top of page

İyi Bir Masaj Nasıl Uygulanmalıdır?


İyi Bir Masaj Nasıl Uygulanmalıdır

İyi Bir Masaj Nasıl Uygulanmalıdır?


Masaj yüzyıllardır bilinen ve uygulanan bir yöntemdir. Masajla vücutta ortaya çıkan kas tutulmaları ve ağrıları tedavi etmek ve mümkündür. Gündelik hayatımızın stresinden kurtulmak, rahatlamak ve gevşemek isteyenleri başvurduğu çözümlerden biridir.


Masajın eğitim almış uzman bir masaj terapisti tarafından yapılması gerekir. Masaj doğru bir teknikle uygulandığında çok faydalı olup doğru sonuçlar verebilir. Bilinçsizce ve rastgele yapılan masajlar da kişinin sağlığı için tehlike oluşturabilmektedir. Kasların, sinir sisteminin ve kan dolaşımını iyileştirmek için vücudun belirli noktalarına uygulanan masaj, genellikle eller kullanılarak bazen de destekleyici araçlarla yapılabilir.


Masaj, hem ağrıları azaltır, hem kasları rahatlatır, hem de vücudu tedavi eder. Masajın ödemden kaynaklı oluşan şişlikleri azaltma, sakatlıkları iyileştirme, kasları ısıtmak gibi faydaları da vardır.


Masaj uygulanırken eller vücut hatlarına ve çizgilerine göre yönlendirilmelidir. Masaj sırasında elin vücutla teması kesilmemelidir. Masajın süreklilik gösteren, kesintisiz bir şekilde yapılması gerekir.


Masaj sırasında uygulanan basınç hafiften güçlüye doğru uygulanır. Kemikli bölgelerde basıncın hafif, kaslar üzerindeki basıncın ise daha sert olması gerekir. Masaj esnasında doğru basınç uygulamaktan korkmamak gerekir; bazı durumlarda sert dokunuşlar oldukça rahatlatıcı olabilmektedir.Masoz


Masaj yaparken vücudun kendi ağırlığı yeterli olur, ekstra bir ağırlık eklenmesine gerek yoktur. Masaj terapisi sırasında konuşmak, konsantrasyonumuzu dağıtacak başka bir şeyle ilgilenmek doğru değildir. Yalnızca yapılan masaja odaklanılması gerekir. Masajı yapan uzman masaj terapistinin de masaj yaptıran kişinin de konsantre olması ve dikkatini tek bir yere yönlendirmesi masajın başarıyla sonuçlanmasını sağlayan en önemli durumlardan biridir.


Masaja hafif hareketlerle başlar, masaj dokunuşları omuzdan alt kısımlara doğru, sırt ve bel bölgesine doğru ilerler. Masaj yaptırmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına yönelik bir masaj türü belirlemesi ve bunu uzman terapistlere yaptırması en sağlıklı ve en verimli deneyimi kazanmasına neden olur. Masaj esnasında seçilen masaj çeşidi, kullanılacak aromatik yağların ve ekipmanların da masajın verimli geçmesini sağlayan bazı faktörler arasındadır. İyi bir masaj uygulaması yapmanın püf noktaları arasında son derece önemli rol oynayan unsur masajın ritmidir. Ritmik hareketler vücudu rahatlatmayı hedefler.


Masajın, vücudu adeta oyduğu ve yenilediği düşünülebilir. Masaj sayesinde vücuttaki bütün sorunlu bölgeler tedavi edilebilir. Tıbbi hastalıkların yaşandığı durumlarda doktorunuzla görüşüp masaj yaptırıp yaptıramayacağınıza dair onay alınması gerekir.


Masaj Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Hangi masaj terapi çeşidi olursa olsun, masajdan önce mutlaka masajla ilgili görüşme yapılması gerekir. Kişilerin yaşam biçimlerine, şikayetlerine ve sosyal hayat biçimine göre tavsiyelerde bulunulmalıdır. Masajı alternatif bir rahatlama olarak kabul etmelisiniz. Bir takvim oluşturularak bu masaj terapilerinin haftalık olarak uygulanması tavsiye edilmektedir. Şeker, damar tıkanıklığı, kanser, tansiyon ve ateşli hastalıklardan birine sahipseniz bunu mutlaka terapistinize bildirmelisiniz. Bu gibi hastalık durumlarında uygulama yapılmaz. Doğal ürünlerin kullanımına dikkat edilmeli ve tercih edilmelidir.

Comments


bottom of page