top of page

Masaj Ağrı ve Yaralanmaları Gidermektedir


Masaj-Ağrı-ve-Yaralanmaları-Gidermektedir

1-) Masaj, Kronik Baş Ağrısı ve Migren Tedavisinde Yardımcı Olur


Bir klinik araştırmada migrenden muzdarip 47 bireyde masaj migren sıklığını ve düşmüş uyku kalitesini düzeltmiştir. Masaj sırt, boyun, omuz ve başın miyofasyal salınımı ve derin iskemik kompresyonunu içeriyor. Duygusal ve fiziksel stres genelde migreni tetiklemektedir. Masaj, masaj seanslarında kalp atışı hızı, kaygı ve kortizon düzeylerini azaltarak stresi azaltır. Migren ağrısını tetikleyen iltihap ajanlarının düzeylerini azaltarak uzun bir süre derin uyku yapar. Bir klinik araştırmaya göre, gerginlik, baş ağrısı çeken 105 kişide baş ağrısı yorgunluğu azalmıştır.


2-) Masaj Fibromiyaljiye Katkıda Bulunur


Fibromiyalji, ağrı belirtileri, sert eklemler ve yoğun yorgunluk ile ilgili kronik bir durumdur. Bir çalışmada fibromiyajlisi olan 74 kişide masaj ağrıyı ve kaygıyı azaltmıştır. Bir başka çalışmada, el ile alınan lenfatik drenaj tedavisi ve bağ dokusu masajı, fibromiyalji olan 50 kadında ağrı yoğunluğunu ve basıncını düşürmüştür. Her iki tür masaj vücudu rahatlatır, kas spazmlarında azalma, rahatlamış ağrı ve artan kan akışı sunar. Masaj, kan basıncını, kalp hızını ve solunum hızını düşürerek kaygıyı ve ağrıyı azaltır. Ağrı kesici ve rahatlama hormonlarını da arttırır.


3-) Artrit Tedavisi Masaja Yardımcı Olur


Artrit, kıkırdağa zarar vermiş olan eklemlerin kronik iltihabıdır. Diz artritli 40 yetişkinde masaj tedavisi ağrı ve sertliği tedavi etmiştir. Bir başka çalışmada, haftalık masaj seansları artritli 125 kişiye iyi gelmiştir. Masaj stres hormonlarını azaltır ve ağrı kesici hormonları da arttırır.


4-) Masaj, Egzersiz Sonrasında Oluşan Kas Yaralanmalarını Tedavi Eder


Omuz ağrısı olan 29 kişi yumuşak doku masajıyla tedavi edilmiştir. Yumuşak doku masajı, omuz yaralanması sonrasında kas onarımını geliştirir. Masaj, şişmeyi azaltarak ve inflamatuar beyaz kan hücrelerinden, bradikininlerin ve prostaglandinlerin bırakılmasını durdurarak kas ağrısını da durdurur. Bununla beraber, bir meta analiz, sporcuların iyileşmesinde masajın etkilerinin önemli olmadığını, fakat uygun koşullar altında olduğunu göstermiştir. Masaj, hücre büyümesini de arttırarak kas onarımını arttırır ve inflamatuar sitokinlerin üretimini bloke ederek egzersize bağlı oluşan kas hasarından kaynaklanan iltihaplanmayı azaltır.


5-) Masaj, Kronik Bel Ağrısını Düzeltir


Masaj 401 kişideki kronik bel ağrısını etkin bir şekilde tedavi etmiştir. Masaj, kan akışını arttırır, kas dokusundaki ağrı reseptörlerini de bloke eder ve beynin vücudu rahatlamasına işaret eder.6-) Masaj Omurilik Yaralanmalarının Sebep Olduğu Ağrıyı Arttırır


Spinal kor yaralanması olan 20 kişi haftalık iki masaj seansından faydalanmıştır. Başka bir çalışmada, akupunktur ve masaj, 30 bireyde ağrıyı azaltarak omurilik yaralanmalarını tedavi etmiştir. Masaj ağrıyı azaltır, doğal ağrı kesici hormonların salınımını da arttırır.


7-) Yanık Yara Bakımına Masajın Yardımı


146 yanıklı kişide masaj ağrıyı azaltmıştır, kaşıntıyı durdurmuş ve yara görünümünü de iyileştirmiştir. Masaj, skor dokusunu parçalayıp cildi onararak skor dokusunun büyümesini de durdurur. Masaj da ağrıyı gidermek, kasları rahatlatmak ve esneklik hissi üretmek adına sinir liflerini uyarır.


8-) Masaj, Miyofasyal Ağrı Sendromunu Tedavisine Yardımcı Olur


Miyofasyal ağrı sendromu, boyun ve omuz kaslarındaki tetik noktalarındaki ağrıdan kaynaklanır. Masaj, ağrı algılanmasını azaltmak adına bir beyin bölgesini aktive eder.


9-) Masaj, DoğumTravmasını Azaltır ve Doğumu Kolaylaştırır


Sistematik bir derlemede, hamileliğin son ayında vajinal masaj, 2497 kadını travma ve ağrı ihtimalini azaltarak, esnekliği arttırır ve kas, yumuşak doku direncini azaltarak doğum için hazırlar. Bununla beraber, masaj yalnızca daha önce vajinal doğum yapan kadınlar içine etkili olmuştur.

コメント


bottom of page