top of page

Artrit ve Masaj


Artrit ve Masaj

Artrit terimi, bir kişinin eklemlerindeki dokuları ve kıkırdağı etkileyen, kronik iltihaplanmaya ve sıklıkla zayıflatıcı ağrıya neden olan bir grup bozukluğu tanımlar. Üç ana tip osteoartrit, romatoid artrit ve gut olmak üzere birkaç artrit türü vardır. İşte üçü arasındaki farklar:


Osteoartrit, artritin en yaygın şeklidir, sürekli kullanım veya yaralanma nedeniyle kıkırdağın zamanla aşınmasıdır. Kıkırdak, kemikleriniz arasında yastıklama sağlayarak kavramanıza, esnemenize, yürümenize veya herhangi bir hareketi kolayca yapmanıza olanak tanır. Kıkırdak aşındığında ve kemikleriniz birbiri üzerinde kaymada zorluk çektiğinde, normal, görünüşte kolay aktiviteleri bile yapmak acı verici olabilir.


Osteoartrit, eklemlerdeki kıkırdağın incelmesi iken, romatoid artritte onları çevreleyen zar iltihaplanabilir. Romatoid artrit, sinovyal membran adı verilen astarın kalınlaşmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır. İltihap genellikle el ve ayaklardaki eklemlerde başlar, ancak cilt, akciğerler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.


Gut, genellikle ayak başparmağında görülen nispeten daha hafif bir artrit şeklidir, ancak diğer eklemleri de etkileyebilir. Gut, eklemlerin kan damarlarında kristalize ürik asit birikmesidir, bu da uygun kan akışını engeller ve aşırı ağrıya neden olur.

Bu tür artrit bozukluklarının bilinen bir tedavisi yoktur ve etkileri ne yazık ki geri döndürülemez. Ağrı, bir kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir ve bir kişinin fiziksel aktivite aralığını sınırlayabilir.


Bununla birlikte, ağrıyı hafifletmek, şişliği azaltmak ve hareketi eski haline getirmek için semptomları yönetmenin yolları vardır. İnvaziv olmayan tedavi biçimlerinden biri masajdır.


Ağrı yaşayan biri için masaj terapisi kulağa dayanılmaz gelebilir, ancak fiziksel gerginliği hafifletmeye, kasları gevşetmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Artritiniz varsa, düzenli masaj ve refleksolojiden yararlanabilirsiniz.


Masaj

Artrit Hastalarına Rahatlama Getirebilecek En İyi Masaj Teknikleri

  • Lenfatik Drenaj

Vücudunuz, kanınızdaki atıkları lenfatik sistem yoluyla boşaltır. Lenfatik bir masaj, daha iyi dolaşımı sağlamak için lenf düğümlerinden fazla sıvının alınmasına yardımcı olur. Masaj, vücudun lenf düğümlerinin bulunduğu bölgelere, yani köprücük kemiğinizin altındaki bölgeye, kollarınızın altındaki aksiller bölgeye ve dirsek iç bölgesine odaklanır. Artritin neden olabileceği iltihaptan kaynaklanan sıvı birikimini ortadan kaldırdığı için vücudun farklı bölgelerindeki ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

  • İsveç Masajı

Bu, masajın en yaygın biçimlerinden biridir. Bu masaj türünde, bir masaj terapisti genellikle kas gruplarındaki düğümleri gevşetmeyi amaçlayan uzun, dairesel hareketler kullanır. Kişinin toleransına göre basınç arttırılıp azaltılabilir. İsveç masajı, genel kan dolaşımını iyileştirmek ve artritli kişilerin sıklıkla sahip olduğu gergin kasları gevşetmek için iyidir.

  • Nörofasyal Reset

Bu terapi türü bağ dokusuna odaklanır ve merkezi sinir sisteminin vücuttaki gerginliği ve kısıtlamaları hafifletmedeki rolünü ele alan nörolojik tabanlı, aktif, terapötik bir tekniktir. Bu tedavi, hareket aralığını artırmak, kan akışını artırmak ve ağrı seviyelerini azaltmak için çok hızlı bir şekilde çalışır ve sizi tekrar hareket ettirir.

  • Shiatsu

Daha hedefli bir yaklaşım için, Shiatsu adlı bir Japon tekniği artrit için rahatlama sağlayabilir. Shiatsu, parmak tekniği anlamına gelir ve destekli germe ve tutma yoluyla vücudu ve eklemleri farklı pozisyonlara yönlendirir. Bir masaj terapisti, belirli vücut kanallarına baskı uygulamak için parmakları, başparmakları ve avuçlarını kullanır. Tekniğin kişiyi daha rahat hissettirdiği, iç tıkanıklıkları giderdiği ve genel sağlığı iyileştirdiği söylenmektedir.


Düzenli bir masaj hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlamalarına yardımcı olarak artrit hastaları için çok ihtiyaç duyulan rahatlama sağlayabilir. Ancak devam etmeden önce, durumunuza bağlı olarak herhangi bir kısıtlama varsa doktorunuza danışın. Masaj rahatlama sağlamalı, rahatsızlığı artırmamalı veya ek ağrıya neden olmamalıdır.


Masaj, hastalığın tedavisi olmasa da ağrıyı önemli ölçüde azaltarak ve hareket kabiliyetini artırarak artrit hastalarına yardımcı olabilir ve sonuç olarak hastaların nispeten normal bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilir.


Comentários


bottom of page