top of page

Masaj Hakkında Neler Biliyorsunuz?


Masaj-Hakkında-Neler-Biliyorsunuz-?

Hayatın zorunlu olarak getirdiği koşuşturma ve tempodan kaynaklı insan vücudu, bedeni ve zihni yorulur. Bu sebeple, herkesin mutlaka kendi şikayetlerine, rahatsızlıklarına uygun bir masaj yaptırması gerekir. Çünkü masaj sizleri hem ruhen hem bedenen hem de psikolojik açıdan rahatlatır. Masaj, vücut üstüne kaydırıcı ürünler yardımı ile kişinin gevşemesi, rahatlaması, kaslarının güçlenmesi ve psikolojik rahatlamalar adına uygulanan bir işlemdir.


Masajın amaçları ise vücuttaki, bedendeki bazı ağrıları dindirmek, kasları gevşetmek, bölgesel olan şişlikleri azaltmak, yaralanmalardan kaynaklı olan burkulmaların ve gerilmelerin iyileşmesini hızlandırmaktır. Masaj, kas liflerinin ve kalp yönünde uygulanmalıdır. Masaj sırasında hiçbir şekilde ellerin vücut ile olan teması kesinlikle kesilmemelidir. Masajın etkisi daha çok olsun isteniyor ise, masaj öncesinde 20 ya da 30 dakika kadar sıcaklık uygulaması yapılabilir. Masajın pek çok çeşidi bulunur. Fakat biz sizler için günümüzde en çok uygulanan masaj çeşitlerini araştırdık ve kısa bir yazı derledik.İsveç Masajı


İsveç masajı genel olarak bireyin vücudunun günde daha dinç ve zinde başlaması ya da yaşamın getirmiş olduğu yorgunluk, sıkıntı gibi faktörlerden kurtulmak adına uygulanan gevşeme ve dinlenme işlemidir. Çoğunlukla yağ ile uygulanan bu masajın uygulama süresi 60 dakika kadardır.


Thai Masajı


Thai masajı, çoğunlukla sen adı verilen vücuda ritmik basınç ve germe hareketleri ile uygulanır. Altmış çeşit germe, esnetme, çekme ve basınç hareketlerinden oluşan thai masajı bir bucuk saat ile dört saat arasında farklılık gösterebilir. Uygulama sırasında rahatsızlık görülse de uygulama sonrasında ciddi bir rahatlık sağlar.


Taş Masajı


Taş masajı soğutulmuş ya da ısıtılmış taşların vücut, beden üstüne hareket ettirilmesi ile yapılan bir masaj türüdür. Taşlar uygulamaya başlamadan önce çoğunlukla 24 derece kadar ısıtılıp veya soğutularak uygulamaya hazır hale getirilir. Taş masajı sayesinde kaslar gevşer ve yumuşar, kastaki toksinleri kolayca atar, stresi uzaklaştırarak derinin rahatlamasını, gevşemesini sağlar. Kas spazmı ve ağrıların da geçmesi sağlanır. Sakinlik hissi sunarak ruhsal açıdan iyileşmeyi sağlar.


Bali Masajı


Bali masajını özel kılan şey ise kullanılan kurutulmuş bitkiler, bitki özlü yağlar, volkanik taşlar ve taze olan meyvelerdir. Bali masajında en çok çam, ananas, lavanta ve hindistan cevizi kullanılır. Aynı zamanda boreh ismi verilen özel bir yağ karışımı da kullanılır. Bali masajı vücut, beden ısısını arttırarak kan dolaşımını da hızlandırır.

Bu masajın en çok kullanılan iki çeşidi vardır;


Egzotik Bali Masajı;

Bu masajda bitki özleri kullanılarak uygulanan peeling ile başlar. Daha sonra ise boreh yağı ile vücut, beden temizlenir ve yoğur maskesi uygulaması yapılır. En sonunda da yerel çiçeklerin özlerinden hazırlanmış olan banyo ile sona erer. Aroma terapi uygulaması ile de toplam yaklaşık iki buçuk saat kadar sürer.


Lulur Royal;

Lulur ismi verilen bir karışım ile peeling yapılarak başlanır. Daha sonra da kasları rahatlatıcı ve cildi de nemlendirici çiçek banyosu yer alır. Yaklaşık olarak iki saat kadar sürer.

Commentaires


bottom of page