top of page

Yaz Aylarında Kronik Ağrıyı Yönetmek


Yaz Aylarında Kronik Ağrınızı Yönetmek

Milyonlarca insan, açık hava etkinlikleri ve seyahat için yaz aylarını sabırsızlıkla beklemektedir. Kronik ağrı yaşayan insanlar için, daha sıcak aylar bu aktivitelerden zevk almayı daha da zorlaştırabilir. Hava duyarlılığı, artrit, fibromiyalji ve migren baş ağrıları gibi ağrılı durumları olan kişilerin daha şiddetli semptomlar yaşamasına neden olabilir.


Hava Durumu ve Kronik Ağrı


Sıcak hava kronik ağrıyı nasıl etkiler? Bunun bir yolu barometrik basınçtaki değişikliklerdir. Barometrik basınç, vücudunuz gibi bir yüzeye uygulanan atmosferik basınç veya kuvvetin bir ölçümüdür. Eklemler, dokular, sinirler ve diğer sistemler üzerindeki baskıyı artırarak ağrıya neden olabilir veya ağrıyı artırabilir. Çeşitli araştırmalar, barometrik basıncın merkezi bir rol oynamasıyla hava durumu ve kronik ağrı arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar bulmuştur.


Fibromiyalji ağrısı ile sıcaklık, bağıl nem ve barometrik basınç arasındaki ilişki üzerine yapılan bir araştırma, düşük barometrik basıncın ve artan nemin artan ağrı ile ilişkili olduğunu buldu. Başka bir çalışma, bir kronik ağrı kaynağı olan osteoartritli kişilerin yaşadığı eklem ağrısının sıcaklık ve nem ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.


Bazı doktorlar barometrik basınçtaki bir değişikliğin tendonların, kasların, yara dokusunun ve kemiklerin kasılmasına ve genişlemesine neden olarak ağrıya neden olabileceğine veya ağrıyı artırabileceğine inanmaktadır. Barometrik basınç ve migren baş ağrısı yaşayan insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, düşük barometrik basıncın migren baş ağrılarının sıklığında bir artışa yol açtığını buldu. Kuru ve ılık bir yaz, baş ağrılarını tetikleyebilecek dehidrasyon yaşama şansını da artırır.


Bir araştırmaya göre, Multipl skleroz (MS) hastaları da ısıya daha duyarlıdır. Vücut ısısının artması bir görme sorununa yol açar. Ayrıca daha fazla ağrı, yorgunluk ve diğer sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda, sıcak hava vücut ısısını artırarak ağrı seviyesini etkileyebilir veya yaz aylarında genel vücut ağrılarına neden olabilir ve yazın tadını çıkarmayı zorlaştırabilir. Aslında, havadaki bir değişiklik bile ağrı şiddetini etkileyebilir.


Evde Masaj

Yaz Aylarında Kronik Ağrıyı Yönetmenin Yolları


Ağrı yaşayan insanlar tarafından yapılan tıbbi araştırmalar ve anekdotlar, vücudun her yerinde hava ve kronik ağrı arasında bir bağlantı olduğu sonucuna varıyor. Aşağıda, yaz aylarında kronik ağrıyı yönetmek için bazı yollar bulunmaktadır.

  • Bol su içerek susuz kalmanıza asla izin vermeyin,

  • Mümkün olduğunda, yüksek sıcaklıklarda dışarıda olmaktan kaçının,

  • Yüzme gibi vücudu serin tutan aktiviteleri seçin,

  • Vücudu serin tutmaya yardımcı olan pamuklu veya fitili bol giysiler giyin,

  • Sabah veya akşam erken gibi serin saatlerde aktivitelerin tadını çıkarın,

  • Soğutma sargıları, el tipi fanlar vb. gibi soğutma cihazlarını taşıyın ve kullanın,

  • Kronik sırt ağrısı ve diz ağrısını şiddetlendirmekten kaçınmak için sert koltuklarda oturmaktan kaçının,

  • Güneşte uzun süre kalmayın,

  • Boyun, omurga ve bacaklar üzerinde oluşturduğu stresten kaçınmak için seyahat ederken uzun süre oturmaktan kaçının,

  • Ağrılarınızı kontrol altına almak için masaj terapisi yaptırın.

Kronik ağrıyla yaşamak dengeleyici bir eylemdir. Yaz aylarının tadını çıkarmak istiyorsunuz ama acınızı arttırmak istemiyorsunuz. Vücut ısınızı yükseltmemek için önlemler almak, barometrik basınca dikkat etmek ve vücudu serinletmeye yönelik davranışlarda bulunmak ve masaj yaptırmak yazın vücut ağrılarını kontrol altında tutabilir.


Commentaires


bottom of page