top of page

Yumuşak Doku Yaralanması, Tedavisi ve İyileşmesi


Yumuşak Doku Yaralanması, Tedavisi ve İyileşmesi

Yumuşak doku yaralanması, bir burkulma veya zorlanma sonucu kasların, bağların veya tendonların hasar görmesidir. Bu tür yaralanmaların en yaygın nedeni basittir; bir adıma takılıp düşmek veya bir adımı yanlış değerlendirmek gibi sizi şaşırtan ani bir hareket olabilir. Aşırı kullanım da yaralanmaya neden olabilir.


Ayrıca, özellikle önceki bir egzersiz seansından sonra hala iyileşiyorsanız ve bu nedenle yaralanmaya karşı daha savunmasızsanız, spor salonunda kaslarınızı çok fazla çalıştırmanızdan da kaynaklanabilir.


Yumuşak dokudaki yaralanmalar genellikle ani bir ağrı tepkisine neden olur ve bu tepkiye daha sonra iltihaplanma tepkisi eşlik edebilir: şişme, sertlik ve morarma. Bu yaralanmalar vücutta nerede meydana geldiğine bağlı olarak, hareketi etkileyebilir ve yürümeyi veya belirli uzuvları hareket ettirmeyi zorlaştırabilir. Yaralanma hafif olsa bile, bölgeye daha fazla baskı yapmadan önce düzgün bir şekilde iyileşmek için zaman ayırmak çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır:

  • Donuk bir ağrı,

  • Keskin acı,

  • Ciltte kızarıklık,

  • Sınırlı hareket aralığı,

  • Bölgede şişlik,

  • Çevrede morarma.

Yumuşak Doku Yaralanmalarına Ne Sebep Olur?


Yumuşak doku yaralanması, egzersiz sırasında ani bir bükülme veya zorlanma gibi doğrudan çarpma veya hatta işe giderken kaldırımda kayma gibi nedenlerle meydana gelebilir. Ayrıca tekrarlayan eylemler ve aşırı kullanım nedeniyle kademeli olarak birikebilir. Bu, bir üretim hattında çalışıyorsanız veya tüm gün aynı hareketlerin tekrar tekrar tekrarlanmasını içeren bir şey yapıyorsanız, yumuşak doku yaralanması riskiniz olduğu anlamına gelir.


Yumuşak Doku Yaralanmalarının Tedavisi


Yumuşak dokudaki her yaralanma farklıdır, bu nedenle ağrınıza kendi tepkinizi izlemek önemlidir. Kural olarak, acı çekiyorsanız, her zaman doktorunuzdan profesyonel tavsiye almaya değer.


Ağrı, kemik yaralanması (kırık gibi) olmadığından emin olmanız için yeterince azaldıysa, yaralanmanızı evde tedavi edebilirsiniz. Aşağıdaki iyileşme aşamalarına dikkat edin:

  • Koruyun: Bu, yaralanmanızın akut olduğu ve ağrının zirvede olduğu zamandır. İlk şişlik ve morluklar azalırken önceliğiniz bölgenin daha fazla travma yaşamamasını sağlamak olmalıdır.

  • Onarım: İlk ağrı azalmaya başlar, ancak hareketle şiddetlenebilir. Vücudunuz etkilenen bölgedeki yumuşak dokuyu yeniden oluşturmaya başlar ve bu birkaç hafta sürebilir. Kendinizi yaralanmaya neden olan hareketi tekrarlayabileceğiniz durumlara sokmamaya veya bölgeyi çemberleyerek ve destekleyerek uygun önlemleri almamaya dikkat edin.

  • Tadilat: Birkaç hafta sonra doku yeniden oluşturulmuş olabilir, ancak henüz tam gücünde olmayacaktır. Egzersize geri dönmenin iyileşme bölgesinde bir hassasiyet veya hafif ağrı ortaya çıkardığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, yeni yumuşak doku oluşumunu teşvik etmek için vücudunuzun daha fazla ne yapılması gerektiğine karar vermesine izin verdiği için, dönem boyunca egzersiz son derece önemlidir. Yavaşça başlamayı ve yoğunluğu kademeli olarak artırmayı unutmayın. Egzersiz yapmak istemiyorsanız veya yeterince egzersiz yaptığını hissetmiyorsanız, masaj da bu faydaların çoğunu çoğaltabilir.


Masoz

Ne Tür Bir Masaj Seçmeliyim?


Yaralanmanızın konumuna ve iyileşme zaman çizelgenize bağlı olarak şunları denemeyi düşünebilirsiniz: derin doku masajı ve spor masajı. Bu iki tedavi, yaralı bölgeye kan ve oksijeni uyarmak için basınç uygulayarak ve yara dokusunu parçalayıp ortadan kaldırarak çalıştıkları için, kas yaralanmalarını iyileştirmeye ve ağrıyı gidermeye odaklanır.


Sporcular ve düzenli egzersiz yapanlar, toparlanma süresini artırmanın ve esnekliği teşvik etmenin bir yolu olarak spor masajı antrenman programlarına zaten dahil edebilirler. Spor masajı, nedeni bulmaya yardımcı olacak bir yürüyüş veya duruş analizi içermesi gerektiğinden, tekrarlayan mikro travmanın neden olduğu yumuşak doku yaralanmasına da yardımcı olabilir.


Hem derin doku hem de spor masajı sadece vücudun kaslarını değil, aynı zamanda ağrıyla başa çıkma yeteneğimizi kontrol eden sinir sistemini de hedefler. Yumuşak doku yaralanması meydana geldikten sonra istediğiniz zaman masaj yaptırabilirsiniz, ancak hala aktif ağrı semptomları yaşıyorsanız önce doktorunuza danışın. Yaralanmalarınızı başlamadan önce daima terapistinize bildirin ve herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, baskılarını azaltmalarını veya bölgeden uzaklaşmalarını isteyin.


Komentarze


bottom of page