top of page

Artrit Belirtilerini Hafifletmek İçin Kullanılacak En İyi Masaj Teknikleri


Artrit Belirtilerini Hafifletmek İçin Kullanılacak En İyi Masaj Teknikleri

Masaj, gerginlik ve stresin giderilmesinde hemen hemen herkes için faydalı olabilir. Ancak, artrit de dahil olmak üzere hastalık ve kronik durumların yönetilmesinin düzenli bir parçası olarak da kullanılabilir. Düzenli masajların artritik ağrıyı hafifletmeye, rahatlamaya ve daha iyi uykuya izin vermeye yardımcı olduğuna dair kanıtlar vardır.


Artrit Nedir?


Artrit, kas-iskelet sistemini etkileyen tıbbi durum için bir şemsiye terimdir. Artrit, kemiklerin birleştiği eklemleri hedef alarak ağrı, iltihaplanma, sertlik ve kemik kıkırdağında erozyona neden olur.


Artrit İçin Masaj Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

  • Geliştirilmiş Uyku

Artrit genellikle derin uyku eksikliği ile ilişkilidir. Düzenli bir masaj almak, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve bu da uykuyu geri kazanmaya yardımcı olur.

  • Azaltılmış Kaygı

Ağrıyı hafifletmenin ve eklem hareketliliğini iyileştirmenin yanı sıra, kaygıyı azaltmak için hastaları rahatlatmak için masajlar kullanılabilir. Artritle yaşamak son derece stresli ve sinir bozucudur, çünkü önceden basit sayılan günlük işler ağrılı ve zor hale gelir. Masajlar semptomları hafifletmeye yardımcı olurken, bir masajın artritin neden olduğu kronik inflamasyonu veya eklem hasarını azaltmayacağını unutmamak önemlidir. Masajların etkili olması için, müşterilere düzenli olarak masaj yaptırmalarını hatırlatmak önemlidir.


Masöz

Artrit İçin Masaj Teknikleri


Artrit hastalarına fayda sağlamak için kullanılan birkaç masaj tekniği vardır. Bunlar:

  • Gevşeme veya Terapötik Masaj

Gevşeme masajı, sıkı kasları gevşetmek ve dolaşımı iyileştirmek için uzun vuruşlar, dairesel hareketler ve yoğurma kullanır. Hastanın ağrı düzeyine ve tercihine göre hafif veya derin baskı uygulayabilirsiniz.

Terapötik masaj kanın kaslarda dolaşmasına yardımcı olur. Bu, gerginliği ve stresi serbest bırakarak gevşemeyi teşvik eder.

  • İyileştirici veya Derin Doku Masajı

İyileştirici masaj, kronik ağrıyı doğrudan ele almayı amaçlayan sorunlu alanları hedefler. Bu tedavi tekniği, artrit semptomlarını geçici olarak hafifletmek için en iyi şekilde düzenli olarak alınır.

Derin doku masajı, kas ve kas dokusunun daha derin katmanlarına odaklanır. Masaj, artrit hastalarının yaşadığı şiddetli ağrıları gidermek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, artrit hastaları için ideal olmayan kalıcı ağrıya neden olabileceğinden bu tür masajlarda çok dikkatli olmak önemlidir.

  • Lenfatik Masaj

Detoks masajı olarak da bilinen lenfatik masaj, sıvının kan dolaşımına akmasına yardımcı olmak için hafif, desenli vuruşlar kullanır. Bu, iltihaplı noktalardan fazla sıvıyı boşalttığı için özellikle artrit hastalarında işe yarar.

  • Shiatsu Masajı

Bir Shiatsu masajı, eklemleri germek ve döndürmek amacıyla dirsek veya diz gibi vücudun basınç noktalarına uygulanan bir parmak basıncı tekniğini kullanır. Genel olarak, bir müşteri en çok acıyı yaşadığı bölgelerden geçecek ve uygulayıcı tekniği uyum sağlamak için uyarlayacaktır.

  • Refleksoloji Masajı

Shiatsu'ya benzer şekilde refleksoloji, vücudun bölgelerine baskı yapmanın diğer bölgelerin iyileşmesine yardımcı olacağı inancına dayanan bir Asya uygulamasıdır. Ağrının giderilmesine yardımcı olurken, refleksoloji masaj terapisi stres ve kaygıyı hafifletmek için tasarlanmıştır.


Commentaires


bottom of page