top of page

Yoga ve Masaj Terapisini Birleştirmenin Faydaları


Yoga ve Masaj Terapisini Birleştirmenin Faydaları


Yoga ve masaj terapisi aslında düşündüğünüzden daha benzerdir. Her iki uygulama da kan akışını artırarak vücudu detoksifiye eder, esnekliği ve hareketi arttırabilir ve stresi azaltmak için mükemmeldir. Yoganın aslında bir tür kendi kendine masaj olduğunu biliyor muydunuz? Yoga sırasında gerçekleşen bükülme ve katlanma hareketleri, aslında iç organlara masaj yaparak, sağlıklı işlevlerini geliştirmenin mükemmel bir yoludur.


Yogadan Önce Masaj Yaptırmak


Yoga dersinden önce bir masaj yaptırmak, kaslarınıza giden kan akışını artıracak, kasların dış tabakasını ve bağ dokusunu uzatacak ve pozisyonları yaparken daha derinden esnemenizi sağlayacaktır.


Masaj kasları ısıtır ve gerer, böylece daha fazla gerilebilir ve yoga pozları daha uzun süre uygulayabilirsiniz. Gerginliği azaltan, odaklanmayı sağlayan etkileri sayesinde masaj, yoga seansınız sırasında anda kalmanızı ve odaklanmanızı kolaylaştırabilir ve yoganın meditatif etkilerini artırabilir.


Bununla birlikte, yoga ve masaj birleşiminde vücudunuzun hassasiyetine çok dikkat etmeniz gerekir. Derin doku veya spor masajı gibi çok yoğun masaj türleri, daha sonra kasların iyileşmesini gerektirir, bu da hemen yoga yapmanızı zorlaştırabilir ve size her ikisinin de bazı faydalarına mal olur. İsveç masajı gibi daha nazik bir teknik, kasların dış katmanlarını ısıtmaya, uzatmaya ve gevşetmeye odaklandığından yoga öncesi hazırlık için daha uygundur.


Aynı şekilde masaj terapisi sonrası yoga pratiğinizde de vücudunuzu dinlemelisiniz. Yavaşça başlayın. Masajınızdan sonra kendinizi hassas veya ağrılı hissediyorsanız, vücudunuzu dinleyin ve nazikçe yanıt verin. Yoga zor olabilir, ancak asla acı verici olmamalıdır, bu nedenle kaslarınız size sıkıntı sinyalleri gönderiyorsa, yavaşlayın veya bir mola verin.


Masaj canlandırıcı olduğu kadar sakinleştirici de olabilir, bu nedenle masaj sonrası yoga seansınız sırasında kendinizi uykulu hissederseniz, dikkatli olun ya da hiç yapmayın.


Masaj

Yogadan Sonra Masaj Yaptırmak


Masajdan sonra yoga yapabileceğiniz gibi, yogadan sonra masaj da yaptırabilirsiniz. Vücudunuz her iki uygulamanın da faydalarının en üst düzeye çıkmasına yardımcı olur.


Bir yoga seansından sonra masaj yaptırırsanız, masajın egzersiz sonrası vücutta biriken laktik asidi azaltmasından büyük ölçüde faydalanırsınız. Bu, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.


Amacınız yoga ve masaj terapisi birleşiminden maksimum rahatlama sağlamaksa, o zaman bu kesinlikle istediğiniz sıralamadır. Yogadan sonra sakinleştirici bir masaj, son derece rahatlatıcı bir deneyim olabilir. Her ikisinin de sakinleştirici, stres giderici faydalarını uyku masajı gibi maksimum rahatlama için özel olarak tasarlanmış bir masajla birleştirmek, uykusuzluk çeken veya geceleri zihnini kapatamayan herkes için olağanüstü bir çaredir.


Bununla birlikte, masaj terapistinizle her zaman iletişim kurmayı unutmayın. Başlamadan önce onlara şu anki fizyolojik durumunuzdan bahsedin. Örneğin yoğun bir yoga seansından yeni geldiyseniz, masajınızdan sonra ne yapmayı planladığınızı söyleyin. Tüm sağlıklı yaşam rutininizden en iyi şekilde yararlanmanız için masajı ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre uygulanacak masajı size göre özelleştireceklerdir.

Comments


bottom of page