top of page

Yenidoğanlar İçin Kraniosakral Terapi

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Yenidoğanlar-İçin-Kraniosakral-Terapi

Kraniosakral terapi seansları yenidoğanlar adına büyük ölçüde yararlı olabilir. Doğum sürecinin uzadığı ve bebeğin vakum ya da sezaryen gibi doğum müdahaleleri sonucunda dünyaya geldiği durumlar başta olmak üzere, doğum hemen hemen her bebek adına travmatik bir deneyimdir. Bebeğin doğum kanalında kalma sürecinin uzunluğu, doğuma kadar geçen sürecinin uzunluğu ile doğru orantılıdır. Bu süre zarfında bebeğin kafatasının çeşitli parçaları kanala sığabilmek adına üst üste biner. Bu çeşitli parçaların ayrılması süreci her zaman doğal olarak tamamlanamamaktadır. Kraniosakral terapi ise bu ayrılma süresinin tamamlanmasına yardımda bulunan ve beynin gerekli ölçüde genişlemesine de olanak tanıyan bir tedavi biçimidir. Vakum ya da forseps esnasında, normal bir doğumda beklenebilecek etkilerin yanı sıra, yenidoğanın başında meydana gelen basınç zar yırtılmasına yol açabilmektedir. Kraniosakral bu sorunlara da optimum çözüm getirebilmektedir.


Doğum esnasında ya da doğumdan hemen sonra, göbek bağını boyu çevresinden hızlıca çıkarmak ya da doğum süresini hızlandırmak amacı ile bebeğin başı ya da boynu kanırtılır. Bu hareket, sinirlerin kafatasının alt bölümündeki kemiklerin arasına sıkışmasına ve sindirim problemleri, kolik, solunum güçlüğü, genel rahatsızlık, uyku bozukluğu ve benzeri daha pek çok istenmeyen duruma yol açabilir. Aynı şekilde, sezaryen doğum yolu ile dünyaya gelmiş bir bebek, anne karnından dış dünyaya ilk gelişinde meydana gelen ani basınç değişikliği sebebiyle sorunlar yaşayabilir. Kraniosakral terapi bu dengenin kurulmasında da yardımcı olarak, faydalı olabilir.


Kraniosakral terapi emzirme problemlerini aşmada da özellikle etkili bir yöntemdir. Bu tedavi, damak yapısındaki küçük kemikleri ve eklemleri doğrudan tedavi etmesi ve buradaki baskıyı, basıncı azaltması, aynı zamanda da emmeye bağlı olarak sinirlerdeki gerilimi boşaltması açısından eşsizdir. Yenidoğanın ağzına özen ile yerleştirilen serçe parmağının damak ile doğrudan temas etmesi sayesinde, başarılı bir emme yanıtı alınmaktadır. Pek çok emzirme danışmanı, bebeklerinin emzirme problemlerinin giderilmesi adına danışanlarına kraniosakral terapi uygulamasını önermektedir.


Kısaca özetle, aşağıdaki maddeler kraniosakral terapinin yenidoğana sağlamış olduğu faydalar arasındadır;

  • Doğum travmaları sonrasında rahatlama ve denge

  • Doğum sonrasında kafatasının genişlemesi

  • Sinir boşaltımı

  • Sinidirim bozukluğu problemlerinin giderilmesi

  • Uyku bozukluklarının, problemlerinin giderilmesi

  • Emzirme

  • Kulak enfeksiyonları

  • Boyun çarpıklığı


1件のコメント


ゲスト
2021年9月27日

bilgilendirici yazı, mükemmel

いいね!
bottom of page