top of page

Kendi Kendinize Uygulayabileceğiniz Pratik Masajlar


Kendi-Kendinize-Uygulayabileceğiniz-Pratik-Masajlar

İnsanın rahatlayıp, gevşemesini ve bütün yorgunluklarından arınmasını sağlayan masajlar her zaman ulaşılabilir değil ne yazık ki. Ya bütçe ya da vakit meselesi yüzünden yoğun geçen bir hafta, bir günün sonrasında kendinizi masaj ile ödüllendirememeniz çok normal. Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde hissettiğiniz eksikliği giderebilir, güne, haftaya çok daha sağlıklı ve dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Masaja başlamadan önce sıcak bir havlu ile masaj uygulayacağınız yeri mutlaka ısıtmalısınız. Masaj uygularken ağrı duyduğunuz noktaları zorlamamanız önemli. Masaj boyunca bebek yağı kullanarak cildinizin tahriş olmasını da önleyebilirsiniz.


Boyun Masajı


Başınız ve omuzunuz arasında kalan kısmı ellerinizle sıkıp daha sonra serbest bırakın. Sıktığınızda biraz bekleyerek daha çok rahatlama sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra birkaç parmağınız ile ağrıyan bölgeye baskı uygulayıp bırakabilirsiniz. Bu işlemi rahatladığınızı hissedene kadar uygulayabilirsiniz.


Baş Masajı


Yorucu bir günün ardından başınızda ağrılar meydana gelebilir. Şiddetli ağrıları ilaç içerek geçirmek yerine küçük dokunuşlar ile geçirmeyi deneyebilirsiniz. Ellerinizi şakaklarınızın üstüne koyup aynı anda bastırdıktan sonra biraz zorlayıp bırakmanız gerekiyor. Aynı işlemi birkaç kere daha yapıp sonrasında alnı dairesel ve git gel hareketleri ile ovalayabilirsiniz. Kendi kendine masaj uygulamak en çok baş bölgesinde daha kolay oluyor.Ayak Masajı


Eğer sürekli ayakta kaldığınız bir işte çalışıyorsanız en büyük ödülü ayaklarınız hak ediyor demektir. Ayaklarınızı yorucu bir günün ardından ayak masaj çeşitleri ile rahatlatabilirsiniz. Önce ayaklarınızı sıcak suya koyup dinlenmelerini sağladıktan sonra temiz bir havlu ile silip masajınıza başlayabilirsiniz. Nemlendirici bir krem veya dilediğiniz yağı ayak üstüne bir damla dökmeniz yeterli. Ardından ayaklarınızı dairesel hareketler ile ovabilirsiniz.


Kalça Masajı


Uzun süre masa başında oturmak bir süre sonra kalça ağrılarına da sebep olabilir. Masaj yaptırmak bu ağrıların hafifleyerek, zamanla azalmasını sağlıyor. Fakat evde rulo bir köpük ile bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Düz bir zemin üstüne yatıp rulo köpüğü kalçanızın altına koymanız yeterli olur. İleri geri hareketler kalçanızın üstüne rulo köpüğün baskısı ile rahatlayabilirsiniz.


Kol Masajı


Kollarınızda belli bir süreden sonra ağrılar hissediyor olmanız çok normal. Gün içerisinde pek çok yükün taşınmasını sağlayan kollarınıza günün sonunda masaj ile ödül verebilirsiniz. Masajın yararları arasında kolda meydana gelen ağrılardan kurtulmakta yer alıyor. Bir tenis topunu alarak kolunuzun üstünde gezdirebilir veya masaj yağı ile kollarınızı ovabilirsiniz.


Evde küçük ama etkili yöntemlerle kendi masajınızı yapmak oldukça kolay. Fakat haftanın, günün yorguluğunu işin uzmanı olan ellerde çıkarmak isterseniz, Isveç masajından, aromaterapi masajına kadar yüzlerce çeşitli masaj seçeceği için anasayfamızda bulunan bireysel terapistler ile iletişime geçip, randevunuzu oluşturabilirsiniz.

bottom of page