top of page

Hamile Anneler Hamilelik Masajından Nasıl Yararlanır?


Hamile Anneler Hamilelik Masajından Nasıl Yararlanır?

Şişmiş eklemler ve ağrılı kaslar hamilelik sırasında olağandır, ancak bu onları daha az ağrılı yapmaz. Bir hamilelik masajı da planlamalısınız. Bu, İsveç masajına benzer, sertifikalı bir terapist tarafından gerçekleştirilen bir tür tam vücut tedavisidir.

Doğum öncesi masaj hem bebeğin hem de annenin rahatını ve güvenliğini sağlamak için vücut pozisyonunda bazı değişikliklere sahiptir. Doğum uzmanınız size her şeyi açıklığa kavuşturduysa, doğum öncesi masajdan bekleyebileceğiniz faydaları burada bulabilirsiniz.

  • Doğal Ağrı kesici

Doğum öncesi masajlar doğal, güvenli ve ilaçsız ağrı kesici sağlar. Hamile kadınlar birçok ilaç türünü veya reçetesiz satılan ilaçları alamazlar, bu nedenle gergin kaslar veya eklemlerle baş etmek onlar için zor olabilir. Doğum öncesi masajlar dokulara kan akışını artırarak bu ağrıların çoğunu hafifletir.

  • Bel Ağrısının Giderilmesi

Hamilelik masajı, genel ağrılarla uğraşmanın yanı sıra, siyatik sinir ağrısını ve alt sırttaki gergin kasları iyileştirir. Kadınlar hamileyken vücutlarının en çok bu bölgesini zorlarlar ve doğum öncesi masajlar rahatlama sağlar.

  • Azaltılmış Şişlik

Kadınlar hamilelik sırasında genellikle ayaklarında, ellerinde ve bacaklarında şişlik yaşarlar. Bu normaldir ve genellikle kan dolaşımının azalması ve ana kan damarları üzerindeki artan basınçtan kaynaklanır. Doğum öncesi bir masaj, vücudun yumuşak dokularını uyarır ve fazla sıvıları hareket ettirerek şişmeyi azaltır.

  • Geliştirilmiş Uyku

Hamilelik ilerledikçe, birçok kadın iyi bir gece uykusu çekmeyi zor bulur. Doğum öncesi masaj sinirleri gevşeterek sakinleştirici, iyi hissettiren hormonların salınmasını sağlar. Bir masajdan sonra hamile kadınlar daha kolay uykuya daldıklarını bildirirler.


Masöz

Doğum Sonrası Masajlar Nelerdir?


Normal doğum yapacak olan kadınlar, durumları elverdiği ölçüde masaj yaptırabilir. Bazıları için bu, doğumdan sonraki birkaç gün içinde olabilir. Diğerleri için sezaryen vakalarında birkaç ay sürebilir. Doğum sonrası masajlar, kadınların doğum sırasında kullandıkları kasları gevşetmelerine yardımcı olur. Bunlar vücuda doğum stresinden kurtulma şansı verir.


İster sorunsuz ister zorlu bir doğum geçirmiş olun, doğumdan sonra vücudunuz yine de bazı düzenlemelerden geçmek zorunda kalacaktır. Doğum sonrası masajlar, pelvisi orijinal konumuna getirmeye zorlar ve karın bölgesindeki kas tonusunun yenilenmesine yardımcı olur.


Bunlar aynı zamanda doğum sürecinin gerginliğini de giderir ve kadının iyileşmesini hızlandırır. Doğum sonrası masaj, vücudun fazla sıvıları temizlemesini sağlar, kadının sindirim fonksiyonlarının geri dönmesini destekler ve rahmin doğurganlık öncesi boyutuna dönmesine yardımcı olur.


Doğum sonrası masaj, vücudun enerji seviyelerini artırarak ve kas gerginliğini azaltarak yorgunluğu da azaltır. Bir masaj terapisti ayrıca sezaryen sonrası yara iyileşmesini ele alabilir. Bu tür masajlar ayrıca emzirmeden kaynaklanan boyun ve omuz gerginliğini de giderir.


Doğum derin ama acı verici bir deneyimdir. Doğum yapan kadınların vücutlarının normale dönmesi için bolca öz bakımı seçeneği vardır; doğum öncesi ve sonrası masajlar, iyileşme yolunun onlar için çok zor olmamasını sağlar. Bir masaj terapisi sağlayıcısı seçerken, anne adaylarının fizyolojisini anlayan ve ihtiyaç duydukları özel bakımı sağlayan birini seçin.


Comments


bottom of page