadan değil, daha derin bir kas tabakasındaki tüm bastırılmış gerilimi serbest bırakmaktan gelir.

Terapist, etkilenen bölgedeki derin kaslara ulaşmak için baskıyı arttırdığı için biraz rahatsızlık olabilir. Daha iyi dolaşım yoluyla daha kolay geçişi sağlanan toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olmak için derin bir doku terapisi seansından sonra su içmeniz önerilir. Yeterli miktarda su içtikten sonra bile, hastalar özellikle belirli bir yaralanma veya durum üzerinde çalışan bir serideki ilk derin doku masajından sonra, ertesi gün veya iki gün içinde ağrı hissederler.


Yaralanmalar, esnekliği ve hareket kabiliyetini etkileyen derin bir kas gerginliği ise, bir günde iyileşmez. Sporcular genellikle sabırsızlanırlar ve kendilerini sahaya veya sahaya geri döndürmek için hızlı bir düzeltme isterler. Her vaka farklıdır ve vücudun yaralı bölgelerindeki düğümleri ve gerilimi çözmek, derin doku tedavisini diğer egzersiz ve dinlenme biçimleriyle bütünleştiren kapsamlı bir rehabilitasyon planını gerektirir. Vücudunuzun iyileşmeye ihtiyacı varsa veya sadece ağrıyan kaslardan kurtulmak istiyorsanız, derin doku masajı tedavisini deneyin.


Comentarios


bottom of page