top of page

Yüz Akupunkturu Nedir?


Yüz Akupunkturu Nedir?

Akupunktur tedavisi 2000 yılı aşkın bir süredir antik Çin tıbbında birçok hastalık için çok çeşitli semptomları hafifletmek için uygulanmaktadır. Bu uygulama, optimum sağlık için insan vücudundaki qi'yi dengeleme felsefesine dayanmaktadır.


Hem yin hem de yang yönleri uyum içinde olduğunda qi enerjisinin dengede olduğu kabul edilir. Eğer biri diğerine baskın geliyorsa, bu teoriye dair bilimsel kanıt olmamasına rağmen, sağlık komplikasyonlarına neden olduğuna inanılan bir denge artık yoktur.


Bununla birlikte, araştırmaların gösterdiği gibi, akupunkturun birçok farklı koşul için semptomları hafifletmeye yardımcı olduğu inkar edilemez. Kronik ağrı sorunlarından kişinin zihinsel olarak rahatlamasına yardımcı olmaya kadar, akupunkturun ele aldığı bilinen birkaç semptom ve durum vardır.


Yaşlanma belirtilerini azaltmak ve daha sağlıklı görünen bir cildi desteklemek için yüz akupunkturu kullanılmaktadır. Bu makalede, farklı türlerde yüz akupunkturunun yanı sıra her birinin nasıl farklı faydalar sağladığını öğreneceksiniz.


Yüz İçin İki Ana Akupunktur Türü


Yüz akupunkturu genel olarak aşağıdaki iki kategoriye girer; yüz akupunkturu ve kozmetik akupunktur. Yüz akupunkturu, yüz kaslarını ve dokularını etkileyen çeşitli durumların semptomlarını tedavi eder. Bu semptomlar arasında çene ağrıları, kas sertliği, mide problemleri, baş ağrıları, alerjiler ve hatta kaygı sayılabilir.


Kozmetik akupunktur ise vücuttaki qi enerjilerinin dengesini sağlayarak cildi hem görünüm hem de his olarak gençleştirmek için sunulan terapidir. Bu fikir, dengesizliği bedene, zihne ve dolayısıyla cildinize de yansıyabilecek olan yin ve yang enerjilerine olan eski Çin inancına dayanmaktadır.


İki uygulama arasındaki bir diğer ayrım, yüz akupunkturunun tipik olarak sadece ağrı ve rahatsızlık semptomlarını gidermek için yüz bölgesine iğneler sokmayı içermesidir. Ancak kozmetik akupunktur ile terapist, yüz bölgesinin bir bölümünden istenen yanıtı almak için vücudun diğer bölgelerine iğneler bile sokabilir.


Yüz İçin Akupunktur Nasıl Çalışır?


Yüz akupunkturu, ağrı veya rahatsızlıktan kurtulmak için gerekirse yüz ve çevresindeki bölgelerdeki çeşitli kas noktalarına iğneler yavaşça sokulur. Bu ağrı, bir kişinin sahip olabileceği bir hastalığın belirtisi olabilir, bu nedenle yüz akupunkturu bu anlamda bir alternatif tıp şekli olarak kullanılmaktadır. Genellikle, durum ciddiyse bu, bazı ilaçlarla birlikte yapılır.


Kozmetik akupunktur için iğneler yüzünüze girer ve vücuttaki iyileştirici hormonları uyarmak için vücudun başka bir yerine de yerleştirilebilir. Bu prosedürler sonuçta cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayarak kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasını sağlayabilir. Buradaki amaç cildin daha genç ve taze görünmesini sağlamaktır.


Yüze uygulanan tüm akupunkturların arkasındaki bilim, yüzün çeşitli noktalarına tekrar tekrar iğne batırılmasının yüzde “ağrısız travma bölgeleri” oluşturmasıdır. Bu da beyni kandırarak daha fazla kolajen ve elastin üretmesini sağlar ve bu da ciltteki yaşlanma belirtilerini yumuşatır.


