top of page

Yaşlılar İçin Masaj Terapisinin Faydaları Nelerdir?


Yaşlılar İçin Masaj Terapisinin Faydaları Nelerdir

Sağlıklı bir zihin ve bedene sahip olmak her yaşta önemlidir, bu da masaj terapisini ağrıları, yaralanmaları ve stresi vb. hafifleterek fiziksel ve duygusal sağlıklarını iyileştirmek isteyenler için harika bir seçenek haline getirir.


Yaşlılar için masaj terapisi, eklem iltihabı, zayıf dolaşım, artrit veya osteoporoz gibi ağrı ve rahatsızlık getirebilecek yaşa bağlı koşullar nedeniyle özellikle önemli olabilir. Yaşlılar, belirli fiziksel endişeleri yaşıyorlar veya ağrısız bir yaşam tarzı sürdürmek istiyorlarsa, masaj terapisi doğru seçenek olabilir.


Aşağıda, 65 yaş üstü kişileri etkileyen yaygın koşullardan bazılarına ve masaj terapisinin nasıl fayda sağlayabileceğine dair derinlemesine bir bakış yer almaktadır.

  • Masaj Terapisi Dolaşımı İyileştirebilir

Yaşlılarda, yerleşik bir yaşam tarzı veya diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik durumlar gibi çeşitli faktörler zayıf kan dolaşımına yol açabilir. Zayıf kan akışı, ağrı, kramplar ve şişmiş uzuvlar dahil olmak üzere bir takım semptomlara neden olabilir.

Dolaşım zayıf olduğunda, oksijen ve diğer gerekli besinler kaslara düzgün bir şekilde iletilmez. Masaj bunu doğrudan tersine çevirmeye yardımcı olabilir.


Masaj terapisi, kanın vücudunuzun kısıtlı bölgelerinden geçmesine yardımcı olan yumuşak doku üzerindeki fiziksel baskıyı içerir. Bunun sonucunda daha iyi genel vücut işlevine yol açabilecek kan akışı ve artan dolaşımdır.

  • Masaj Artriti Tedavi Edebilir

Her yaştan bireyi etkileyebilecek 100'den fazla farklı artrit türü vardır. Artrit sadece fiziksel sağlığı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda rahatsızlık nedeniyle günlük aktiviteleri de bozabilir. Artrit ile yaşayan birçok kişi hareket güçlüğü bildirdiğinden, evdeki faaliyetler bile daha zor görünebilir.


Masaj terapisi, artrit ile ilişkili bazı fiziksel ağrıların üstesinden doğrudan gelebilir. Ulusal Artrit ve Kas-İskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü, masajın eğitimli ve profesyonel bir masaj terapisti tarafından yapıldığında çok sayıda masaj tekniğinin ağrıyı yönetmeye ve eklem hareketini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve bunun da kas esnekliğinde genel bir iyileşmeye yol açabileceğini belirtmektedir.


Artrit tipine bağlı olarak, farklı masaj türleri farklı semptomlara yardımcı olabilir. Örneğin, romatoid artritli kişiler dolaşımı artıran masaj tekniklerinden yararlanabilirken, osteoartritli olanlar masajın sunduğu şişlik ve ağrıdaki azalmadan yararlanabilirler.

  • Masaj Esnekliği Artırabilir

Yaşlandıkça, kaslarımız sertleşmeye ve gerginleşmeye eğilimlidir, bu da sınırlı hareketliliğe neden olan ağrı nedeniyle sıklıkla hareketsizliğe neden olabilir. Bununla mücadeleye yardımcı olmak için masaj, daha geniş bir hareket aralığına yol açabilecek gergin kasları ve eklemleri gevşetmeye çalışır.


Evde Masaj

Masaj terapisi, kaslarımız, dokularımız, tendonlarımız ve eklemlerimiz gibi vücudun önemli bölgelerini hedef aldığından çeşitli terapötik teknikler daha fazla eklem akışkanlığı ve elastikiyeti sağlamaya yardımcı olabilir, bu da ağrının azalmasına ve daha az yaralanma şansına yol açabilir.

  • Masaj Alzheimer ve Demans gibi Nörolojik Bozukluklarda Yardımcı Olur

Masaj terapisinin, Alzheimer hastalığı olanların vücutlarının daha fazla farkına varmalarına, uyanıklıklarını arttırmalarına ve hastalıkla ilişkili kafa karışıklığı ve kaygı gibi duyguları azaltmalarına yardımcı olduğu bilinmektedir. Terapötik dokunuşun kaygı bozukluğu olan kişilerde yaşam kalitesini artırmada da etkili olduğu görülmüştür, çünkü birçok kişi masaj terapisi alırken vücuttaki stres hormonlarının azalması sayesinde daha az endişeli hisseder.

  • Masaj Terapisi Ruh Sağlığını İyileştirir

Yaşlıların birçoğu, olumsuz fiziksel ve duygusal sonuçlara neden olabilen depresif semptomlar yaşar. Akıl hastalığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilse de, genellikle sosyal izolasyon veya kronik hastalık yaşlılarda depresyona neden olarak uyku sorunları, yorgunluk, ağrı vb. gibi durumlarda kendini gösterir.


Masaj terapisinin beynimiz üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu bilinmektedir. Örneğin stres yaşadığımızda kortizol seviyemiz yükselir ve onunla birlikte gelen olumsuz fiziksel semptomları hissetmeye başlarız. Ancak masaj yaptırırken serotonin ve dopamin seviyelerimiz yükselir.

Comentarios


bottom of page