top of page

Yaşlılar İçin Masaj Dünyayı Nasıl Daha İyi Bir Yer Yapar?


Yaşlılar İçin Masaj Dünyayı Nasıl Daha İyi Bir Yer Yapar?

Yaşlanmak, sizi yavaşlatan ve yoran birtakım problemlerle gelebilir. Yaşlandıkça, daha iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarmak için yaşlanmanın olumsuz etkilerini azaltmak için kendimize bakmak her zamankinden daha önemlidir. Yaşlılar için masaj, çeşitli şikayetler için rahatlama sağlayabilir ve daha sağlıklı ve daha aktif bir yaşam tarzının keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir.


Yaşlılar İçin Masajın 5 Faydası

  • Daha İyi Uyku

Yaşlıların gençlerden daha az uykuya ihtiyacı olduğuna dair yaygın bir yanlış kanı vardır. Vücudumuzun hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendini onarmasına ve iyileştirmesine izin verdiği için herkes onarıcı uykudan yararlanabilir. Uykusuzluk, yaşlı nesil için ortak bir endişedir ve birçoğunun sadece birkaç saat sonra uyandıklarını ve uyanık oturup günün başlamasını beklediklerini bildirmektedir.


Haftada en az bir kez, yaşlılar için masaj, gergin kaslarınızı gevşeterek ve onararak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Masaj, stres hormonu kortizolü azaltır ve uyku döngünüzü düzenleyen mutluluk hormonu serotonin ve melatonin üretimini artırır.

  • Kan Akışını Artırır

Dolaşım yaşla birlikte yavaşlayabilir, varisli damarlar ve şişmiş ayaklar gibi her türlü soruna neden olabilir. Ayrıca eklemlerdeki sertliği artırabilir ve hareket etmeyi ağrılı hale getirebilir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, masaj gibi dolaşımı iyileştirebilir.

Masaj, kanı vücutta hareket ettirir ve tıkanmış olabilecek alanları serbest bırakır. Yaşlı hastalar için masaj, uzuvlara kan akışını iyileştirebilir ve genel dolaşımı iyileştirebilir. Daha iyi dolaşım da daha iyi dengeye yol açar.

  • Ağrıyı Giderir

İyileştirilmiş dolaşım, ağrının giderilmesine yardımcı olan ve eklemlerin esnekliğini artıran bir faktör olabilir. Bu, kaslarında ve eklemlerinde artritik ağrı yaşayan yaşlı insanlar için mükemmel bir çözümdür. Masaj, diz ve kalça eklemleri çevresindeki dokuları ısıtarak, eklem esnekliğini iyileştirebilir ve yara dokusunu azaltabilir, böylece ağrıyı azaltabilir.


Masöz

  • Depresyon ve Yalnızlığı Giderir

Yaşlı yetişkinlerin yaşamlarında minimum düzeyde fiziksel temas kurmaları veya dokunma açlığı yaşamaları, endişe ve depresyona yol açar. Masaj, dokunma eksikliğinin semptomlarını ortadan kaldırabilir ve dopamin üretimini artırabilir. Dopamin, vücudun kendini iyi hissetme hormonudur ve duyguların dengelenmesine yardımcı olabilir. Yalnız yaşayan veya sosyal teması az olan yaşlılar için masaj, yalnızlık hissini azaltabilir ve onlara haftalarında dört gözle bekleyecekleri bir şey sunabilir.

  • Bağışıklık Sistemini Destekler

Kimse hastalanmayı sevmez, ancak yaşlı insanlar için iyileşme, daha sağlıklı ve genç insanlar için olduğundan daha zor olabilir. Bir tıp merkezi tarafından yapılan bir araştırma, İsveç masajı alan kişilerin önemli lenfosit değişiklikleri yaşadığını ve böylece vücudun hastalığa karşı savunmasını artırdığını bulmuştur.


İsveç masajı, derin dokudan daha yumuşak bir terapidir, yoğurma ve vurma yöntemi kullanır. Bu nazik masaj aynı zamanda rahatlamaya ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur, bu nedenle masaj dünyasında en çok tercih edilen masaj türlerinden biridir.


留言


bottom of page