top of page

Masaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?


Masaj-Nasıl-Yapılır-?-Püf-Noktaları-Nelerdir-?

Masaj uzun zamandır bilinen ve hem sağlık, hem de gevşeyip, rahatlama anlamında vücuda fayda sağlayan bir tekniktir. Masaj ile vücutta ortaya çıkan kas tutulmalarını, sertleşmeleri, ağrıları tedavi etmek ve çözmek mümkündür. Özellikle günümüzün stres dolu ortamında biraz gevşemek ve rahatlamak isteyenlerin en sık tercih ettiği çözümlerden birisi de masajdır. Masajın, vücuttaki merkezleri ve nereye baskı, basınç uygulaması gerektiğini bilen, eğitim almış ve işinin ehli, deneyimli kişiler aracılığı ile uygulanması gerekir. Masajın uygulanacağı odanın ısısı ne çok yüksek ne de çok düşük olmalıdır.

Masaj doğru bir teknik ile uygulandığında çok faydalı olup sağlıklı ve doğru sonuçlar verebilmektedir. Fakat bilinçsizce ve rastgele olarak yapılan masajlar ciddi tehlikeler ve sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Başta sakatlanmalar olmak üzere birçok problem doğabilir. Bu nedenle araştırmadan her yerden ve herkesten masaj hizmeti almamak, bu konuda seçici davranmakta gerekir. Kasların, kan dolaşımının ve sinir sisteminin gidişatını düzene sokmak ve iyileştirmek adına vücudun belli noktalarına uygulanacak olan masaj işlemi, genellikle eller kullanılarak, nadir olarak da destekleyici araçlar ile yapılabilmektedir.


Masaj, hem ağrıları dindirir, hem kasları gevşetir, hem vücudu rahatlatarak gevşetir, hem de tıkanıklıkları açar. Bütün bunların ötesinde masajın ödem nedeni ile oluşmuş olan şişlikleri giderme, yaralanma sonucu oluşan sakatlıkları iyileştirme, kasları çeşitli aktiviteler öncesinde de ısıtarak hazırlama gibi yararları da vardır. İyi masaj yapmanın püf noktaları arasında ritim son derece önemli bir noktadır. Ritmik, düzenli hareketler vücudu, bedeni gevşetir. Masaj esnasında eller vücut hatlarına ve çizgilerine göre yönlendirilmelidir. Masaj uygularken vücudu adeta yonttuğunuzu düşünebilirsiniz.Vücut masajı esnasında bir elin vücut ile tam teması kesilmemelidir. Bütün masajın sürekli tekrar eden kesintisiz bir hareket olarak algılanması gerekir. Masaj esnasında uygulanan basınç, baskı hafiften güçlüye doğru da değişmelidir. Kemikli alanlar üstündeki basıncın daha hafif, büyük kaslar üstündeki basıncın ise daha sert olması gerekir. Masaj esnasında derin ve güçlü basınçlar, baskılar uygulamaktan korkmamak gerekir. Zira sert dokunuşlar oldukça rahatlatıcı ve gevşetici olabilmektedir.


Masaj uygularken yalnızca vücudun kendi ağırlığı yeterlidir. Ekstra olarak basınç ve güç uygulamaya da gerek yoktur. Masaj uygularken konuşmamak, başka birşey ile ilgilenmemek, yalnızca yapılan işe konsantre olmak gereklidir. Masajı uygulayan kişinin de masaj yapılan kişinin de iyice konsantre olması ve dikkati tek bir yere toplaması masajı başarıya ulaştıran en yegane faktörlerdendir. Masaja ilk etapta hafif hareketler ile başlayın. Masaj dokunuşları omuz bölgelerinden başlamalı, sırta ve bele doğru da ilerlemelidir.

bottom of page