top of page

Yaşlanma Karşıtı Terapi Olarak Masaj


Yaşlanma Karşıtı Terapi Olarak Masaj

Masaj, yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan ağrı ve sızıları tersine çevirmeye yardımcı olabilir, yaşlanma karşıtı terapinin keyifli ve oldukça etkili bir biçimi olarak hizmet eder.


Çoğu birey için kas ağrıları ve kronik gerginlik bölgeleri 30 yaş civarında, bazıları için daha da erken yaşlarda ortaya çıkma eğilimindedir. Bununla başa çıkmak için kendi yöntemlerimiz vardır. Güzel günler bol uyku ve egzersizle kendimizi iyi hissederiz ama kötü günlerde kas gerginliğinin yaşam kalitemizi bozduğunu gerçekten fark ederiz.

Çoğumuz, geliştirdiğimiz ağrı ve sızıların yaşlanmadan çok kas-iskelet sistemimizin bakım eksikliğinden kaynaklandığının farkında değiliz. Bunlar, hayatımız boyunca vücudumuza uyguladığımız yoğun temponun ve egzersizlerin birikmiş sonucudur.


Kaslar, bir dizi kas lifinden oluşur ve bu lifler genişledikçe veya büzüldükçe hareket işini yapar. Bir kasta ne kadar güce ihtiyacımız olursa, kas grubundaki daha fazla lif devreye girer. Ne zaman düştüğümüzde, burkulduğumuzda, aşırı esnediğimizde ve hatta spor salonunda çok sıkı çalıştığımızda bazı kas lifleri yırtılır, yaralanır ve bir onarım sürecinden geçmeleri gerekir. Onarım işleminden sonra, yaralanma bölgesinde sıklıkla kalan yapışıklıklar (yara dokusu olarak da bilinir) vardır. Yapışmalar, etkilenen kasın yaralanmadan önceki kadar kolay ve serbestçe gerilmesini ve kasılmasını önler.


Yaşla birlikte giderek daha az esnek olmamıza neden olan bu küçük yapışıklıkların birikimidir. Bu aynı zamanda yaşlanmayla ilişkilendirdiğimiz ağrı ve katılığı deneyimlememizin nedenidir, çünkü kaslarımız kelimenin tam anlamıyla noktalara yapışmıştır.


Esneklik kaybının yanı sıra vücudumuzda diğerlerinden daha fazla kullandığımız bazı kas grupları, duruşumuzu etkilemeye başlar. Örneğin kamburluk, saatlerce araba kullanmamıza veya bilgisayar klavyesi kullanmamıza izin veren göğüs kaslarımız olan pektoralis kasları tarafından öne çekilmenin sonucudur. Belden öne eğilmek, ayakta durmak, yürümek ve koşmak için önemli olan iç kalça kasları olan sıkı Iliopsoas kaslarını yansıtır. Baskın olan ve kasılan kaslar ayrıca diğer kasların aşırı gerilmesine ve ağrımasına neden olur.


Masaj

Elastikiyet kaybı ve aşırı kullanılan kas grupları, daha fazla ağrıya, duruş bozukluğuna ve hareket kabiliyeti kaybına neden olur. Tüm bunlar masajla önlenebilir! İyi bir derin doku masajı, özellikle kronik gerginlik alanlarını hedef alır ve yapışıklıkları çözerek tam hareket ve esneklik aralığının yeniden sağlanmasına yardımcı olur. Yapışmalar, yaşla birlikte giderek daha az esnek olmamıza neden olur. Yaşlanma karşıtı bir araç olarak ,masaj esnekliği geri kazandırır.


Kasların hafızası vardır. Uzun vadede sorunlu alanlarda iyileşme olduğunda, optimal kas sağlığını korumak için düzenli bir masaj programına bağlı kalabilirsiniz. Bu, yalnızca şu anda elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yaşam kalitenizi ve hayatınızın sonraki yıllarında bağımsızlığınızı önemli ölçüde artıracaktır.


Yaşam tarzınıza ve aktivite düzeyinize bağlı olarak, kas sağlığının korunması yılda 4 defadan ayda bire kadar bir masaj içerebilir. Cilt bakımı, doğru beslenme ve egzersiz yaşam tarzının tipik bileşenleridir ve yaşlanmayı geciktirici olarak masaj da öyle olmalıdır!

Comments


bottom of page