top of page

Yüzücüler İçin En İyi Masajlar


Yüzücüler İçin En İyi Masajlar

Masajın yüzücüler için potansiyel faydaları vardır, ancak müşterilerin aradıkları sonuçları elde etmelerine yardımcı olmak için doğru masaj türlerini kullanmak gerekir.,


Yüzücüler İçin Masajın Faydaları


Yüzücüler için masaj, müşterilerin mevcut fiziksel durumlarını korumalarına izin verirken yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Faydaları arasında kas tonusunun arttırılması, gevşemenin iyileştirilmesi ve dolaşımın arttırılması sayılabilir. Düzenli masaj yaptıran yüzücüler, daha iyi dolaşım, azaltılmış kas gerginliği ve iyileştirilmiş hareket aralığı yoluyla daha iyi fiziksel duruş sağlayabilirler.


Diğer olası faydalar arasında şişmeyi azaltmak, esnekliği artırmak ve iyileşmeyi desteklemek yer alır. Masaj, kas yapışmalarını parçalayarak, yaralanmadan sonra hareketliliğin restorasyonunu sağlayabilir. Gerilmiş kas liflerini geri kazanmaya yardımcı olabileceğinden, yaralanma önleyici etkileri de olabilir.


Yüzücüler İçin En İyi Masaj Türleri


Genel olarak yüzücüler, yarıştan sonraki 48 saat boyunca derin doku masajlarından kaçınmalıdır, çünkü bu tür masajlar kas yıkımına ve ağrıya katkıda bulunabilir. Masaj sırasında ağrı hissedilirse veya herhangi bir endişe yaşanırsa mutlaka masaj terapistine haber verilmelidir.

  • Omuz Sertliğini ve Ağrısını Tedavi Etmek

Omuz sertliği ve ağrısı (rotator manşet tendiniti dahil) aşırı antrenman, zayıf vuruş tekniği, ısınma başarısızlığı ve diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Ağrı ve sertliğin kötüleşmesini önlemek için sertlik ve ağrı mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Müşteri acı içindeyken yaralı bölgelere doğrudan masaj yapmaktan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, çevredeki bölgelere masaj yapmak iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.


Bölgedeki sıvıyı azaltabileceğinden, şişliğin üzerine distalden proksimale doğru vuruşlar uygulanarak başlanır. Enflamasyon azaldığında, sürtünme ve kas enerjisi gibi diğer teknikler uygulanabilir.

  • Sürtünme Tekniği

İltihap azaldıktan sonra, bölgeye friksiyon masajı teknikleri uygulamak, yapışıklıkları ve yara dokusunu parçalamaya ve karşılığında bölgedeki hareket açıklığını geri kazanmaya yardımcı olabilir. Bölgeyi dairesel hareketlerle ovmak için başparmağın ucu kullanılır.


Masaj
  • Yumuşak Doku Salınımı

Yumuşak doku salınımı, doku tıkanıklığını hafifletmek, elastikiyeti teşvik etmek ve kas uzunluğunu artırmak için kullanılabilir. Kasın gerilmesini ve gerilirken ona fiziksel baskı uygulanmasını içerir.

  • Rahatlatıcı Masaj

Klinik masajlar ve terapötik masajlar gibi rahatlatıcı masajlar, antrenman yapılmayan günler için uygundur. Bu tür masajlar tipik olarak gevşemeyi artırmak için esneme ve vuruşları içerir. Müzik ve uçucu yağlar rahatlamayı teşvik edebilir.

  • Yüzme Öncesi Masaj

Yüzme öncesi masajlar tempolu ve aktif olma eğilimindedir ve terimden de anlaşılacağı gibi, müşteriyi yarışmaya veya etkinliğe hazırlamak için tasarlanmıştır. Sporcunun yapacağı yüzme türüyle ilgili belirli kas gruplarına veya vücudun belirli bir bölümüne odaklanılabilir. Kullanılan teknikler, germe, sallama, sallama, sıkıştırma, tapotement ve hareket açıklığı tekniklerini içerebilir .

  • Yüzme Sonrası Masaj

Yüzme sonrası masajlar, etkinlikten en az 10 ila 15 dakika sonra yapılır. Tüm vücut veya derin doku masajının aksine, bu masaj türü sakinleştirici teknikler, genişletici vuruşlar, efleuraj teknikleri ve terapötik germe teknikleri kullanır.


Comments


bottom of page