top of page

Yetişkin ve Pediatrik Masaj Arasındaki Fark


Yetişkin ve Pediatrik Masaj Arasındaki Fark

Birçok uygulayıcı, çocuklara masaj ve dokunma terapisi sağlamadaki en büyük farkın, müşterinin fiziksel olarak daha küçük olduğunu, basıncın daha hafif olması gerektiğini düşünmek ve ebeveynlerine sormak olduğuna inanır. Bunlar gerçek hususlardır, ancak çocuklar ve yetişkin müşteriler için masaj terapisi sağlamadaki tek fark değildir.


Yetişkinler için Masaj


Sağlık uzmanları, standart bir bakım protokolü sağlamak yerine, her bir müşterinin masaj terapisi için benzersiz ihtiyaçlarını ve endikasyonlarını her zaman dikkate almalıdır. Profesyonel masaj terapisi kapsamında yetişkinlerle çalışan terapistler, gevşeme masajından spa terapilerine, yapısal entegrasyona kadar çok çeşitli teknikleri uygulama becerisine sahiptir. Terapistler, danışanın tercihine göre daha fazla baskı uygulayabilir ve hareket açıklığı, pediatrik masajda kullanılandan daha büyük hareketler içerebilir.


Yetişkin masajı, pediatrik masaja kıyasla daha gelişmiş kas ve yumuşak dokulara sahiptir ve çocuklar için güvenli olmayan çeşitli teknikleri içeren bir masaj seansını tolere edebilirler. Yetişkinler genellikle kişisel duruşlarını, vücut mekaniklerini ve stresle ilişkili gerilimi tutma alanlarını geliştirmek için uzun zaman harcarlar. Bu, pediatrik danışanlarda daha az seansta görebileceğimize benzer fayda sağlamak için terapötik çalışmamızın daha fazla seans almasını sağlayabilir.


Yetişkinlerle sözlü iletişim farklıdır ve masaj terapisi arayışına olan kişisel ilgileri hakkında kapsamlı bir tartışma yapmamızı sağlar. Müşteri, sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını, evde kullandıkları stres yönetimi tekniklerini açıklamaya yardımcı olabilir ve koruyucu sağlık planlarına yardımcı olabilecek herhangi bir evde protokolü nasıl izleyeceklerini daha iyi anlayabilir.


Masöz

Pediatrik Masaj


Sağlık uzmanları genellikle bir sağlık hizmeti veya hastane ortamındaki çocukları tanımlamak için pediatrik terimini kullanır ve bazıları pediatrik kelimesinin doğumdan 18 yaşına kadar tüm hastaları kapsayan bir şemsiye terim olduğunu söylemektedir. Diğerleri, pediyatrinin basitçe çocukların sağlık bakımı olarak tanımlandığını kabul ederken, aynı zamanda tipik olarak gelişen çocuklara da atıfta bulunabilir.


Çocukların yetişkinlerden farklı fiziksel, duygusal ve gelişimsel ihtiyaçları vardır ve pediatrik masaj bu bireysel çocukluk kaygılarını ele almak için tasarlanmıştır. Bazı uygulayıcılar masajın tıbbi ve sağlık endikasyonlarını tedavi etmek için kullanıldığına inanmaktadır, ancak pediatrik masaj aynı zamanda genel sağlık bakımı ile birlikte, terapötik müdahalenin tamamlayıcı ve önleyici bir yöntemi olarak da kullanılmaktadır.


Tedavi planında sadece bir çocuğun boyunu dikkate alınmaz, aynı zamanda güven ve uyum oluşması için gelişimsel hususlar ve yaşa uygun dil uyarlamaları da uygulanmalıdır. Yetişkin danışanlar için basit görünebilecek bir dil kullanabiliriz, ancak çocuklarda farklı biçimde kullanılan bu durum en iyi şekilde bağlantı kurmamıza yardımcı olur.


Bazı sağlık uzmanları pediatrik masajın yalnızca özel sağlık bakımı ihtiyacı olan çocuklara uygulanan bir modalite olduğunu düşünmektedir. Pediatrik masaj terapisinin terapötik bir tedavi planının harika bir parçası olacağı sağlıkla ilgili belirli durumlar vardır. Bununla birlikte, yetişkinler nasıl genel sağlık ve zindelik için masaj terapisi alıyorsa, çocuklar da alabilir. Evet, pediatrik masajı çeşitli sağlık bakım konularını tedavi etmek için belirtildiği şekilde kullanabiliriz, ancak kaygı, stres ve uykusuzlukla uğraşmak da genç müşterilerimizde endişe yaratmaktadır.


Comments


bottom of page