top of page

Yüz Masajı Nedir?


Yüz Masajı

Yüz Masajı Nedir?


Yüz masajı, yüz bölgesindeki kan akışının hızlanmasını hedefleyen bir tekniktir. Yüzdeki kan akışının artması, cildin canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda cildin nemlendirilmesine de yardımcı olur. Parlak, canlı ve sağlıklı bir cilt için ara ara uygulanması gereken yüz masajı, kırışıklıklara ve sarkmaya da iyi gelen bir masaj türüdür. Bu yöntemi düzenli şekilde uygulayarak etkili sonuçlara ulaşılır.


Yüz masajı yaşlanma belirtilerini azaltmak, cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlamak için uygulanan popüler bir tedavidir. Yüz masajı aynı zamanda stres, migren, baş ağrısı ve sinüs tıkanıklıklarının azaltılmasında kullanılır. Yüz masajı profesyonel bir masaj terapisti tarafından uygulanabilir. Yüze uygulanan masaj genellikle el ile uygulanır fakat hassas bölgelerde hareketleri kolaylaştırmak amacıyla cilde yağ veya losyon sürülebilir.


Masaj öncesinde cildi nemlendirmek gerekir. Cilt tipine uygun bir ürün tercih edilmesi çok önemlidir. Nemlendirici, parmak uçlarıyla ve tampon hareketlerle cilde uygulanır. Cildi tahriş edecek hareketleri uygulamamak gerekir. Küçük ve dairesel hareketlerle cilde masaj yapılabilir. Yukarıdan aşağı değil; aşağıdan yukarıya doğru masaj yapılmalıdır. Sarkma, yerçekimi etkisiyle ortaya çıktığı için yerçekimine karşı yönde hareketler uygulanması gerekmektedir. Böylece sarkmaları azaltmak da mümkün hale gelir.


Yüz Masajı Ne İşe Yarar?


Yüz masajı 4 farklı etkiye sahiptir. Bunlar cildin güç kazanması, yorgunluğun giderilmesi, kırışıklık – sarkma probleminin azaltılması ve cildin canlılık kazanmasıdır. Belirli dönemlerde yaptırılan bu masaj, kan akışını hızlanarak cilde canlılık ve parlaklık kazandırır. Yüz masajı akne problemi olan kişilere tavsiye edilmez.


Akneler, kan akışının artmasıyla farklı bir etkileşime neden olabilir. Bu sebeple akne tedavisi gören ya da akne problemi olan kişiler bunun gibi bir masaj yaptırmadan önce doktoruna danışmalıdır. Yüz masajının yapılış evreleri aşağıda adım adım anlatılmıştır.


Evde Masaj


Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak cilt tipine uygun bir ürünle cilt temizlenir.

 2. Cilt tipine uygun bir ürünle cilt nemlendirilir. Nemlendirme işlemi parmak uçlarıyla hafif şekilde yapılmalıdır. Cilde aşağıya doğru hareketlerle uygulanması doğru bir davranış değildir. Tampon hareketlerle cilde yedirilir.

 3. Alın ortasından yukarıya ve yanlara doğru nemlendirici sürülür.

 4. Alından şakaklara doğru parmak hareketleriyle nemlendirici yayılır.

 5. Kaş ortasından başlayarak dairesel hareketlerle kaş çevresine de masaj yapılır. Kaşların bitiminden tekrar aşağıya doğru, burun çevresine masaj yapılır.

 6. Çene bölgesinden başlayarak dudaklara ve ağız çevresine doğru masaj yapılır.

 7. Çene bölgesinden tekrar kaş bölgesine kadar çıkılır. Bu işlemde 4 parmak kullanılır ve dairesel hareketlere aşağıdan yukarı şekilde devam edilir.

 8. Çene kısmından burun bölgesine doğru masaj yapılır. Burun bölgesinden çene bölgesine doğru parmak darbeleriyle nemlendirici dağıtılır.

 9. Dudak çevresine iki parmak ile masaj uygulanır ve burun çevresine kadar nemlendirici dağıtılır.

 10. Dudak çevresinden yanak bölgesine doğru dairesel hareketlerle nemlendirici dağıtılır.

 11. Yanak bölgesinde içten dışa ve dıştan içe olacak şekilde masaj uygulanır ve nemlendirici cilde yedirilir.

 12. Boyun ve çenenin birleştiği noktada ise iki el kullanarak avuç kısmıyla içten dışa olacak şekilde bir masaj tekniği uygulanır. Sonrasında elin dış kısmıyla da boyun bölgesinden çene bölgesine doğru yavaş hareketlerle nemlendirici dağıtılır.

 13. Son aşama olarak yüz çevresine, iki el kullanarak avuç kısmıyla aşağıdan yukarıya doğru hafifçe masaj uygulanır.


Comments


bottom of page