top of page

İlk Kez Masaj Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gereken 4 Nokta


İlk-Kez-Masaj-Yaptıracakların-Dikkat-Etmesi-Gereken-4-Nokta

Masaj terapisi dünya çağında farklı kültürlerde uzun bir geçmişe sahip olmuştur. Bugün insanlar çok çeşitli sağlık problemleri için farklı tiplerde masajlar yaptırıyorlar. Sizlerde ilk masajınızı yaptırmaya karar verdiyseniz bu ilk tecrübenizde, deneyiminizde size yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.


Terapistiniz İle Konuşun


Masaj uygulamasına başlamadan önce terapistiniz ile korkularınız, çekinceleriniz, var ise sağlık problemleriniz, geçirdiğiniz operasyonlar ve rahatsızlıklarınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Arkasından masaj pratiğinizin nasıl olmasını istediğinizi, dilediğinizi söyleyin. Bazıları sert ve sık baskılı bir masaj uygulamasını tercih ederken, bazıları da yumuşak ve daha az baskılı olan masaj yaptırmak ister. Dokunulacak olan sizin bedeniniz, vücudunuz, terapistinizi yönlendirmekten çekinmemelisiniz. Dilerseniz masaj öncesinde masaj çeşitleri ile ilgili konuşarak, kendinize uygun masajı seçebilir daha iyi bir masaj deneyimi de yaşayabilirsiniz.


Rahatlayın


Masaj esnasında hangi alanınıza, bölgenize ne kadar dokunulduğunu ya da dokunulacağını düşünmeyin. Terapistin hareketlerini takip etmeye çalışmayın. Yalnızca gözlerinizi kapatıp kendinizi iyi hissedeceğiniz şeyleri hayal edin ve hayal dünyanızda kısa bir yolculuğa çıkın. Eğer kendinizi kasarsanız, kaslarınız da kasılır ve gerilirsiniz. Bu durumda da masajınız bir işe yaramaz hatta bazı durumlarda sakatlıklara dahi yol açabilirsiniz. Anın tadını çıkartmaya, gevşeyen kaslarınızı hissetmeye bakın.Acele Etmeyin


Masajınız bittikten hemen sonra kalkmak için acele etmeyin, rahatlamak ve o huzuru yakalamak adına birkaç dakika daha verin kendinize. Hemen yeniden hayata dönmek, bir anda fazlaca gerginliğe, baş dönmesine neden olabilir. Günlük yaşantınızın getirmiş olduğu yorgunluğu atmış olmanın keyfini sürün.


Masaj Sonrası Sevdiğiniz Bir Aktivite İle İlgilenin


Masaj sonrasında keyif aldığınız bir etkinliği yapmanız mutluluk hissini, hormonunu daha da arttıracaktır. Televizyon karşısında rahatlamak, koşmak, meditasyon yapmak vs. Ne isterseniz onu yapın, kendiniz adına iyi bir şey yaptınız ve bunun için kendinizi ödüllendirin. Bol su içmeyi de muhakkak unutmayın.


Bölgesel oluşan ağrılarınız mı var? Huzursuz ya da enerjisiz mi hissediyorsunuz? Hemen bir masaj yaptırmayı düşünün. Unutmayın her meslekten, her yaştan ve her kesimden herkes masaj yaptırabilir ve yaptırmalıdır da. Masaj hem iyileşmek, hem sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek, hem de stres, yorgunluk, gerginlik atmak için harika bir yol, yöntemdir.


Commentaires


bottom of page