top of page

Masaj Teknikleri Nelerdir?Masaj Teknikleri


Masaj Teknikleri Nelerdir?


İsveç ve derin doku gibi klasik masaj tekniklerinden, Shiatsu gibi egzotik tekniklere kadar birden fazla farklı masaj tekniği uygulanmaktadır. İster rahatlamak için, isterseniz de bir sağlık probleminizi çözmek isteyin; eğer teknikleri bilmiyorsanız size uygun olan bir masaj tekniğini belirlemek bir hayli karmaşık olabilir. Böyle bir durumda uzman bir terapistten yardım almanızda fayda var.


1. İsveç Masajı


Masajın en klasik halini birçok klinikte, spor salonlarında ve profesyonel merkezlerde bulabilmeniz mümkündür. Terapi göreceğiniz yer neresi olursa olsun, İsveç masajı ile "masaj terapisi" terimlerinin aynı anlamda kullanıldığını görebilirsiniz. İsveç masajı, Asya tekniklerindeki enerji odaklı olmaktan daha çok, Batı'nın fizyolojik ve psikolojik konseptlerinden oluşmaktadır.


Masaj terapistleri genellikle masaja losyon ve yağları kullanarak standart basınçlarla başlar. Sonrasında bu standart basınçların yerini, sorunlu bölgeleri belirlemek için uygulanan farklı basınç türleri alır.

İsveç masajı bütün kaslarınızda gevşeme sağlar. Eğer bir tedavi sürecindeyseniz bu teknik size iyi gelecektir.


2. Aroma Terapi Masajı


Aroma terapi masajı, masaj yağlarına bitki özleri eklenerek uygulanan bir masaj tekniğidir. Çiçeklerden ve diğer aromatik bitkilerden elde edilen, ferahlatıcı kokulara sahip olan yağların tedavi edici etkileri olduğuna inanılır.

Aromaterapi masajının sakinleştirici etkisi baş ağrısı, uykusuzluk, sindirim sorunları, sırt ağrısı ve hatta regl öncesi belirtileri gibi birden fazla farklı durum için kullanılır.

Aromaterapi masajından önce yağlarda kullanılan bitkilere karşı alerjiniz olup olmadığından emin olunması gerekir. Bu yağlar alerjik durumlara da sebep olabilir.


3. Sıcak Taş Masajı

Adından da anlaşılabileceği gibi bu masajda sıcak taşlar kullanılır. Masaj terapisti, vücudun belirli bölgelerine sıcak taşlar koyar. Bu teknikte kullanılan taşlar, ısıyı hapseden doğal taşlardır.


Taşların sıcaklığı rahatlatıcı bir etki yaratır ve kasları rahatlatır. Bu durumda masaj terapisti kas problemi olan bölgelere rahatlıkla ulaşabilir.

Yüksek kan basıncı, diyabet problemi, kalp rahatsızlığı veya varis gibi belirli sağlık problemleriniz varsa, sıcak taş masajı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.


Masöz


4. Derin Doku Masajı

Derin doku masajı, kasları ve kasların alt kısımlarındaki belirli problemleri tedavi edici bir masaj tekniğidir. Derin doku masajında uygulanan masaj basıncı, İsveç masajına göre daha sert yapılabilir fakat etkili olması için acı çektirecek kadar sert olmasına gerek yoktur. Eğer acı çekiyorsanız, masaj terapistinize bunu mutlaka belirtmelisiniz.

Bu teknik genelde ağrı veya hareketi kısıtlayan kalıcı problem yaşayanlar için yarar olur. Derin doku masajında kireçlenmenin azaltılması da hedeflenebilir.


5. Shiatsu Masajı

Bu masaj Japon geleneklerinden gelmektedir. Terapistin parmakları ve elinin iç kısmını kullanarak belirli bölgelere uyguladığı bir ritmik masaj tekniğidir.

Bu masaj esnasında aromatik yağlar veya losyon kullanılmaz, bu sebeple masaj yaptıracak olan kişi kıyafetleri ile masaj yaptırabilir. Shiatsu stres kaynaklı sağlık problemlerinden ve stresten korur. Bu masaj tekniğinin de kireçlenmeye, uykusuzluğa, sırt ağrılarına iyi geldiğine inanılır.


6. Thai Masajı

Yoga, esneme ve basınç uygulanan masaj hareketlerinin bir karışımı olan Thai masajı, diğerlerine göre daha enerji vericidir. Bu teknik terapistin bazı duruşlar yapmanızı sağlaması ve yerde bir mat üzerinde uygulanması sebebiyle yogaya benzetilir. Bu masaj kas ve sırt ağrılarını azaltır. Denge problemlerine yardımcı olabilir.


7. Hamilelik Masajı

Doğum öncesinde yapılan bu masaj genellikle anneyi rahatlatmak için uygulanır. Doğum öncesi masajı son aylarda yaşanan bel ağrısının ilaç kullanmadan, sağlıklı bir biçimde atlatılabilmesine yardımcı olur.


Bu masaj tekniğini uygulayacak terapist, vücudun masaj esnasında doğru kontrol etmelidir ve bazı hareketleri yaptırmaması gerektiğini bilecek şekilde özel bir eğitim almıştır. Bu masaj tekniği için özel masaj masaları bulunmaktadır. Bu masaj terapisini almadan önce bu konuda uzman bir terapistle çalıştığınızdan emin olmalısınız.


8. Refleksoloji

Refleksoloji, iç organlara ve belirli vücut bölgelerine bağlı enerjilerin olduğuna inanılan, el ve ayaklardaki "refleks bölgelerini" kullanır. Refleks bölgelerine uygulanan basınç, sinir sisteminizi dengeler.


Özellikle de uzun süreli ayakta kalma ve bu sebeple ayaklarınızda yaşadığınız bir ağrı bulunyorsa bu teknik oldukça rahatlatıcı olabilir.


9. Spor Masajı

Sporda yaşanabilecek olan sakatlıkların ve mevcut problemleri iyileştirmek için ortaya çıkan bu masaj esnekliği ve performansı arttırır. Sporcular etkinliklerden önce ısınmak veya sonra bedeni dinlendirmek için yaptırabilirler. Spor masajındaki amaç sporcunun kan akışının, hareketinin ve esnekliğinin artmasını sağlar.


Sizlerde profesyonel bir masaj yaptırmak ve ihtiyaçlarınızı belirlemek isterseniz sizleri web sayfamıza bekleriz.

Comments


bottom of page