Aynı zamanda, bu süreçler, aşağıdaki bölümde tartışılacak olan diğer faydaların yanı sıra, inflamasyonun azalmasını ve genel ağrının giderilmesini teşvik eder.


Yüz ve Kozmetik Akupunkturunun Faydaları ve Yan Etkileri


Yüz akupunkturu neden insanlar arasında daha popüler hale geldi, bunu açıklayan birkaç neden var. Ancak yüz ve kozmetik akupunkturun yan etkilerinin farkında olmak da aynı derecede önemlidir, böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz ve buna hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlanabilirsiniz.


Masöz

Neden Yüz Akupunkturunu veya Kozmetik Akupunkturu Tercih Etmelisiniz?

Başlangıç ​​olarak, önce akupunkturun yüz için en inanılmaz üç faydasına bir göz atalım.

  1. Geliştirilmiş kan dolaşımı: İğneler, yüzdeki çeşitli noktalara yerleştirildiğinde, cilt hücrelerinize daha fazla oksijenli kan getiren yüzdeki kan dolaşımını arttırdığı bulunmuştur. Bu aynı zamanda vücudun cilt iyileştirme mekanizmalarını da teşvik eder, taze bir cilt ve daha az ince çizgiler için gençleştirir.

  2. Artan kolajen üretimi: İyileştirilmiş kan dolaşımı ile daha fazla kolajen ortaya çıkar, çünkü yüze çok ince iğneler sokmak vücuttan ağrısız bir travma tepkisine neden olur, bu da beyni cilt hücrelerini onarmak için daha fazla kolajen üretmesi için kandırır. Bu sonuçta ciltteki kırışıklıkları ve ince çizgileri düzelterek daha genç ve daha sıkı görünmesini sağlar.

  3. Daha iyi cilt elastikiyeti: Zamanla, artan kolajen üretimi cildinizi daha elastik hale getirerek yaşınız kadar sarkmamasını sağlar.

Yüz ve Kozmetik Akupunkturunun Riskleri ve Yan Etkileri

Genel olarak konuşursak, akupunktur tedavisi görenler arasında yaygın olan, çoğunlukla tamamen normal olan ve sadece birkaç gün içinde kaybolma eğiliminde olan birkaç yan etki vardır. Bunlar arasında ağrı, hafif morarma veya kızarıklık yer alır.


Bununla birlikte, yüz ve hatta vücut için akupunkturu seçerken dikkate alınması gereken önemli riskler vardır. Başlangıç ​​olarak, bazı tıbbi durumlar akupunkturun yararlarını engelleyebileceğinden, akupunktur tedavisine gitmeden önce her zaman bir tıp uzmanının tavsiyesine başvurmalısınız. Örneğin aşağıdaki durumlara sahipseniz akupunktura gitmemelisiniz.


Akupunktur tedavisinin bazı biçimleri artık iğneler aracılığıyla vücuda elektriksel uyarılar göndermeyi içerdiğinden, kalp pili takmak akupunktur düşünüldüğünde bunu tehlikeli hale getirebilir. Bu uyarılar kalp pilinin performansını bazı yönlerden değiştirebilir, bu nedenle alınmaması gereken bir risktir.


Herhangi bir türde kanama bozukluğunuz varsa, yani şu anda kan sulandırıcı kullanıyorsanız, örneğin daha agresif kanama ve morarma şansınız olacaktır.

Prosedürün erken doğum eylemine neden olduğu tespit edildiğinden, hamilelik geçirenler için de akupunktur önerilmez.


Tüm bu durumlarda, en büyük çıkarım, tıbbi geçmişinize aşina olan bir tıp uzmanına danışmanın yanı sıra tedavi stilleri ile rahatlık düzeyinizin önemi olmalıdır. Bu sizi mümkün olan en iyi bakımı almaya hazırlayacaktır.


Comments


bottom of page