top of page

Fizik Tedavide Masaj Uygulaması


Fizik Tedavide Masaj Uygulaması

Fizik Tedavide Masaj Uygulaması


Fizik tedavide masaj uygulaması bilinen en eski tekniklerden bir tanesidir. Çok eski çağlardan beri tedavi amacıyla uygulandığı söylenmektedir. Her sorun için uygulanabilecek farklı masaj teknikleri vardır. Masaj terapisti, uygulanması gereken vücut kısımlarını belirli tekniklerle yoğurduğu ve ovduğu bir terapi biçimidir. Masaj terapisti kişinin ağrılarını ve gerilmelerini azaltmak için kas ve eklemlerine hafif veya kuvvetli basınç uygular. Tedavinin yöntemine göre kol ve bacaklara 5 ila 15 dakika arasında, vücuda ve omurga bölgesine ise 15 ila 30 dakika uygulanabilir.


Masaj Nasıl Etki Eder?


Masaj fiziksel ve psikolojik yollarla rahatlatıcı etki bırakmaktadır. Masajla birlikte kan damarları genişler ve dolaşım artar. Yapılan basınca vücudun dış kısımlarından içeriye doğru kan ve lenf akımı fazlalaşır. Kasların gerginliğinde azalma, tendonların açılması, dokularda yumuşama, solunum yollarındaki problemlerin azalması gibi etkiler de gösterir. El ile yapılan dokunuşlar genellikle psikolojik olarak rahatlama sağlayabilir. Masajın kas güçlendirici etkisi yoktur.


Masaj Hangi Durumlarda Uygulanır?


Kronik bel ağrısı, boyun ağrısı, eklemlerde kireçlenme gibi çoğunlukla görülen kas ve iskelet sistemi sorunlarında masaj terapisinden yararlanılmaktadır. Kanser tedavisi gören kişilerde lenf dolaşımında bozukluk meydana gelir ve lenf ödem ortaya çıkabilir. Lenf ödem masajı diğer fizik tedavi yöntemleri ile beraber etkili bir tedavi yöntemidir. Masajın anksiyete, depresyon, stres ve yaşam kalitesi üzerine de olumlu etkileri görülmüştür. Fibromiyalji hastalığında da masajın iyileştirici özelliği olduğu kanıtlanmıştır.


Masaj


Masajın Uygulanmaması Gereken Durumlar

İltihaplı romatizma, kanserli doku, açık yara, iyileşmemiş yanık, damar iltihabı veya damar tıkanıklığı olan bölgelere masaj uygulanmaz. Kanda pıhtılaşma sorunu olan veya kan sulandırıcı ilaç kullananlarda kanama riski yüksek olduğundan dolayı masaj sakıncalı olabilir.


Tedavi Amaçlı Bazı Masaj Teknikleri

  • Öfleraj (Sıvazlama): Deri üzerinde kayma hareketi şeklinde uygulanır, kaslara derinden etki sağlamadan kasları gevşetmek için kullanılır.


  • Petrisaj (Yoğurma): Kan ve lenf dolaşımını arttırır, ödemi azaltır.


  • Tapotman / Perküsyon (Ritmik): Solunum tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Solunum yollarındaki atık maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder. Ağrı bulunan bölgelerde hassasiyetinin azaltılması için de uygulanabilir.


  • Friksiyon (Ovma): Kas yaralanmalarındaki problemleri önler, kronik yaralanmalarda dokulardaki yapışıklıkları açar. Kas spazmını ve ödemi azaltır. Kas ve tendonlara paralel veya dik olarak uygulanır.


  • Yumuşak doku mobilizasyonu: Kas veya bağ dokuları gerilerek yapılan ve eklemlerdeki kasılmaları azaltmaya yönelik bir tekniktir.


  • Miyofasyal gevşetme (Bölgesel): Fasya cilt altında bulunan kas ve iskelet sistemiyle iç organlar arasında yer alan ve dokuları birbirinden ayıran veya bağlayan bağ dokusu sistemine verilen addır. Kas ve fasyada yaşanan bölgesel gerginliklerin azaltılmasını sağlar. Bu teknikte belirli yönlerde uzun süreli hafif basınç uygulanır.


  • Akupresür: Vücutta bulunan tetik noktalarına veya akupunktur noktalarına parmakla basınç uygulanır. Vücuttaki organlar basınç noktaları ile birbirine bağlıdır. Bu noktalara doğru tekniklerle basınç uygulayarak, çeşitli sağlık sorunları tedavi edilebilir.

Comments


bottom of page